E- Mühür Nedir Ne İçin Kullanılır?

2013 yılında getirilen elektronik fatura düzenlemesi ile beraber firmalar, birçok yeni terimle karşılaşmıştır. Elektronik fatura, mali mühür, E-mühür, E-şifre gibi terimler sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Elektronik fatura düzenlemesine geçişleri zorunlu olan firmalar için hayati fonksiyonu olan E-mühür nedir?

Firmalar, ticari faaliyetlerine ilişkin olarak fatura keserler ve faturaları kaşelemek zorundadırlar. Elektronik faturaların kullanılmaya başlanması ile faturaların fiziki bir varlığı kalmamıştır. Dolayısı ile online olarak oluşturulan faturanın klasik kaşeler ile onaylanması mümkün değildir. E-mühür nedir ne için kullanılır sorusunun cevabı burada çıkmaktadır. E-faturaların kaşelenmesi, E-mühür ile olabilmektedir.

E-Mühür Nedir?

E mühür nedir sorusunun cevabı Vergi Usul Kanununda aranmalıdır. E-Mühür, klasik kaşelerin elektronik ortamdaki halidir ve E-faturalar için kullanılır. E-mührün diğer ismi mali mühürdür. E-mühür, 397 sayılı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğindeki düzenlemeler doğrultusunda oluşturan bir yazılımdır. E-mühür konusunda yetkili makam TÜBİTAK-KAMU SM’dir.

Elektronik fatura düzenlemesine geçen firmaların E-mühür kullanması zorunludur. Elektronik fatura kullanmaya başlayacak ve bu konuda başvuru yapacak olan firmaların E-mühür nedir, ne için kullanılır konusunda donanımlı olması gerekir. Zira, başvuru ve yenileme aşamasında yapılan hatalar, firmaları zor durumda bırakmaktadır.

E-mührün alınması, yenilenmesi gibi süreçler biraz daha teknik işlemleri içerir. E-mührün asıl önemi kullanım aşamasında ortaya çıkmaktadır. Peki, kullanımı bakımından E-mühür nedir? Elektronik faturaya geçmek zorunda kalan ya da kendi isteği ile geçen firmalar, mali mühür olmadan fatura kesemezler.  Elektronik fatura başvurusu aşamasında da mali mühür kullanılmaktadır.

E-Mühür Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-mühür başvurusu, başvuru yapan kuruma göre değişmektedir. TÜBİTAK, E-mühür başvuru işlemlerinin yapılması esnasında gerçek ve tüzel kişiler ile adi şirket ortaklarının izleyeceği süreçler farklıdır.

Gerçek veya tüzel kişiler, E-mühür başvurularını mportal.kamusm.gov.tr adresi üzerinden gerçekleştirmektedir. Elektronik ortamdaki başvuru esnasında başvuranın kimlik bilgileri, firma bilgileri, iletişim adresleri, imza yetkilisi bilgileri gibi verileri gerekmektedir. İşlem sonunda, başvuru yapan kişilerin, başvuruyu onayladıktan sonra formun çıktısını alıp, ıslak imzalı şekilde KamuSM’ye göndermelidir.

Adi ortaklık bulunan firmalarda başvuru usulü, KamuSM’ye dosya gönderilerek olmaktadır. Mali mühüre başvurmak isteyen adi ortaklık içerisindeki kişiler;

  • Firma belgelerini,
  • Firma sözleşmesinin onaylı örneğini,
  • Başvuru formunun imzalanmış çıktısını,
  • Mali mühür başvurusuna dair taahhütnamelerin imzalı çıktısını taleplerine dair bir dilekçe ile göndermelidir.

Başvurular incelendikten sonra, talebi uygun görülenlere KamuSM tarafından mali mühür aparatı gönderilir. USB belleklere benzeyen mali mühür; Java eklentisi bulunan bilgisayarlara kurulur. E-mühür kurulumu sonunda, elektronik fatura işlemlerine geçilebilir.

E-Mühür Yenileme Süresi ve Ücreti Nedir?

E-mühür nedir ne için kullanılır ve nasıl yenilenir konusunda yetersiz olan firmaların mali mührün süresine dikkat etmedikleri görülmektedir. Mali mührün ne zaman temin edildiği bilgisine portal üzerinden ulaşılmaktadır. Mali mührün kullanım süresinin sınırsız olmadığı unutulmamalıdır.

Mali mühür, 3 yıl süreli olarak gönderilir. 3 yıllık süre tamamlanmadan E-mühür yenileme işleminin yapılması gerekir. KamuSM, mali mührün bitmesi süresi yaklaşınca e-posta yoluyla uyarır. Yenileme yapılmaması halinde Gelir İdaresi Başkanlığı nezdinde olumsuz sonuçlar doğabilir ve yeni başvurularda sorunlar çıkabilir.

E-mühür yenileme işlemleri; KamuSM üzerinden yapılmaktadır. Portalda bulunan yenilene sekmesinde ki formun doldurulması ve belirlenen maktu harcın ödenmesi ile yenileme işlemi tamamlanır. Mali mührün olmadığı zamanlarda yapıla ticari işlemlerin sonunda cezai işlemlere maruz kalmamak için tedbirli davranılmalıdır.

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yorumunuzu yazarken HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz. Örnek: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>