B2B Nedir?

Ticaret oldukça kapsamlıdır ve farklı iş modellerini içerisinde barındırır. Bazı firmalar imalatla uğraşır ve ürettikleri mal ya da hizmetleri satışa sunar. Doğrudan halka satabileceği gibi, aracı firmalar da kullanabilir. Bazı firmalar, büyük üreticilerden aldıklarını halka ulaştırırlar. Bazen de sadece firmalar arasında ticari işlemler gerçekleşir. İngilizce’de “Business To Business” olarak bilinen B2B modeli, firmaların yine firmalara satış yapmasını ifade etmektedir. Kısaca firmaların firmalara satışıdır.

Alıcı ve satıcı firmalar, birebir görüşmelerle anlaşma sağladıkları gibi online ortamda da el sıkışabilirler. B2B yazılımları, firmaları aynı portal üzerinde buluşturmayı amaçlamaktadır. Satıcı firmalar, portal üzerinde ürün ve hizmetlerini paylaşırlar. İstedikleri ücreti ve ilgi çekici özellikleri de belirtirler. Alıcı olanlar ise, buradan inceleme yaparak kendi gereksinimleri doğrultusunda teklifte bulunurlar.

B2B Siteleri Nasıl Çalışır?

B2B siteleri, genellikle belirli bir sektöre ya da ürüne odaklanırlar. Daha özel bir alanda faaliyet gösteren yazılımlar daha çok kabul görmektedir. Çünkü alıcılar her çeşit ve fiyatı burada bulacağını bilerek hareket etmektedir. Kıyafet sektörü için B2B Merter siteleri bunun en iyi örneğidir. Alibaba.com genel nitelikli ve dünya çağında hizmet veren bir sitedir.

B2B siteleri, ücretli olmak zorunda değildir. Bazı portalların tamamen ücretsiz üyelik kabul ettiği ve satışlardan komisyon kesmediği bilinmektedir. Satıcılardan kısmi kesinti yapan siteler de mevcuttur. B2B modeli aynı şirket içinde de olabilir. Bayiler ile merkezi buluşturan portallar bu kapsamdadır. Genellikle market sektöründe görülür ve bayiler ürünleri portal üzerinden talep eder.

B2B Firmalar İçin Neden Önemlidir?

Satıcılar B2B modelini kullanarak daha verimli bir pazarlama süreci geçirirler. Ayrıca siteler üzerinde, gerçek ortamda ulaşamayacakları bir müşteri potansiyeli yakalarlar. Müşteri memnuniyeti kazanan firmalar bu sayede büyüyen bir kitleye de sahip olurlar. B2B modeli ile firmalar, sürekli çalışacakları ve düzenli olarak ürün isteyecek müşterileri bulmakla birlikte, onlara yeni ürünlerini tanıtma imkanı da bulurlar.

B2B yazılımları maliyetleri düşürmektedir. Çünkü reklam giderleri gibi birçok gider daha az kullanılır hale gelir. Çünkü satıcılar, B2B sitelerinde hazır bir kitleye hitap etmektedir. Alıcılar için de önemli avantajlar bulunur. Alıcılar, ihtiyaçları olan ürünü farklı satıcılardan bulabilmektedir ve ürünün alternatiflerine de ulaşabilmektedir.

B2B siteleri, reklam ve SEO çalışması yaptıklarından siteye yapılmış her işlem kullanıcıların yararına olmaktadır. Örneğin, arama motoruna “toptan sandalye” yazan bir kişi B2B sitesinde bulunan bir satıcıyı değerlendirebilmektedir. Oysa bu satıcının arama motoru nezdinde bir girişimi olmamıştır. Firmalar satışlarını arttırmak için B2B sitelerinde mutlaka görünmeli ve mümkünse B2B’yi kurumsal olarak kullanmalıdır.

B2B Kurumsal Olarak Nasıl Kullanılır?

Mal ya da hizmet satışı yapan firmaların başka bir B2B sitesi kullanma zorunluluğu yoktur. Firmalar kendi müşterileri için de özel bir yazılım geliştirebilir. Kendi bayilerine ya da kendi ürünlerini satan yerel firmalara ulaşmak isteyen merkezi firmalar B2B modeline geçebilir. Bir takı üreticisinin Türkiye’nin çeşitli yerlerindeki bijuteri dükkanlarına yönelik kurduğu site buna örnektir. B2B kurumsal olarak kullanıldığında oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Firmaların verimli ve hızlı bir B2B yazılımı kullanması ve hedef kitleye ulaşması yeterlidir.

B2B Yazılımı Nedir ve Nasıl Kurulur?

B2B yazılımı bir internet sitesi tasarımıdır. Ürünlerini Türkiye’nin çeşitli yerlerine satmak isteyen firmalar B2B yazılımı içeren web sitesi kurarak bunu gerçekleştirebilirler. Genellikle network marketin firmalarının sıkça bunu kullandığı görülmektedir. Alt bayiler, üyesi oldukları isteye girerek merkez firmalarının ürünlerini görmekte ve uygun koşularda bunu almaktadır. Bu şekildeki yazılıma alt bayi yönetim sistemi de denmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>