E-Fatura Kullanmayan Firmalar E-Arşive Geçebilir Mi?

İçinde bulunduğumuz teknoloji çağı her alanda kendisini göstermeye devam ediyor. Gözümüz gibi baktığımız, itina ile doldurup sakladığımız matbu faturalar, yerini elektronik faturalara bırakıyor. Vergi Usul Kanunu ve Genel Tebliğler kapsamında elektronik fatura elektronik arşiv uygulaması her gün yeni bir kullanıcı kazanıyor.

Kavramların henüz gelişmemesi nedeniyle, çoğu kullanıcı E-arşiv ve E-fatura farkını ve inceliklerini bilmiyor. İkisini aynı kavram olarak algılayan firmalar, işlemlerin yapılmasında sıkıntı yaşayabiliyor. Muhasebe alanına ilgili olanlar da sık sık bu terimleri araştırıyor. Yazımızda iki terimi de ana hatlarıyla açıklamaya çalışacağız.

E-Fatura ve E-Arşiv Arasındaki Fark Nedir?

E-fatura kullanıcıları, yine E-fatura kullanıcısı olan firmalara Gelir İdaresi Başkanlığı’na entegre edilen sistem üzerinden fatura gönderebiliyor ve fatura kabul edebiliyor. Bazı firmaların elektronik fatura kullanmaları zorunlu hale geliyor. Yıllık satış miktarına ve faaliyet gösterilen sektöre göre firmaların E- fatura sistemine dahil olması isteniyor.

E-arşiv fatura kullanıcıları ise, elektronik fatura kullanmayan firmalara ve ürün satışı sağladıkları tüketicilere de sistem üzerinden fatura kesebiliyor. E-arşiv fatura özellikle sanal ticaret platformlarında önemli görünüyor. Zaten E-arşiv fatura kullanma zorunluluğunu içeren kıstaslar, ürün ya da hizmet satışı yapan internet vasıtası ile yapan firmaları ilgilendiriyor.

Kendisine ait internet sitesi olmayan ve sanal pazarlar üzerinden satış yapan firmalar için bu düzenlemelerin ayrı bir önemi bulunuyor. Çünkü N11 veya Gittigidiyor gibi ürün listelenmesine izin veren internet siteleri, elektronik fatura ve E-arşiv kullanan üyelerle yoluna devam ediyor. Zira, seri fatura düzenlenen ve kargo ile gönderim yapılan E-Ticaret sistemi, nitelik olarak E-faturayı gerekli kılıyor. 

E-Arşiv Mükellefi E-Fatura Mükellefi Olmak Zorunda Mı?

Genel Tebliğ incelendiğinde, elektronik arşiv düzenlemesinin elektronik faturaya bağlı ek bir uygulama olduğu görülüyor. E-arşiv içeriği ve kriterleri ile ilgili tüm maddelerde E-fatura kullanıcısı olanlardan bahsediliyor. Dolayısıyla E-fatura sistemine dahil olmayan firmaların E-arşiv kullanmalarına da izin verilmiyor. E-arşiv düzenlemesine geçmek isteyen firmaların E-fatura sistemine dahil olması gerekiyor. Ancak E-fatura sistemine isteyerek geçebilme imkanının sunulması firmaların lehine oluyor. Elektronik fatura ve E-arşiv kullanmak isteyen, ancak istenilen rakamlar ulaşamayan firmalar, yapacakları başvuru ile sistemi kullanabiliyor.

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yorumunuzu yazarken HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz. Örnek: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>