fbpx
$ s

E-Ticaret Sitesinin Yararları Nelerdir?

E-Ticaret Sitesinin Yararları Nelerdir?

 

E-ticaret sitesinin yararları günümüzde tüccarlar tarafından sıklıkla tartışılan bir konu haline gelmiştir. Özellikle pandemi kapsamında yaşadığımız süreçte dijitalleşme ve dijital ticaret kendisini ispatladı. Küresel çapta kapanmalar ve kısıtlamalar yapılırken dijital alışveriş son sürat devam etti. Bu durumun en büyük sonucu olarak e-ticaret sitesinin yararları göz önüne çıktı. Eğer siz de e-ticaret dünyasına giriş yapmak istiyorsanız ve hala tereddütleriniz varsa yazımızı okuyarak tereddütlerinizi giderebilirsiniz.

E-ticaret nedir ne işe yarar gibi soruları yanıtladığımız yazımızdan nasıl kolay e-ticaret yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Çünkü e-ticaret yaparken ihtiyaç duyacağınız entegrasyonu en hızlı, en ekonomik ve en profesyonel şekilde nasıl temin edebileceğinizi açıkladık. Sizler de e-ticarete giriş yaparken sağlam bir adım ile ayağınızı sağlam zemine basmak istiyorsanız bizi mutlaka takip edin.

E-Ticaret Nedir?

E-ticaret, 1995 yılında ilk atılımını yaptı. Çünkü internetin dünyaya mal olmasıyla birlikte e-ticaret dediğimiz elektronik ticaret de kendisini gösterme eğilimine girdi. Ancak 2000’li yıllara kadar elektronik ticaret kavramı insanlar açısından pek bir anlam ifade etmiyordu. Bilgi teknolojilerinin yayılmasıyla beraber 2000’li yıllara geldiğimizde e-ticaret açısından büyük bir dönüşüm yaşandı.

2001 yılında GittiGidiyor’un, 2006 yılında ÇiçekSepeti’nin, 2010 yılında Trendyol’un ve 2013 yılında n11’in kurulması e-ticaret kavramını bir kavram olmaktan çıkardı. Artık insanlara e-ticaret nedir diye sorulduğunda bu sitelerin isimlerini söyler hale geldiler.

Günümüzde bu pazaryerleri varlığını devam ettirirken güçlerine güç kattılar. Bu pazaryerleri satıcılar ile alıcıları bir araya getiren köprü vazifesini görüyorlar. Böylece e-ticaretin nabzı pazaryerlerinde tutuluyor.

Sizler de e-ticarete dahil olmak istiyorsanız ve e-ticaret sitesinin yararları noktasında nasibinizi almayı temenni ediyorsanız bu pazaryerlerinde mağaza açmaya başlamalısınız. Aşağıdan pazaryerlerinde nasıl mağaza açılır, öğrenebilirsiniz:

E-ticaret Ne İşe Yarar?

E-ticaret, internet üzerinden yapılan mal ve hizmet satışına – alışına verilen isimdir. Dolayısıyla e-ticaret dediğimiz kavram tek başına işler hale gelemez. Tıpkı fiziki ticarette olduğu gibi e-ticarette de alıcılar ve satıcılar bulunmaktadır. Ancak farklı olarak alıcılar ile satıcılar yüz yüze olmazlar, fiziki temas kurmazlar. Kurulan internet bağlantısı bu alışverişin yapılması için yeterli gelmektedir. E-ticaret ne işe yarar aşağıda sizler için açıkladık:

Bir e-ticaret siteniz bulunuyorsa ve özellikle pazaryerlerinde mağazanız varsa Anneler Günü’nde kampanya yönetimi nasıl yapılır, sorusuna yanıt bulmanız gerekmektedir. Çünkü e-ticaret kampanyaları sayesinde gelirlerinizi arttırabilir ve bu özel gün için alınacak hediyelerle rakiplerinizi geçebilirsiniz. Gelin birlikte Anneler Günü’nde kampanya yönetimi nasıl yapılır yazımız üzerinden inceleyelim.

E-Ticaret Kampanya Yönetimi Nedir?

 • E-ticaret nakit para olmadan alışveriş yapmaya imkan verir. Böylece acil bir ihtiyacınızı borç almadan, ileri bir tarihe ertelemeden karşılayabilirsiniz. Çünkü e-ticarette kredi kartı ile alışveriş sistemi bulunmaktadır. Ancak günümüzde çoğu fiziki mağaza kredi kartını bazı ürünlerde ya da düşük ücretli alışverişlerde kabul etmiyor. Bu da alıcılar açısından büyük bir sorunun yaşanmasına sebebiyet vermektedir. Kredi kartı ile alışverişin yanı sıra tüketiciler hizmet ya da aldıkları malın tutarını taksitlere de böldürebiliyorlar. Böylece ekonomik sıkıntı çekmeden ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar.
 • E-ticaret insanların istedikleri zaman alışveriş yapmalarına imkan sağlayan bir nimettir. Gece, gündüz, yaz kış, tatil demeden istediğiniz her an istediğiniz siteden ve mağazadan alışverişinizi yapabiliyorsunuz. Bu da sizin boş zamanlarınızı dükkan sahiplerine göre ayarlama zorunluluğunuzu ortadan kaldırıyor.
 • E-ticaret ne işe yarar sorusu sadece alıcılar açısından cevaplanması mümkün değildir. Hem satıcılar, hem de topyekün ülke ekonomisi açısından yararlıdır. Çünkü e-ticaret sınırsızca alışveriş anlamına gelir. Bu da ülke ekonomisinin sürekli devir daim yapmasına ve işlemesine zemin hazırlar. Daha fazla KDV girişi olur. Ülke kasası, ekonomisi kalkınır hale gelir.

E-Ticaret Sitesinin Satıcı Açısından Yararları Nelerdir?

Yazımızın bu bölümünde e-ticaret sitesinin satıcı açısından yararları noktasına değerlendirme yapacağız. Böylece e-ticaret satıcısı olmaya karar verenlerin akıllarında takılı kalan tüm soru işaretlerinin silinmesine imkan sağlayacağız. Bir e-ticaret sitesi açtıktan sonra ve online pazaryerlerinde mağazanızı oluşturduktan sonra sizi birçok avantaj bekliyor. Bu avantajları aşağıda görebilirsiniz. Böylece e-ticarete adım atarken zemininizi sağlam temellere oturtabilirsiniz

Kampanya yönetimi yılın belli dönemlerinde yapabileceğiniz, kitlenizi arttırabileceğiniz, var olan kitlenizin de dikkatini daha fazla çekebileceğiniz bir işlemdir. Yılbaşlarında, bayramlarda, özel günlerde kampanya yönetimi kullanmak firmanıza büyük avantaj sağlayacaktır.

Dolayısıyla e-ticaret yapıyorsanız ürünleriniz için mutlaka kampanyalar düzenlemelisiniz. Ayrıca düzenlediğiniz kampanyaları özel günlere denk getirmeyi ihmal etmemelisiniz. Kampanya yapmaya karar verdikten sonra hazırladığınız kampanyayı profesyonel şekilde yönetebilmelisiniz.

Anneler Günü’nde Kampanya Yönetimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En etkili indirim kampanyaları yapabileceğiniz birçok gün bulunuyor. Sevgililer Günü, Kadınlar Günü, Babalar Günü ve yaklaşan Anneler Günü bu özel günler arasında sayılabilmektedir. Bir e-ticaret siteniz varsa ya da pazaryerlerindeki mağazanızı şahlandırmak istiyorsanız Anneler Günü’nü kesinlikle es geçmemenizi tavsiye ederiz. Anneler Günü’nde kampanya yönetimi yaparken aşağıdaki hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

 • Küresel Mağazaya Sahip Olursunuz: E-Ticaret sitesi açtıktan sonra artık mahallenizin küçük bir dükkanı değilsiniz ya da en fazla ilçeniz tarafından tanınmazsınız. Açtığınız e-ticaret sitesi size küresellik de getirecektir. Böylece en başta ülkeniz, ardından da diğer dünya ülkeleri tarafından tanınmaya başlarsınız. Eskiden 1000 kişiye hizmet ederken, e-ticaret sitenizle belki de 1 Milyar kişiye hizmet etmeye başlayacaksınız.
 • Firmanız Bilinir: E-ticaret sitesi açmak sizin küçük dükkanınızı artık bir firma haline getirir. Çünkü az önce de dediğimiz gibi global dünyanın bir parçası haline gelmişsinizdir. Bu da size büyük bir firma olma şansınızı hediye edecektir. Hiç tahmin etmediğiniz şekilde firmanızdan alışveriş yapılmaya başlanacak ve kar oranlarınız katlanacaktır.
 • Maliyetleriniz Düşer: Fiziki dükkan ile e-ticaret sitesini karşılaştırdığımız zaman e-ticaret sitesinin maliyetleri daha düşüktür. Fiziki dükkanınızın elektrik, su, yakıt ve temizlik gibi giderleri olacak. Ancak tek bir e-ticaret sitesiyle bu maliyet kalemlerini tek seferde silebilirsiniz.
 • Satış Fiyatlarınız Düşer: E-ticaretten önce maliyetleriniz yüksek olduğundan dolayı daha fazla kar elde edebilmek için ürünlerinizin fiyatlarını yüksek tutmak zorundaydınız. Ancak satış fiyatlarınızı artık düşürebilirsiniz. Bu düşüşler sizin maliyetinizi yine kurtaracaktır.

E-Ticaret Sitesinin Müşteri Açısından Yararları Nelerdir?

E-ticaret sitesinin yararları sadece satıcılar için geçerli değildir. Aynı zamanda müşteri açısından da pek çok yararı bulunmaktadır. Peki e-ticaret sitesinin müşteri açısından yararları neden sizi ilgilendirir? Çünkü müşterileriniz için avantaj sağlayan her olgu, size ekstra kar anlamına gelmektedir. Aşağıda e-ticaretle müşterilerin elde ettiği avantajları görebilirsiniz:

 • 7/24 Alışveriş Yapma İmkanı: Müşteriler açısından en büyük avantaj aslında budur. Çünkü, günümüzde yaşanan ekonomik şartlar hem kadınların, hem erkeklerin çalışmasına zemin hazırlamıştır. Bu durum da ailelerin boş vakit süresini azaltmaktadır. E-ticaret ailelere 7/24 alışveriş yapma imkanı verdiğinden dolayı aileler zaman açısından sıkıntı yaşamamaktadırlar.
 • İndirimli Ürün Yakalama İmkanı: Fiziki dükkanlar ile e-ticaret sitelerini karşılaştırdığımızda e-ticaret mağazalarında aynı ürünlerin daha ekonomik fiyatlardan satıldığını görmekteyiz. Bu da müşteriler için büyük bir ekonomik avantaj haline gelmektedir. Kira ve fatura maliyetleri olmayan firma sahipleri indirimli ürünlerle müşterilerini sevindirmektedirler.
 • Fiyat Karşılaştırma İmkanı: Aynı ürünü satan farklı fiziki dükkanları değerlendirdiğimiz zaman hepsine gitmenin imkansız olduğunu görürüz. Çünkü hepsi farklı mahallede, hatta farklı ilçelerdedir. Ancak e-ticarette fiyat karşılaştırması sadece mouseun ucundadır. Birkaç tıkla aynı ürüne dair farklı fiyatları karşılaştırabilirsiniz. Size en uygun olanını satın alabilirsiniz.
 • Ürün Yorumlarını Okuma İmkanı: Fiziki dükkanlarda ürünün memnuniyetini anca çevrenizde biri aynı ürünü almışsa öğrenebilirsiniz. E-ticaret sitesinin yararları bu noktada ön plana çıkar. Bir ürüne dair tüm müşteri yorumlarını tek seferde görebilirsiniz.

E-Ticaret Entegrasyon Tavsiye

E-ticaret sitesinin yararları yazımızda hem müşteri, hem de satıcı açısından tüm avantajları inceledik. Bu avantajlara baktıktan sonra bir e-ticaret sitesi açmak için yola koyulmaya karar verdiyseniz kararınızın doğru olduğunu sizlere söyleyebiliriz.

E-ticarete girişinizle birlikte müşteri potansiyeliniz artacak ve dolayısıyla aldığınız siparişleri zor yönetmeye başlayabilirsiniz. Tüm bu durumlar için en iyi pazaryeri entegrasyon firması ile anlaşmanız gerekecek. Bu noktada size Sentos entegrasyonunu önerebiliriz. Çünkü siparişinizden, fatura kesmeye, kargolamaya kadar tüm satış sürecinizi otomatik sistemle yönetebileceksiniz.

Yazar

Burak Silay