fbpx
$ s

E-Faturaya Geçiş İçin Son Gün Olan 1 Temmuz’a Kadar E-Faturaya Geçiş Nasıl Yapılır?

E-Faturaya Geçiş İçin Son Gün Olan 1 Temmuz’a Kadar E-Faturaya Geçiş Nasıl Yapılır?

1 Temmuz’a kadar E-Faturaya geçiş GİB tarafından düzenlenerek bazı firmalar için zorunlu hale getirildi. Yapılan düzenlemeyle birlikte GİB şartlarını sıraladı. Sıralanan şartlar içerisine dahil olan firmalar bundan sonra E-Faturaya geçmek zorunda kalacak. 1 Temmuz’a kadar E-Faturaya geçiş kimler için zorunlu hale geldi, merak ediyorsanız hepsini yazımızda açıkladık. Böylece zorunluluğun sizin firmanızı kapsayıp kapsamadığını öğrenebilirsiniz.

E-Faturaya geçme zorunluluğu 2022 yılı ile birlikte başladı. GİB tarafından yapılan açıklamalar ve bildiriler neticesinde 1 Temmuz 2022’ye kadar E-Faturaya geçiş yapmak zorunda kalabilirsiniz. E-Faturaya geçerken sıkıntı yaşamamak ya da geç kalmamak için yazımızı okuyarak bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca E-Faturaya nasıl geçiş yapılır? sorusuna da yanıt bulabilirsiniz.

E-Fatura Nedir?

E-Fatura; mal ya da hizmet alan kişilere fiziki faturanın yerine bilgisayar ortamında hazırlanan dijital faturanın gönderilmesidir. E-Fatura teknolojinin ve dijitalleşmenin üst seviyelere ulaşması sonucunda hayatımıza giren bir kavramdır. Özellikle kağıt israfının azaltılması yönünde büyük bir avantaj sağlayan E-Fatura dijital fatura anlamına gelmektedir. E-Faturaya geçmek gönüllü olabildiği gibi GİB’in getirdiği yeni düzenlemeyle birlikte zorunlu da olabilir. E-Fatura sadece ulusal anlamda değil tüm dünyada geçerli şartlara haizdir. Dolayısıyla yasal dayanağı bulunmaktadır. E-Fatura zaman damgası ve mali mühür yer almaktadır. Tüm bunlar değerlendirildiğinde E-Faturaya geçiş aslında güvenli bir kapının anahtarını bizlere vermektedir.

E-Faturanın Avantajları Nelerdir?

E-Fatura limiti 2022 yılı kapsamında düzenlendi. Yapılan bu düzenleme akıllara E-Faturanın avantajları nelerdir sorusunu da getirdi. Çünkü Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından önemsenen bu fatura türünün pek çok artısı bulunuyor. Aşağıda 1 Temmuz’a kadar E-Faturaya geçiş ile hem firma, hem de ülke bazında elde edilecek avantajları görebilirsiniz:

E-fatura avantajları
  • E-Fatura kesmek demek kağıt basmamak anlamına gelir. Böylece maddi ve manevi anlamda pek çok avantaj elde ederiz. Özellikle e-ticaret ile uğraşanlar gün içerisinde yüzlerce satış yaparlar. Her yaptıkları satıştan sonra müşterilerine fiziki fatura göndermek zorunda kalırlar. Bu da firmayı büyük kağıt masrafına iter. Ancak E-Faturaya geçen e-ticaret firmaları dijital yollarla faturalarını müşterilerine ulaştırabilirler. Böylece kağıt israfından kurtulabilirler. Kağıt israfının engellenmesi aynı zamanda doğayı da koruma altına alan bir unsurdur.
  • Kağıt fatura basmak ile E-Fatura hazırlamak arasında iş yükü açısından büyük fark bulunmaktadır. Çünkü kağıt fatura basmak demek; faturanın hazırlanmasından, kontrollere, basımdan faturayı arşivlemeye kadar birçok süreci beraberinde getirir. Oysa E-Fatura keserek sadece 1 dakika içerisinde işlerinizi sonuçlandırabilirsiniz. Böylece zamandan tasarruf edersiniz.
  • Kağıt basmak demek, ağaçlarımızı daha fazla kesmek anlamına gelmektedir. Ağaçlarımız bizim yaşamamız ve sağlıklı olmamız için gereklidir. Siz de 1 Temmuz’a kadar E-Faturaya geçiş yaparak ağaçlarımızı koruma şansını elde edebilir ve doğaya daha fazla katkı sağlarsınız.
  • Bir aylık periyotta yüzlerce satış yaptığınızı düşünün. Her satışınız için kağıt fatura kestiğinizi hayal edin. Böylece o ay içerisindeki satışlarınızın birinin faturasını bulmak istediğinizde arşivinizi sorgulamak zorunda kalacaksınız. Ancak E-Fatura kesiyorsanız dijital ortamda kolayca faturanızı bulabilirsiniz. Fatura ararken zamanınızı daha değerli bir şekilde kullanmanızı ve sizin yorulmamanızı sağlar.

  E-Faturaya Geçme Şartları

  E-Faturaya geçme zorunluluğu 2022 yılı kapsamında düzenlendi. Yapılan düzenlemeyle birlikte Gelir İdaresi Başkanlığı firmaların hasılat oranlarına göre E-Fatura zorunluluğunun doğabileceğini beyan etti. Vergi Usul Kanunu üzerinde yapılan bir değişiklik sonucunda bazı firmalar için 1 Temmuz’a kadar E-Faturaya geçiş zorunlu hale geldi.

  Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre E-Fatura limiti 2022 için düzenlendi. Yapılan düzenleme birçok e-ticaret firmasını ilgilendiriyor. Bu nedenle e-ticaretle uğraşan firma sahipleri E-Fatura konusundaki en doğru bilgiye ulaşmak istiyorlar. E-Fatura limiti 2022 yılı için merak edenler işte yapılan son güncellemeyle sonucundaki limitler:

 • 2021 yılı brüt satış hasılatı 4 milyon TL, 2022 ve sonrasındaki yıllarda satış hasılatı 3 milyon TL ve üzeri olan mükelleflerin elektronik faturaya geçişi zorunlu hale getirildi. Yeni tebliğ yayınlanmadan önce aranan satış hasılat sınırı 5 milyon TL idi.
 • Eski tebliğe göre vergi mükellefi olmayan taraflara düzenlenen toplam fatura tutarı 5 bin TL’yi geçmesi ve vergi mükellefi olan taraflara düzenlenen toplam fatura tutarının da 30 bin TL’yi geçmesi halinde e-Arşiv uygulamasına geçiş zorunlu idi. Aynı gün içerisinde vergi mükellefi olmayan taraflara düzenlenen toplam fatura tutarı 5 bin TL’ye indirildi. Vergi mükellefi olan taraflara karşı düzenlenen toplam fatura tutarı ise Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen fatura kesme sınırına eşitlendi. Fatura kesme sınırı her sene Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenir ve 2022 yılı için 2000 TL’dir.
 • Kültür ve Turizm Bakanlığından veya belediyelerden yatırım ya da işletme belgesi alan ve konaklama hizmeti veren oteller için, e-Fatura kullanımı zorunlu hale getirildi.
 • Eski tebliğe göre irsaliye belgesi olarak e-Arşiv faturanın kağıt çıktısı ve ÖKC fatura bilgi fişi gibi belgeler kullanılabiliyordu. Yayınlanan yeni tebliğe göre sevk irsaliye ile de sevk yapılabilmesi için Gelir İdaresi Başkanlığı standartlarına uygun ve özel bir kod içeren bir belge olması zorunlu hale getirildi.
 • 509numaralı Vergi Usulü Kanunu tebliği yayınlanmadan önce e-İrsaliye uygulamasına geçiş yapabilmek için 25 milyon TL sınırı vardı. Yayınlanan yeni tebliğ ile beraber 2021 yılı cirosu 10 milyon TL ve üzeri olan firmalar için e-İrsaliye uygulamasına geçiş zorunlu oldu.
 • Demir, çelik veya çelik eşyaların ihracat, imalat veya ithalatını yapan firmalar içine-Fatura kullanıcısı olma şartı aranmaksızın e-İrsaliye uygulamasına geçiş şartı getirildi.
 • Önceden döviz alım satım işlemleri için ‘e-Döviz alım satım belgesi’ isminde bir belge kullanılırdı. Bu belgenin adı yayımlanan tebliğ ile beraber ‘e-Döviz ve değerli maden alım satım belgesi olarak değiştirildi. Elektronik ortamda yapılan maden alım satım işlemlerinde bu belgenin kullanılması zorunlu hale getirildi.

 

 • 509 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde yapılan değişiklikle, E-Ticaret faaliyetinde bulunan mükelleflerden, 2020 ve 2021 hesap dönemleri için 1 milyon TL, 2022 veya müteakip hesap dönemleri için 500 bin TL ve üzeri brüt satış hasılatı olanlara E-Fatura geçiş zorunluluğu geliyor Dolayısıyla gelirleriniz bu miktarlarda veya üzerindeyse E-Fatura başvurusu yapmanız gerektiğini unutmamalısınız. Bu firmalar için E-Faturaya nasıl geçilir, yazımızın devamında açıkladık.

E-Faturaya Nasıl Geçilir?

E-Faturaya geçiş şahıs firmaları ve tüzel firmalar açısından değişiklik göstermektedir:

E-Ticaret Sitesi Tasarımları Arasından Tercih Yapın

E-ticaret sitesi tasarımı sitenize giren potansiyelinizi her zaman satın almaya yönlendirmelidir. Örneğin sitenize bir ürünün görseli varsa bu görselin altında, sağında, üzerinde veya solunda “Satın Al” seçeneğinin mutlaka bulunması gereklidir. Müşteri potansiyelinize güvenilirlik açısından iade ve değişim politikanızı mutlaka göstermelisiniz. Böylece daha fazla güvenip, daha fazla bilgi alabildiği için alışveriş yapma potansiyeli artmaktadır. Tasarımınızın karışık olmamasına ve her zaman ödeme sayfasına ulaşılabilir olmasına önem gösteriniz.

E-faturaya geçiş

Şahıs Firmaları E-Faturaya Nasıl Geçer?

Şahıs firmalarının E-Faturaya geçiş süreci daha kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. Örneğin firma sahibi sizseniz kendi adınıza bir e-imza oluşturmanız gerekecektir. Oluşturduğunuz e-imzayla birlikte başvurunuzu yapabilirsiniz. Eğer Sentos ile E-Faturaya geçiş yapmak istiyorsanız bu durumda e-imzanızı oluşturup müşteri hizmetleriyle iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

Tüzel Firmalar E-Faturaya Nasıl Geçer?

Tüzel bir firmanız varsa bu durumda e-imza çıkartmak sizler için yeterli gelmeyecektir. Öncelikle Kamu Sertifikasyon Merkezi ile iletişime geçerek mali mühür başvurusu yapmanız gerekmektedir. Tüzel firmanız için çıkan mali mühür ile E-Faturaya geçiş başvurusu yapabilirsiniz.

E-Fatura Başvurusu Süreci

E-Fatura başvurusu yapmaya karar verdiyseniz başvurunuzla birlikte geçecek süreç hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz. Az önce de dediğimiz gibi öncelikle şahıs şirketiyseniz e-imza başvurusu yapmalısınız. Eğer tüzel bir firma yöneticisiyseniz mali mühür için başvurularınızı tamamlamalısınız. Bu başvurular ve E-Faturanın işler hale gelmesi yaklaşık 2 hafta kadar sürmektedir.

E-Fatura başvurusu yapmak isteyenlerden elinde e-imzası ya da mali mührü bulunanlar ise 2 hafta gibi uzun süreci beklemek zorunda değiller. Sentos müşteri hizmetleriyle iletişime geçmeleri halinde sadece 2 iş günü içerisinde E-Faturaya geçiş işlemleri tamamlanacaktır.  1 Temmuz’a kadar E-Faturaya geçiş yapmak zorunda kalan firmalar arasındaysanız bahsettiğimiz süreçleri göz önüne alarak başvuru sürecinizi öne çekebilirsiniz.

Sentos E-Fatura Entegrasyonu ile E-Faturaya Geçiş

E-Faturaya nasıl geçilir yukarıda sizler için açıkladık. Ancak sadece mali mühür ve e-imza çıkartarak süreç tamamlanmıyor. E-Fatura konusunda yeniyseniz sizlere uzman bir elin yardım etmesi gerekiyor. Dolayısıyla E-Fatura entegrasyonu aracılığıyla işlerinizi kısa sürede halledebilir ve sıkıntı yaşamadan E-Faturaya geçiş sürecini tamamlayabilirsiniz. Özel entegrasyonlarla E-Faturaya geçiş size avantaj sağlayarak işlerinizi kısa sürede bitirmenize fırsat verir.

Sentos ile çalışmanız halinde pek çok avantaj elde edeceksiniz. Aşağıda bu avantajları inceleyebilirsiniz:

Sentos-E-Fatura geçişi
 • Sizlerden hizmet ya da mal alan müşterilerinize aldığınız entegratör hizmeti sayesinde kolayca faturalarını gönderebilirsiniz.
 • Bütün siparişlerinizin faturalarını tek tıkla toplu olarak kesip müşterilerinize iletebilirsiniz.
 • Panel üzerinden gönderim ve alım yaptığınız için ekstra sanal arşiv aramak zorunda kalmazsınız. Dolayısıyla faturalarınıza kolay erişim imkanı elde edersiniz.

Sentos ile E-Faturaya geçmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Öncelikle şahıs şirketiyseniz e-imza başvurusu yapınız.
 2. Tüzel şirketseniz mali mühür başvurusunu yapınız.
 3. E-imzanız ya da mali mührünüz ile Sentos müşteri hizmetlerini arayınız.
 4. Müşteri hizmetleri gerekli bilgilendirmeleri ve gerekli evrakları doldurduktan sonra onaylamanız halinde E-Faturaya geçişinizi yapılacaktır.
 5. Ardından Sentos tarafından entegre edilen panel üzerinden E-Faturaya göndermeye ya da almaya başlayabileceksiniz.

Süreç içerisinde sormak istediklerinizi yine Sentos görevlilerine ileterek yanıt alabileceksiniz.

Yazar

Burak Silay