E-Ticaret Sitesi Güvenilir Mi?

E-Ticaret sitesi güvenliğinin iki boyutu bulunmaktadır. Bunlardan ilki tüketiciler için güvenli bir alışverişi ifade etmektedir. İkincisi ise firma sahipleri için güvenliği sağlamaktır.

Alıcılar İçin E-Ticaret Sitesi Güvenliği

Dünyada milyonlarca kullanıcı her gün E-Ticaret siteleri vasıtasıyla bir ürün ya da hizmet satın almaktadır. Dünyanın en kalabalık caddesi ya da alışveriş merkezi şüphesiz ki internettir. Gelişmiş ülkelerde alışveriş için internet kullanımı oldukça ileri aşamalara ulaşmıştır. Öyle ki İngiltere’de her 100 kişiden 78’i sıklıkla internetten ürün satın almaktadır. Bunlara Amerika, İsveç ve Hollanda gibi ülkelerde dahil olmaktadır.

Gelişmiş E-Ticaret siteleri bulundukları ülkelerde E-Ticaret hacminin artmasına vesile olmaktadır. Amerika’da internet ortamındaki alışverişlerin neredeyse yarısı Amazon’dan yapılmaktadır. Bu durum tüketicilerin internet sitelerine olan güveni ile ilgilidir. Kullanıcıların sorduğu ilk soru; bu site güvenilir mi,  olmaktadır. Herhangi bir dolandırıcılık ile karşılaşmayan ve sürekli aynı kaliteyi bulan kullanıcılar gönül rahatlığı ile alışverişe devam etmektedir.

İnternet satışlarının yeni yaygınlaştığı ülkemizde tutuculuk devam etmektedir. Özellikle herhangi bir yasal kurulum olmadan sosyal medya üzerinden satış yapan kişilerin oluşturduğu izlenim oldukça kötüdür. Alınan ürünü göndermeyen, yanlış gönderen ya da kusurlu ürünü satan firmalar bu algının yegane sebebidir. En güvenilir E-Ticaret sitesi ve platformları dahi bu olumsuz durumu kırmakta oldukça zorlanmaktadır.

Büyük bir çoğunluk görerek ve dokunarak almayı yeğlerken, internet alışverişine sıcak bakanlar da bu site güvenilir mi araştırması yapmaktadır. Bu durum, online alışverişlere olan güvenin oldukça az olduğunu göstermektedir. Banka kartlarının usulsüz olarak ele geçiren internet siteleri, güven zedelenmesinin diğer önemli sebebidir. Banka kartlarına yönelik olarak, internet satışlarında ekstra bir güvenlik sistemi mevcuttur. Bunlardan en önemlisi SSL sertifikasıdır.

SSL Sertifikası Nedir?

SSL, 1994 yılında internet satışlarının güvenliği için geliştirilen özel bir şifreleme yöntemidir. Kullanıcı tarafından ürün ya da hizmet almak için internet sitesine girilen kart bilgileri, farkı kodlarla sisteme gönderilir. Bu nedenle tüketiciler alışveriş yapmadan önce, sitenin SSL sertifikası olup olmadığını sorgulamalıdır. SSL sertifikası var ise şüphe duyulmaksızın alım yapılmalıdır.  Sanal ticaret siteleri SSL sertifikası kurulumu yapmak zorundadır. Tüketiciler SSL sertifikasına bakarak kendilerini garantiye almalıdır.

SSL Sertifikası Sorgulama Nasıl Yapılır?

İnternet siteleri tarayıcıda http:// ile başlamaktadır. E-ticaret siteleri için de kural aynıdır. SSL sertifikası güvenliği olan internet sitelerinde ise farklılık söz konusudur ve https:// olarak görünür. Yani sonunda “s” eklentisi sitenin SSL sertifikasının olduğu anlamına gelir. Ayrıca Chrome kullanılarak internet sitesine girildiğinde bu alan yeşil renkle görünecektir.

En Güvenilir E-Ticaret Sitesi Nasıl Anlaşılır?

SSL sertifikası sorgulama tüketicilere önemli bir fikir vermektedir. Ancak SSL sertifikası olmayan siteler kadar bu sertifikaya sahip siteler de mağduriyete sebep olmaktadır.  İnternet sitelerinin güvenli olup olmadığını anlamak internet sitesini araştırmak iyi sonuçlar verecektir.  Bir internet sitesinden alışveriş yapmadan önce E-Ticaret sitesi güvenilir mi? şeklinde internette araştırma yapılmalıdır. Site ile alakalı daha önceden olumsuz bir yorum yapılmışsa buna internet üzerinden ulaşılacaktır. Özellikle son yıllarda faaliyet gösteren şikayet siteleri oldukça verimlidir.

Satıcılar İçin E-Ticaret Güvenliği

Güvenilir E-Ticaret sitesine sahip olmak, müşteri nezdinde itibarı arttıracaktır. Güvenlik açığı tespit edilen ve kullanıcıların zararına yol açan durumlara sebep olan siteler hızla müşteri kaybedecektir. Sanal ticarete adım atan girişimciler E-Ticaret sitesi güvenliğine dikkat etmelidir. Satıcılar aşağıdaki sertifika ve eklentileri edinerek E-Ticaret sitelerinin güvenliğini üst düzeye çıkarabilirler.

SSL Sertifikası: Şifreli bilgi aktarımı sağlar.

SET Sertifikası: Kart kuruluşları tarafından geliştirilen güvenlik protokolüdür.

Firewall: E-Ticaret sitesinin trafiğini güvenli şekilde kontrol eden bir programdır.

IPS-IDS: E-Ticaret sitesine yönelik olumsuz müdahaleleri önceden tespit eden eklentilerdir.

3d Secure: Müşterilere özel gönderilen mesaj ile ekstra E-Ticaret sitesi güvenliği sağlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>