Barkod İle Stok Takibi Nasıl Sağlanır?

Bir firmanın satmak ya da hammadde olarak kullanmak üzere temin ettiği maddi girdilere stok denmektedir. Stoklar firmanın faaliyeti devam ettikçe azalır ve stoğun yenilenmesi gerekir. Stoğun kritik seviyenin altına inip inmediğini belirlemek için stok takibi şarttır. Barkodlu stok takip, yeni nesil bir stok takip şekli olarak karşımıza çıkmaktadır.

Stok Takibi Nedir?

Mağazada bulunan ve depoda bekletilen ürünlerin yeterli olup olmadığının belirlenmesi için yapılan sayım işlemlerine stok takibi denir. En küçük hatanın dahi kabul görmediği günümüzde, stok takibi; firmaların hazırlıklı olmasını sağlar.

Ürün ya da hizmet alımı sebebiyle işletmeye başvuran müşterinin olumsuz çevrilmesi, firmanın sadık müşterilerinin oluşmasını engeller. Aradığı ürünü bulamadığını düşünen müşterinin bir sonraki tercihi farklı olacaktır. Bu nedenle stok yeterliliği sürekli gözden geçirilmelidir. Barkod stok programı, uyarı sistemleri ile Excel’e göre daha ileri aşamadadır.

Özellikle manav, market, kırtasiye, nalbur gibi binlerce ürünün olduğu mağazalarda stok takibinin oldukça sıkı bir şekilde yönetilmesi zorunludur. Stok takibinin yapılması için firmalar çeşitli teknikler kullanırlar. Özellikleri açıklanacak olan barkodlu stok takip mağaza sahiplerini fazlası ile memnun etmektedir.

Stok Takip Yöntemleri Nasıldır?

Günlük, haftalık ya da aylık gibi periyotlarla mağazayı ya da depoyu gözden geçirerek eksilenleri not etmeye dayanan klasik stok defteri yöntemi artık ihtiyaçlara cevap vermemektedir. Çünkü ürün grubu fazla olan firmaların düzenli olarak sayım yapması zaman kaybını oluşturur ve firmalar ticaretlerine ayıracakları zamandan olurlar. Sayımda hata çıkma olasılığı da oldukça yüksektir.

Stok takibi yapabilmek için ihtiyaçlara cevap verebildiği ölçüde Excel programı kullanılabilir. Excel’de oluşturulan tablolar, sayfalar ya da hazır kullanılan şablonlar aracılığı ile stok yönetimi sağlanabilir. Excel şablonlarına kısa bir araştırma ile ulaşılabilir. Ticari hacim ve ürün sayısı fazla olan firmalarda Excel yönteminin yorucu bir teknik olduğu bilinmelidir ve barkod stok programı değerlendirilmelidir.

Stok takibi yapabilmenin en efektif yolu ise online stok programları ya da stok modülü olan ön muhasebe programları kullanmaktır. Ülkemizde zorunlu olmadıkça firmaların programlardan uzak durdukları görülmektedir. Ancak faydaların farkına varan firmalar hızla stok programlarını kullanmaya yönelmektedir.

Stok Takip Programı Nedir?

Stok takip programları, münhasıran firmaların stok yönetimi için yazılmış özel bilgisayar programlarıdır. Stok takip süreçlerinin uzun analizleri sonucu tasarlanan programlar, ilgili sürecin tüm ayrıntılarını içermektedir. Online ve barkodlu stok takip programlarının hayatımıza girmesi ile firmalar etkili bir stok kontrolüne kavuşmuştur.

Stok takip programları, stok yetersizliği nedeniyle faaliyetlerin aksaması ya da stok fazlalığı nedeniyle ürünlerin kullanılamaz hale gelmesi durumlarını ortadan kaldırmıştır. Çeşitli stok takip programları bulunmaktadır. Tüm uygulamalarla entegre olabilmesi ve fazla ürün gruplarında verimli olması nedeniyle barkod stok programı daha çok kullanılmaktadır.

Barkod Stok Takip Programı Nedir?

Ticari faaliyette kullanılmak üzere firmanın envanterine dahil edilen ürünlerin özel numaralar ile belirtilmesine ve satışa göre otomatik olarak stoktan düşülmesine dayanan sisteme, barkod stok programı denir.

Barkod stok programında mağaza ya da depoya giren her ürüne ayrı bir barkod numarası verilir. Barkod numarası ile birlikte ürünün adı, markası, rengi, boyutu, satış fiyatı ve adedi sisteme girilir. Sipariş sistemi ile barkodlu stok takip uygulaması entegre edilir. Barkod okutularak yapılan satışlardan sonra stok otomatik olarak düşer.

Firma personeli, ürün müşteri tarafından sorulduğunda ya da belli dönemlerde incelemek istediğinde ürünün barkodunu okutarak stok bilgisine ulaşır. Her seferinde saymak, depoya gitmek gibi işlemlerle uğraşılmaz. Barkod stok programı bu özelliği sayesinde yoğun ilgi görmektedir.

Barkod stok programları, büyük ölçekli perakende mağazalarında etkilidir ve önerilmektedir. Özellikle kırtasiye, şarküteri, süpermarket, unlu mamul, zücaciye, bijuteri, ayakkabı, spor ve tekstil mağazalarında mutlaka kullanılmalıdır.

Barkod stok programı ücretsiz de elde edilebilir. Birçok programcı tasarladıkları barkod programlarını internet üzerinden ücretsiz olan servis etmektedir.

Barkod Stok Sistemi Özellikleri

Bir üründen kaç adet sipariş verildiği, siparişlerin kaçının satıldığı ve elde kaç adet ürün bulunduğu noktasında en hızlı uygulamalar, barkodlu stok takip programlarıdır. “Bunun XL bedeni var mı?” örneğindeki gibi müşterilerin ani dönüş bekledikleri durumlarda personeli rahatlatır.

Barkod stok programı, mağazalarda bulunan el terminalleri ve barkod okuyucular ile birlikte çalışır. Ayrıca cep telefonuna yüklenen mobil eklenti sayesinde çalışanlar kendi telefonlarından da stok kontrolü yapabilir.

Barkod stok programlarına ürünle ilgili tüm bilgiler ve görseller yüklenebilir. Ürün kartlarının oluşturulması aşamasında barkod sisteminden yararlanılabilir.

Sisteme ürünlerin yetersizlik kriterleri tanımlanabilir. Barkodlu stok takip yazılımı ile her an yetersiz durumda olan ürünler görülebilir ve bunla ilgili rapor istenebilir.

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yorumunuzu yazarken HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz. Örnek: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>