Kimler E-Fatura Ve E-Arşiv Fatura Kullanımına Geçebilir, Zorunlu Mu?

Ticaretle ilgili olsun ya da olmasın çoğu kişi, E-fatura ya da E-arşiv fatura kavramlarını sıkça duymaktadır. Bu kavramlar firma sahiplerinin karşısına daha çok çıkmaktadır. Bu nedenle bilinçli bir vergi yönetimi için bu terimlerin bilinmesinden fayda vardır.

E-Fatura ve E-Arşiv Nedir?

E-fatura; Vergi Usul Kanunu kapsamında çıkarılan genel tebliğler ile ticari hayatımıza giren ve faturaların online bir şekilde yazılıp saklanmasını sağlayan özel bir yazılımdır. E-fatura sisteminde bastırılmış bir fatura bulunmaz. Satışlara ilişkin tüm fatura işlemleri elektronik ortamda yapılır ve faturalar sistem üzerinden gönderilir.

E-arşiv; elektronik olarak oluşturulan faturaların müşterilere gönderilmesi, depolanması ve gerektiğinde raporlanabilmesini ifade etmektedir. E-arşiv, E-fatura düzenlemesine geçen firmalar için söz konusudur. E-fatura kullanmayan firmalar E-arşivden yararlanamaz.

E-Fatura Kullanmak Zorunluluğu Olanlar Kimlerdir?

Sektörel ya da kazanç nitelikleri bakımından bazı firmalar Genel Tebliğ uyarınca E-fatura sistemine geçmek zorundadır. Limitler her sene yenilenmektedir. Bu nedenle güncel limitlerin takip edilmesi ve firmanın muhasebe kayıtları ile karşılaştırılması gerekir. Zorunlu E-fatura düzenlemelerinin güncel hali şöyledir:

  • 2017 senesinde hasılat tutarı brüt olarak 10 milyon TL ve üzerinde olanlar; 01.01.2019’dan itibaren sistem dahilinde olacaktır.  
  • 2018 sonrasında toplam hasılatları 10 milyon TL’ye ulaşan firmalar; ilk beyanname tarihinden itibaren zorunlu E-fatura kapsamına alınacaktır.
  • Petrol ürünleri ve doğalgaz ile ilgili imal, ithal gibi ticari eylemler dolayısı ile EPDK’dan lisans talep eden firmalar, lisansın onaylandığı tarihten sonraki ilk hesap döneminden itibaren E-fatura keseceklerdir.
  • Alkol, tütün ve benzeri ürünlerle ilgili üretim ve ithalat hizmeti veren firmalar, bu faaliyetler ile ilgili mükellefiyet aldıkları tarihten sonraki ilk hesap döneminden sonra E-fatura düzenleyeceklerdir.

E-Arşiv Kullanmak Zorunda Olanlar Kimlerdir?

E-ticaret sektöründe mal ve hizmet satımı faaliyeti veren firmalar için özel bir düzenleme bulunmaktadır. 2017 yılındaki ticari işlemler sonundan, brüt olarak 5 milyon Türk Lirası ve üzerinde ciro elde eden firmalar, 01.01.2019 tarihi itibariyle E-arşiv fatura düzenlemek zorundadırlar.

İnternet üzerinden ürün satışı yapan ya da hizmet sağlayan firmalar için ikinci özel düzenleme 2018 ve sonrasını içermektedir. Firmalar 2018 yılından itibaren brüt 5 milyon Türk Lirası düzeyindeki satışa ulaştıklarında E-arşiv kapsamına girecektir. Uygulamanın başlangıç tarihi ise, beyannameden sonraki ilk hesap döneminin başıdır.

E Fatura ve E Arşiv Gönüllü Geçiş Şartları

E-fatura ve E-arşiv fatura düzenlemelerinde sadece zorunlu firmaların nitelikleri belirtilmiş ve bunların dışındakilere yasak getirilmemiştir. Söz konusu limitlere ulaşamayan firmalar da, arzu ettikleri takdirde E-fatura ve E-arşiv fatura sistemine dahil olmak için müracaat edebilirler.

Şahıs şirketleri ve tüzel kişi olan firmalar, E-fatura sistemine girebilirler. Burada bilinmesi gereken en önemli husus geri dönüşün olmamasıdır. E-fatura sistemi kapsamına giren firmalar, matbu fatura uygulamasına dönemezler.

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yorumunuzu yazarken HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz. Örnek: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>