E-Ticaret Sitesi Kurarken Merak Edilen Sorular

 • E-Ticaret’e Başlarken Atılacak İlk Adım Nedir?

İlk adım olarak ne satacağınıza, ürün gruplarına karar vermeniz gerekir. Sonrasında alan adı seçiminizi yaparak, doğru bir hosting firması seçimi yapmalısınız. Size uygun bir tema, alt yapı seçimini yaptıktan sonra uygun olan ödeme sistemi seçimini de yaparak E-Ticaret sitenizi sağlıklı bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.

 • E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler Nelerdir?

E-Ticaret sitesi kurmak için gerekenler; bir şirketinizin olması yeterlidir. (şahıs şirketi, limited, A.Ş fark etmez). Müşterilerinize kredi kartı ile rahat bir alışveriş ortamı sunmak için ödeme yöntemlerinin güvenli olması gerekmektedir. Kredi kartı sistemiyle ödeme alabilmeniz için sanal pos tanımlaması gereklidir. Sitenizin güvenilir bir site olduğunu gösterebilmeniz için de SSL sertifikasının bulunması büyük önem arz eder.

 • İlk Kez E-Ticaret’e Başlayanların Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

İlk kez E-Ticarete başlıyorsanız eğer; tavsiye olarak kolay ve akılda kalıcı bir domain seçimi ve doğru altyapı seçimidir. Siteniz büyüdükten sonra geçilen alt yapı değişikliği sizleri olumsuz etkileyebilir. Doğru bir E-Ticaret sitesi seçimi işinizin büyümesinde size oldukça kolaylık sağlayacaktır. Aracı firma seçerken de komisyon oranları düşük ve bilindik aracı firma kullanmanız sizlere kolaylık sağlayacaktır.

 • E-Ticaret’te Başarı Nasıl Sağlanır?

Öncelikle kendinize özgü bir orijinal fikriniz olsun, iyi bir ticaret sitesi için daima rakiplerinizden farklı olun, işinizi kolaylaştıracak doğru bir yazılım seçiminde bulunun, mutlaka kullanımı kolay hızlı ve kurumsal duran bir temayla işe başlayın, E-Ticaret siteniz için blog kısmında sürekli işinizle alakalı içerikler paylaşmanız sizi ön plana çıkaracaktır ve marka bilinirliğinizi arttıracaktır. Marka bilinirliğinizi arttırmak için reklama önem vermeli maliyet ayırmalısınız bunun için sosyal medyayı aktif olarak kullanarak reklam alanlarınızı genişletebilirsiniz. Müşteri memnuniyeti sağlayarak daha fazla müşteri kazanabilirsiniz müşteri odaklı çalışmanız sizleri ön plana çıkaracaktır. Yapacağınız bütün işleri hukuki çerçevede yapmanız sizleri yaşanabilecek sıkıntıdan koruyacaktır. Çeşitli ödeme seçenekleriyle birçok müşteriye hitap edebilirsiniz ve en çok önem verilen bir kriterde fiyatlardır fiyatlarınızı sürekli güncel tutmanız gerekir ve rakiplerinizin fiyat aralıklarını araştırmanız sizlere başarı sağlayacaktır.

 • Neden E-Ticaret Yapılmalı Avantajları Nelerdir?

Satıcı ve Müşteri bazlı bakacak olursak ayrı ayrı avantajları mevcuttur. Satıcılar açısından; sürekli açık bir mağaza, ürünlerini daha fazla pazaryerlerinde satışa çıkarmak, satılacak ürünler hakkında daha ayrıntılı bilgiler vermek ve daha büyük bir kesime hitap etmek gibi birçok avantajları mevcuttur. Müşteriler açısından bakacak olursak; mağazaları gezerek vakit kaybetmek yerine daha detaylı bilgilerle aradığınız ürüne birçok siteden ulaşım kolaylığı sağlayabilirsiniz. Ürün, fiyat kıyaslamalarını çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Çeşitli ödeme seçenekleriyle istediğiniz ürüne sahip olabilirsiniz gibi birçok avantajları mevcuttur.

 • E-Ticaret Paketi Seçiminde Nerelere Dikkat Etmeliyiz?

Öncelikle ağır yazılım maliyetleri altına girmeye gerek yoktur, alacağınız paketi fiyat yönünden değil fayda yönünden seçmeniz gerekir çok pahalı yazılım paketleri sizlere bir kazanç sağlamayabilir bu konuda sizler için en uygun faydalı olan paketi tercih etmeniz gerekir. Seçeceğiniz paketin altyapısının Seo uyumluluğunun olması gerekir ve ürün yönetiminin kolay basit olması sizlere kolaylık sağlar. Önemli bir diğer kriterde alınan paketin yanı sıra önemli olan ulaşım kolaylığının, teknik desteğinin tam olmasıdır.

 • E-Ticaret’te En Çok Yapılan Hatalar Nelerdir?

Bu hataların başında, ürün açıklamalarının yeterli olmaması veya tüm ürünler için aynı açıklamalara yer vermek, ürün başlıklarının yeterince net olmaması müşteri kaybına sebep olmaktadır. Bunun dışında anlaşılması zor bilgiler ve karmaşık bir site görünümü müşterileri geri çevirecektir. Uygun olmayan altyapı seçimi ve E-Ticaret sitelerinde blog kısmının olmaması sitenizi olumsuz etkileyen hatalardandır. Ulaşabilirlik konusunda iletişim bilgilerinin doğru ve yeterli olmaması müşterilerde bir güven problemine sebep olacaktır. Sitenizde ürün arama butonunun olmaması, sosyal medya bağlantılarınızın bulunmaması da büyük bir eksikliktir. Sitenizde verdiğiniz ısrar edici gereksiz reklamlar, üye ol linkleri müşterilerin kaçmasına sebep olacaktır. Rakiplerinizi sürekli takip etmek ve değişiklikleri, fiyat güncellemelerini kendi siteniz için de uyarlamak geride kalmamanızı sağlar. Marka bilinirliğinizi arttırmak, müşterilere ulaşmak için reklama daha fazla özen göstermeniz gerekir. Kargo fiyatlarının yüksek olması da sizleri geriye itecektir. Dolayısıyla kargo firmaları ile anlaşma yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

 • E-Ticaret Sitesinde Satılacak Ürünleri Nereden Nasıl Bulabilirim?

Satışını yapacağımız ürünleri öncelikle kendinize, ilgi alanınıza göre seçmeniz gerekir sonrasında ise piyasada popüler satış kanallarına bakmanız daha sağlıklı olacaktır. Bunun yanında sosyal medya ağlarından ve popüler sitelerden fikir edinebilirsiniz.

 • E-Ticaret’te Xml Alıp Vermek Nedir?

XML çıktısı E-Ticarette sıklıkla tercih edilmektedir. Müşteriler veya toptancı konumundaki kullanıcılar dilerse XML alabilir veya XML paylaşabilir. XML entegrasyonu ile istediğiniz XML dosyasını pazaryeri mağazalarınıza veya E-Ticaret sitenize kolayca entegre edebilirsiniz.

 • Sosyal Medya Ağlarının E-Ticaret’e Katkısı Nedir?

Gelişen teknolojide marka bilinirliğinin arttırılması, daha fazla müşteriye ulaşım sağlayabilmek için sosyal ağlar büyük önem kazanmıştır. Sosyal medyanın ticarete katkısı her geçen gün hızla artmaktadır. Sosyal medya ağları reklam, pazarlama, ulaşım kolaylığı ve en çokta marka tanıtımı için tercih sebebi olmaya devam etmektedir.

 • Satışlarımı Nasıl Arttırabilirim?

Satışlarınızı arttırmak için gelişen teknolojiyi yakından takip etmek ve güncellemelere önem vermek en büyük etkendir. Müşteri memnuniyeti, ulaşım kolaylığı, seçenekli ödeme yöntemleri, verdiğiniz doğru reklamlar, açıklayıcı ürün bilgileri ve daha birçok etken satışlarınızın artmasına neden olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>