İnstagram’da Satışa Başlamak

İMerhabalar… Sizlere bu yazımızda instagram’da ürün satışı ve satışları arttırma yolları hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

Dünya’nın en önde gelen fotoğraf paylaşma sitelerinden olan instagram her geçen gün artan ziyaretçi sayısıyla büyümeye devam ediyor.

Aşağıdaki resimde görüldüğü üzere instagramın aylık ziyaretçi sayısı 3 Milyarı geçmiş durumda İnstagram dünyanın en çok ziyaret edilen sosyal medya sitelerinden biri durumundadır.

Ülkemizde en çok kullanılan sosyal medya sitelerinden biride instagram aşağıdaki resimde gördüğünüz üzere İnstagramı en çok ziyaret eden ülkeler arasında Türkiye 4. Sırada gelmektedir.

Her geçen gün kullanıcı sayısı artarak devam eden instagramın şu an aktif üye sayısı 500 milyon civarında şirket tarafından yapılan açıklamada her gün popüler olarak instagramı kullanan ziyaretçi sayısı 300 milyon civarında ve bu sayı her geçen gün artmaya devam ediyor.

İnstagramın bu kadar popüler olarak kullanılması ülkemizde bulunan firma, butik ve ek iş yapmak isteyenlerin en uğrak yerlerinden biri durumunda. Bizde size bu yazımızda instagramdan satışa başlamak için gerekli olanlar hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Öncelikle instagramda satış yapacak ürün bulma yolları hakkında bilgi verelim.

İnstagram’da Satacak Ürün Bulma Yolları

İnstagramda satışınızı arttırmak için daha çok bayanlara yönelik ürünler satmayı tercih etmelisiniz. İnstagramdan alışveriş yapan bayan kullanıcıların sayısı erkeklere göre oldukça fazla takı, saat, çanta, kıyafet gibi ürünler instagramdan en çok satılan ürünler arasında yer almaktadır.

Bu kategoride yer alan ürünlerin satışı daha kolay olsa da instagramdan dilediğiniz her şeyi satabilirsiniz. Burada en çok dikkat etmeniz gereken şey fiyatlardır.

Satışını yapacağınız ürünün fiyatının uygun olması çok önemli. Fiyatı uygun olduktan sonra her ürünü instagramdan rahatlıkla satabilirsiniz.

Ürün bulmak için komisyon karşılığında ürün satışına izin veren birçok firma bulunmaktadır. Bunları araştırarak satışa başlayabilirsiniz.

İnstagram Hesabı Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Satışa başlamadan önce hesabınızın mutlaka optimize edilmesi gerekmektedir. İnstagram hesabı açarken dikkat etmeniz gerekenler aşağıdaki gibidir:

İnstagram Hesabınızın Kurumsal Olmasına Özen Gösterin

İnstagram üzerinden satışa başlamadan önce mutlaka işletme hesabı oluşturmanız gerekmektedir. İnstagramdan oluşturacağınız işletme hesabının size sağlayacağı avantajlar bulunmaktadır.

İşletme hesabı sayesinde hem sayfanız hem de paylaşımlarınız hakkında detaylı istatistiklere ulaşabilirsiniz. Ayrıca işletme hesabıyla sayfanızın etkileşim oranı, kullanıcıların sayfanızı en çok kullandığı süre gibi birçok şeye ulaşabilirsiniz. Bu istatistikler doğrultusunda sayfanızı kısa süre içerisinde büyütebilirsiniz.

Kurumsal instagram hesabı oluştururken dikkat etmeniz gerekenler aşağıdaki gibidir:

  1. Kullanıcı İsmi: Kullanıcı ismi en çok dikkat edilenlerin başında gelmektedir. Kullanıcı adı seçerken mutlaka akılda kalıcı ve kolay telaffuz edilebilir bir isim seçmeye dikkat etmelisiniz. Eğer bir marka veya firmanız varsa kullanıcı adında bunun geçmesi marka bilinirliğini arttıracaktır.
  2. Profil resminiz: Profil resmi en çok dikkat etmeniz gereken şeylerin başında gelmektedir. Firmanızın logosu veya iyi tasarlanmış profil resmi müşterilere ciddi görünmenizi sağlayacağından dolayı satışlarınızı arttıracaktır.
  3. Profil Açıklaması: Profil açıklaması kısmında yazacaklarınız oldukça önemli müşterilerin sayfanızı ziyaret ederken ilk karşılaştıkları kısım profil açıklaması olduğundan burası oldukça önemlidir.

Açıklama kısmında sattığınız ürünlere yer verebilir, firmanız hakkında detaylı açıklama yapabilirsiniz.

Paylaşım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Paylaşım yaparken dikkat etmeniz gerekenler aşağıdaki gibidir. Bunlara dikkat ederek instagram satışlarınızı arttırabilirsiniz.

  • Etkileyici Görseller Kullanmaya Özen Gösterin

Hiç kimse kötü resimleri beğenmek istemez. Resimlerinizin beğeni ve yorum alması sayfanızın kısa sürede büyümesine yardımcı olacaktır. Bu yüzden paylaştığınız resimlerin yüksek kalitede olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Ürün görsellerini yüklerken profesyonel çekim yapan firmalarla anlaşma yapabilirsiniz. Böylece ürünlerinizin kaliteli olmasını sağlayabilirsiniz.

  • Paylaşım Zamanı ve Sıklığı

Dikkat etmeniz gereken bir diğer şey ise paylaşım sıklığıdır. Sayfanızda sürekli paylaşım yapmanız ziyaretçilerinizin sıkılıp sayfanızı beğenmekten vazgeçmesine neden olacaktır. Bu yüzden paylaşım sayısına dikkat etmeli kullanıcıları sıkmayacak kadar paylaşım yapmalısınız.

Oluşturduğunuz işletme hesabı ile sayfanızın en popüler kullanıldığı saatlere kolayca ulaşabilirsiniz. Paylaşımlarınızı buna göre ayarlamanız ürün satışlarınızı arttıracaktır.

  • Etiket Kullanımı

Paylaşım yaparken kullandığınız etiketlere oldukça önem vermelisiniz. Etiket kullanımı paylaşımlarınızın oldukça yüksek etkileşim almasını sağlayacaktır.

İnstagram da her paylaşımda izin verdiği etiket sayısı 30 adettir. Kullandığınız etiketlerin paylaşımlarınızla alakalı olmasına dikkat etmeli ve popüler etiketleri seçmeye özen göstermelisiniz.

  • Özgün Olmaya Özen Gösterin

İnstagram sayfanızın özgün olması başarılı olmanızı sağlayacak en önemli kriterlerden bir diğeridir. Kendi sayfanıza özgün bir stil oluşturmanız sizi rakiplerinizden farklı hale getirecektir. Buda sizi daha başarılı hale getirecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>