fbpx
$ s

Trendyol’da Satıcı Nasıl Olunur?

Trendyol’da Satıcı Nasıl Olunur?

Trendyol’da satıcı nasıl olunur sorusu son zamanlarda sıklıkla soruluyor. 2009 yılında kurulan ve özellikle son 3 senedir büyük oranda popülerlik kazanan Trendyol’da siz de satıcı olabilirsiniz. Trendyol’da satıcı nasıl olunur merak edenler için aşağıda başvuru adımlarını açıkladık.

Trendyol Satıcı Hesabı Açmanın Avantajları

Trendyol’da satıcı nasıl olunur açıklamadan önce mağaza sahibi olarak sizi hangi avantajların beklediğini paylaşmak istiyoruz. Bu avantajlı dünyada siz de hemen yerinizi alarak aşağıdaki fırsatları yakalayabilirsiniz:

 • Trendyol size geniş bir müşteri portföyü sunmaktadır. Ürününüzü ve pazarlama stratejinizi belirledikten sonra sizi bekleyen binlerce müşteri adayını birer müşteri haline getirebilirsiniz. Böylece emeğinizi ve çabanızı sadece ürün çeşitliliğiniz ile sağlarsınız. Siz ekstra bir çaba harcamadan müşteriler ürünlerinize ilk sayfalarda ulaşmış olacaklar.
 • Günümüzde piyasa rekabeti her geçen gün artıyor. Aynı ürünü yüzlerce satıcının mağazasında görmeye başladık. Fiziki dükkanları tek tek dolaşarak rakiplerinizi analiz etmek yerine tek tıkla tüm rakiplerinizi görebilirsiniz. Böylece rakiplerinizin aynı ürünü sunuş şeklini, müşteri portföylerine ibraz ettikleri fiyatlandırmaları görebilirsiniz. Sizler de ürünleriniz için rakiplerinizden öne geçecek fiyat ve kalite planlaması yapabilirsiniz.
 • Siz Trendyol üzerinde ürünlerinizi sergilerken her geçen gün büyüyen bir kitleye hitap etmeye başlayacaksınız. Böylece markanızın artan müşteri potansiyeliyle karşılaşacaksınız. Siz ne kadar fazla ürün yüklerseniz o kadar fazla tanınacak ve arama çubuğunda aranan bir mağaza haline geleceksiniz.
 • Google Play ve App Store üzerinden mobil cihazlara yüklenen e-ticaret uygulamaları değerlendirmeye alındığında Trendyol ilk sırada karşımıza çıkıyor. Bu nedenle Trendyol satıcı paneli erişimini yaptığınız andan itibaren her geçen büyüyen kitleye ürün sunabileceksiniz.
 • Trendyol pazaryerleri arasında en çok kategori desteği veren e-ticaret platformları arasında yerini almaktadır. Dolayısıyla hemen her ürün için ilgili kategoride satış imkanını yakalayabileceksiniz. Üstelik Trendyol yemek, hızlı market ve dolap gibi alt seçenekleriyle size ekstra avantajlar sağlamaktadır.

Trendyol Satıcı Hesabı Açma Nasıl Yapılır?

Trendyol’da satış yapanların yorumları Amazon gibi uluslararası çapta hizmet veren e-ticaret platformlarına nazaran daha olumlu. Çünkü satıcıları zorlayabilecek şartlar Trenyol’da söz konusu değil. Aşağıdaki adımları takip ederek hemen başvurunuzu yapabilirsiniz.

 • 1.     Trendyol Satıcı Başvuru Formunu Doldurun

  Aşağıdaki görselde belirttiğimiz gibi sitenin ana sayfasında yer alan Trendyol’da Satış Yap butonuna tıklayın. Butona tıkladıktan sonra bir başvuru formu göreceksiniz. Bu başvuru formunu eksiksiz ve doğru şekilde doldurmaya özen gösterin.

  2.     SMS Doğrulaması Yapın

  Trendyol bayilik alma konusunda ikinci adım SMS doğrulamasıdır. İlk adımdaki başvuru formunda belirttiğiniz telefon numaranıza bir onay kodu gelecektir. Gelen kodu ekrandaki ilgili alana giriniz.

  3.     Satıcı Paneline Girin

  SMS onayınızı yaptıktan sonra sistem sizden bir şifre oluşturmanızı isteyecektir. Bu alana aklınızda kalabilecek ve başkalarıyla paylaşmayacağınız şifrenizi giriniz. Şifrenizi onaylamak için aynı telefon numaranıza bir SMS daha gelecek. Son onaylamayı da yaptıktan sonra artık satıcı panelinize giriş yapabilirsiniz.

  4.     Trendyol Mağaza Açmak için Gerekli Evraklar için Yükleme Yapın

  Mağazayı açabilmek için bazı belgeleri yüklemeniz gerekiyor. Aşağıda bu belgeleri madde madde görebilirsiniz:

  • Öncelikle şirket bilgilerinizi girmeniz gerekiyor. Bu bölümde sizden şirketinizin adı, türü, hangi vergi dairesine bağlı bulunduğu ve vergi numarası istenmektedir. Ayrıca fatura türünüzü, kep adresinizi, mersis numaranızı da girmelisiniz. Tüm bilgileri eksiksiz doldurduktan sonra ikinci aşamaya geçerek devam edebilirsiniz.
  • İkinci aşamada sizlerden gönderim yapmak için tercih etmek istediğiniz kargo firmasını seçmeniz isteniyor. Ayrıca sattığınız ürünleri kargoya ne kadar sürede vereceğinizi de işaretlemelisiniz. Son olarak entegrasyon modelinizi belirtmeniz gerekiyor. Bu noktada karşınıza 3 farklı seçenek çıkacaktır. İsterseniz entegrasyon yapmaya bilirsiniz. İsterseniz kendi ekibinizle yapabilirsiniz. Son olarak aracı bir entegrasyon firmasıyla çalışabilirsiniz. Bu noktada bir entegrasyon firmasıyla anlaşmanız işlerinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Entegrasyon konusunda Sentos Yazılım ile çalışabilirsiniz. Firmadan bilgi almak ve ücretsiz demo talebinde bulunmak için Sentos Trendyol Entegrasyonu adresine giriş yapabilirsiniz.
  • İkinci aşamada şirketinizin ve deponuzun adres bilgileri ile iletişim numaralarını girerek şeffaflığınızı koruyunuz.

  5.     Sözleşmeyi Onaylayarak Kargolamanızı Yapın

  Sözleşmeyi indirip okuduktan sonra online olarak onaylıyorsunuz. Ayrıca onayladığınız sözleşmenin çıktısını alarak kendi ıslak imzanızla imzalamalısınız. Son olarak 10 iş gününü aşmayacak şekilde Trendyol’a ıslak imzalı sözleşmenizi kargolamalısınız.

  Trendyol Komisyon Oranları

  Trendyol mağaza açma ücreti bulunmamaktadır. Ancak kategori bazında değişen yüzdelik bazda komisyon oranları vardır. Aşağıdaki tablodan bu komisyon oranlarını görebilirsiniz

Trendyol Ürün Yükleme Nasıl Yapılır?

Trendyol satıcı hesabı açma işleminden sonra ürün yükleme yöntemini sizlere açıklayacağız. Aşağıda ürünlerinizi nasıl yükleyeceğinizi net bir şekilde görebilirsiniz:

 • Trendyol’a ürün yüklemek için satıcı panelinizi kullanabilirsiniz. Ancak birden fazla ürününüz varsa ve bu ürünleri hatasız eklemek isterseniz panel üzerinden yükleme yapmayı tercih etmeyiniz. Çünkü hem hata yapma olasılığınız artacak, hem de ürününüzü eklerken büyük zaman kaybı yaşayacaksınız.
 • Manuel ürün yükleme esnasında Trendyol görsel boyutları ile uğraşmak zorundasınız.
 • Manuel – elle yapılan ürün yüklemelerinde Trendyol ürün açıklaması kısmını her defasında doldurmanız gerekmektedir.

Ürün yükleme işlemlerinizi kısa sürede ve hatasız şekilde yapmak isterseniz Trendyol pazaryeri entegrasyonu kullanmanız size kolaylık sağlamaktadır. Sentos firması ile yapabileceğiniz Trendyol entegrasyonu sayesinde ürünlerinizi otomatik bir şekilde yükleyebilirsiniz. Böylece kısa sürede satış yapmaya başlarsınız.

Trendyol Stok Güncelleme Nasıl Yapılır?

Satmak istediğiniz ürünlerinizin stok durumunu her daim kontrol etmeniz büyük önem arz ediyor. Çünkü ürününüz satışta aktif bir şekilde gözüktüğü halde sizin stoğunuzda yoksa bu durumda büyük sorunlar yaşarsınız. Müşterileriniz sizin stoğunuzda olmayan ürünü sepetinize ekleyerek sipariş verebilir. Ürün stoğunuzda olmadığında siparişi iptal etmek zorunda kalırsınız. Böylece müşterilerinizin zihninde kötü bir imaja sahip olursunuz.

Oysa Trendyol entegrasyonu ile stoklarınız otomatik bir şekilde güncellenmektedir. Siz ürünleriniz ile ilgili diğer pazarlama stratejilerinizi planlarken Sentos sizin için ürünlerinizin stok durumunu güncelleyerek müşterilerinizin gözünde olumlu izlenim bırakmanıza imkan sağlar.

Trendyol E-Faturanın Avantajları ile Tanışın!

Trendyol satıcı hesabı açma işlemlerinin ardından dikkat etmeniz gereken konulardan birisi faturalandırmadır. Faturalar sizin satışlarınızın resmiyet kazanması için büyük önem taşımaktadır. Müşterileriniz aldıkları siparişler için fatura talep edeceklerdir. Faturalarınızı fiziki ya da e-fatura şeklinde kesebilirsiniz. Fiziki faturaları kargoyla birlikte göndermeniz gerekecektir. Ayrıca kestiğiniz faturaların örneğini saklamanız gerektiğinden elinizde tek bir dosya bulunacaktır. Oysa e-fatura yöntemiyle fatura kesim işlemleri yaparsanız online şekilde faturalarınızı arşivleyebilirsiniz. Faturalarınızı kargoyla göndermek yerine e-postayla gönderebilirsiniz. E-faturanın avantajları nelerdir? aşağıda sizler için açıkladık:

 • Kolay arşivleme yöntemiyle faturaların nüshasının kaybolma ihtimalini en aza indirir.
 • Trendyol’da sattığınız ürünlere fatura da ekleyerek kargoya göndermek zorunda kalmazsınız.
 • En iyi e-fatura entegrasyonu yapan firma ile iletişime geçerek e-faturalarınızın siz yorulmadan oluşmasını sağlayabilirsiniz. E-fatura hizmeti almak için Sentos müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

E-fatura hakkında daha fazla bilgi almak ve Trendyol’da işlerinizi kolaylaştırmak isterseniz Pazaryerlerinde E-Fatura Nasıl Kesilir? yazımız üzerinden bilgi alabilirsiniz.

Trendyol’da satıcı nasıl olunur bu yazımızda bilgi verdik. Sizler de Trendyol üzerinden mağazanızı açtıktan sonra Sentos Trendyol entegrasyonu hizmetinden faydalanarak yukarıda sıraladığımız e-fatura, ürün yükleme, stok güncelleme gibi işlemleri tek tıkla yapabilirsiniz.

Yazar

Burak Silay