E-Defter Nedir? E-Deftere Geçme Şartları Nelerdir?

Her şeyin dijitalleşme sürecine girdiği günümüzde, ticari faaliyetler ve muhasebe işlemleri de bundan fazlası ile etkileniyor. Vergi Usul Kanunu kapsamında yayınlanan Genel Tebliğler hayatımızı değiştirmeye devam ediyor. E-fatura, E-arşiv fatura, E-irsaliye ya da E-defter gibi kavramlar yavaş yavaş yerleşmeye başlıyor.

E-fatura hakkında biraz daha bilgili olan mükelleflerin E-defter konusunda az bilgilerinin olduğu görülüyor. Bu konuda fazla soru gelmesi ve araştırma yapılması da bunu destekliyor. Bu çalışmada E-defterin niteliği ve başvuru koşulları hakkında bilgilendirme yapacağız.

E-Defter Nedir?

Her mükellefin yasal olarak düzenlemek ve saklamak zorunda olduğu belgeler bulunuyor. Bu belgeler firmanın ticari koluna göre değişiyor. Ticaret Kanunu’nda belirtilen yevmiye defterleri ve diğer büyük defterler, mükellefler tarafından tutularak, fiziki olarak saklanıyor. E-Defter, tutulması konusunda zorunluluk bulunan ilgili belgelerin elektronik ortamda düzenlenip tutulmasını ifade ediyor.

E-defter kullanıcıları, tuttukları defterleri yine elektronik sistem üzerinden Vergi Dairesi ile paylaşıyor. Bu belgeler, mükellefin E-imzası ya da E-mührü ile imzalanıyor. E-defterlerin hazırlanması sürecinde XML formatı kullanılıyor.

E-Defter Avantajları Nelerdir?

Yeni bir düzenleme olmasına rağmen, E-defter yoğun ilgi görüyor. Geçişi zorunlu olan firmaların dışında gönüllü olarak E-deftere geçen mükellef sayısı her geçen gün artıyor. E-defter uygulamasının artılarının fazla olması bunu sağlıyor. Genel olarak E-defter kullanıcılarını bekleyen avantajlar şöyle sıralanıyor:

  • E-defter düzenlemesi ile beraber, ilgili dosyalar elektronik sistemde güvenli şekilde saklanır. Faturanın saklanmasında ortaya çıkan zorluklar ortadan kalkıyor.
  • Tüm kayıtlar elektronik olarak tutulduğundan ofisteki kalabalık azalıyor. Dosyaların kapladığı alanlar daha verimli kullanılıyor.
  • Dosyalar düzenli bir şekilde listelendiğinden aranan dosyanın bulunması ve raporlanması daha kolay oluyor.
  • Mürekkep ve kağıt gibi ofis sarfiyatları önemli ölçüde azalıyor. Ayrıca olası matbaa masrafları da minimum seviyeye düşmüş oluyor.

E-Defter Kullanma Zorunluluğu Olanlar Kimlerdir?

E-defter sistemine geçiş zorunlu ve gönüllü şekilde yapılabiliyor. Yıllık hasılatı brüt olarak 10 milyon Türk Lirasını bulan mükelleflerin E-defter konusunda zorunluluğu bulunuyor. Yeni Tebliğ taslağında, söz konusu tutarın 5 milyona düşürülmesi hedefleniyor. Yıllık hasılat şartı dışında E-defter kullanmak isteyen mükelleflerin E-imza, E-mühür ve ilgili bilgi işlem platformuna sahip olması da gerekiyor.

E-defter düzenlemesine E-fatura ve E-arşiv faturada olduğu gibi gönüllü olarak da geçilebiliyor. Kendi ticari faaliyetlerine E-defteri daha yakın bulan firmalar, verecekleri dilekçe ile geçiş onayı alabiliyor. Özel entegrasyon firmaları aracılığı ile E-defter başvurusu yapılabiliyor.

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yorumunuzu yazarken HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz. Örnek: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>