İnternetten Nasıl Satış Yapabilirim?

Sanal ticaretin gelişmesi ile beraber tüm girişimciler internetten satış yapmaya yöneliyor. Başlangıç aşamasında dükkan açma, dekorasyon ve depolama gibi masraflardan kaçınmak isteyen kişiler interneti daha mantıklı görüyor. Bazıları da deneyim kazanmak amacıyla sanal ticareti düşünüyor. Tek elden binlerce müşteriye ulaşma hayali kuran satıcılar, internetten nasıl satış yapabilirim sorusunu sorarak araştırma yapıyor.

Online Satış Ürünleri Bulunmalı

İnternet üzerinde satış yapabilmek için girişimcinin bazı aşamaları sırasıyla izlemesi gerekir. İlk sırada, elbette satılacak olan ürünün belirlenmesi gelmektedir. Günümüzde kargo imkanlarının gelişmesi nedeniyle çoğu ürün satışa sunulabilmektedir. İnternetten satış yapanlar öncelikle satacakları ürüne karar vermesi gerekmektedir.

Günümüzde depolama ve kargo süreçlerinin gelişmesi ile çoğu ürün online satışın konusu olabiliyor. Başlangıç aşamasında yeterli sayıda müşteri ve satış miktarına ulaşılamayacağı için bozulabilecek ürünlerden uzak durulması gerekiyor. El işi ürünler, kitap, kıyafet gibi bozulma riski olmayan ürünler, internetten satış yapanlar için daha az risk taşıyor.

Girişimcinin satış yapacağı ürünü belirlemeden önce iyi analiz etmesi gerekiyor. Yüksek müşteri kitlesine sahip ürünler seçilmesi halinde rekabet etmek zorlaşıyor. Yüksek bütçeli firmalar ile rekabet etmek ve onların müşterilerinin ilgisini seçmek büyük bir mücadele gerektiriyor. İnternetten satış için geniş ürünler bulmak sektörde tutunmayı kolaylaştırıyor. Ürün belirleme aşamasında, ilgili olunan bir ürünün seçilmesi satıcının işini kolaylaştırıyor. Örneğin modaya ilgi duymayan, kıyafet stillerinden anlamayan ve beden farklarını bilmeyen bir kişinin giyim sitesi açması olumsuz görülüyor. İlgili olduğu bir ürünle ilgili internetten satış yapanlar başarıyı daha çabuk yakalıyor.

İnternetten Satışı Kolay Olan Ürünler Araştırılmalı

Büyük bir heves ile sanal ticarete atılmak isteyen ancak doğru ürün bulmakta zorlanan kişilerin satış rakamlarını incelemesi faydalı oluyor. Satılan ürünlerin analizi sonrası bir fikir ediniliyor. Son yıllardaki rakamlar incelendiğinde en çok satılan ürünler aşağıdaki gibi sıralanıyor:

 • Kadınlara yönelik butik ürünler
 • Basılı kitaplar
 • Bilgisayar, elektronik ürünler
 • Giyim aksesuar ürünleri
 • Kozmetik bakım ürünleri
 • Bijuteri ürünleri
 • Ev ve büro malzemeleri
 • Çiçek türleri
 • Ayakkabı çeşitleri
 • Hediyelik eşya gibi birçok ürünler, en çok satılan ve satışı kolay ürünler arasında yerini alıyor.

Ürün Satış Platformunun Yeri Belirlenmeli

İnternet üzerinden mal ya da hizmet satışı yapacak olan kişilerin üründen sonra platform seçimi yapması gerekiyor. Günümüzde farklı platformlar üzerinde satış yapma imkanı sunulmaktadır.

 • E- Ticaret Sitesi Satışı

Satış yapmak için en ideal görünen ve müşteriler nezdinde itibarı olan yöntem E-Ticaret sitesi açmaktır. Satılacak olan ürün ya da hizmete uygun bir tasarımı içeren web sitesi ile müşterilere ulaşılabilecektir. E-Ticaret sistemine kurulan sanal pos sistemi ile ödeme alınabilecektir.

Profesyonel şekilde internet satış amacı güden kişilerin E-Ticaret sitesi dışında bir seçeneği düşünmemesi gerekiyor. Sosyal medya uygulamaları ya da satış platformları vasıtası ile bir nebze yol alınsa da ticari web sitelerindeki başarıya ulaşılamıyor ve devamlılık sağlanamıyor.

 • Instagram Satışı

Fotoğraf paylaşım uygulaması olarak faaliyet gösteren Instagram, son yıllarda ticaret platformuna dönüşüyor. Milyonlarca kullanıcısı olan Instagram’da ticari sayfa açan kişiler, ürünlerini paylaşarak satış yapıyor. Memnun kalan kullanıcı sayısının artması ile beraber satış rakamları da yükseliyor. Instagram üzerinden satış yapanlar havale, kapıda ödeme ve Shopier gibi ödeme araçları vasıtasıyla ödeme alabiliyor. Günümüzde birçok amatör girişimci, internet satış teknikleri arasından Instagram’ı seçmektedir.

 • Facebook Satışı

Dünyanın en fazla kullanıcıya sahip platformu olan Facebook her alanda olduğu gibi ticaret alanında da kullanıcılarının önünü açıyor. Facebook üzerinde açılan amatör satış sayfalarında binlerce satış gerçekleşiyor. Facebook Marketing eklentisi vasıtası ile milyonlarca kullanıcıya hızlı bir şekilde ulaşılabiliyor.

 • Letgo Satışı

Genellikle kullanılmayan ürünlerin satışı için açılan Letgo uygulaması kullanılarak sıfır ürünler de satılabiliyor. Genellikle yakın çevreye satış için kullanılabilecek bu uygulama, küçük çaplı satışlar için ideal görünüyor. Ancak Letgo, hiçbir zaman internetten nasıl satış yapabilirim diyenlerin ana tercihi olarak görülmemiştir.

İnternetten Satış Yapma Siteleri

İlk etapta internet sitesinin açılış masrafları ile uğraşmak istemeyenler, sanal ticaretin gerekli gördüğü tüm unsurları barındıran sanal çarşıları kullanıyor. Sahibinden.com, N11, Gittigidiyor, Sanalpazar gibi ilan sitelerinde üyelik ücreti karşılığında ürünler satışa sunulabiliyor. Burada sitenin ödeme aracından yararlanılıyor ve firma tarafından sağlanan kargo indirimleri kullanılabiliyor.

İnternetten Satış İçin Fatura Kesmek Zorunlu Mu?

İnternetten nasıl satış yapabilirim sorusunu yöneltenlerin diğer sorusu genellikle vergi düzenlemeleri oluyor. Vergi vermeden ve fatura kesmeden satış yapılıp yapılamayacağı sürekli dile getiriliyor.

Ülkemizdeki vergi düzenlemeleri incelendiğinde, kar amaçlı yapılan tüm satışların vergilendirilmesi gerekiyor. Sanal ticarete adım atacak olan kişilerin mutlaka bir şirkete sahip olması gerekiyor. Elbette şirket kurmadan satış yapmanın çeşitli yolları bulunuyor. Ancak bunun Vergi Dairesi tarafından tespit edilmesi satıcıları büyük cezalarla başbaşa bırakıyor. Ayrıca internetten satış yapanlar bunu yasal zemine oturtmadıkça banka ve kargo aşamaları yavaş ilerliyor.

Vergi düzenlemeleri kapsamında internetten satış için fatura kesmek zorunlu oluyor. Satılan her ürüne ait bir satış faturasının kesilmesi ve ürünlerle beraber müşteriye gönderilmesi gerekiyor. Ancak yıllık kazancı belli miktarın altında olanlara muafiyet tanınabiliyor. Maliye Bakanlığı, banka hareketlerini inceleyerek fatura kesmeyen satıcıları tespit ediyor ve ceza kesiyor.

İnternetten Satış Teknikleri Oluşturulmalı

Doğru ürünü bulmak ve verimli bir satış platformu oluşturmak internetten nasıl satış yapabilirim diyenler için yeterli olmuyor. İşin zor kısmı bundan sonra başlıyor. Çünkü müşterileri çekmek ve onu satın almaya ikna etmek daha büyük bir zorluk içeriyor. Firmalar, çeşitli teknikler kullanarak müşterilere kendilerini tanıtabilirler. İnternetten satış teknikleri şöyle sıralanabilir.

 • Google Reklamları

İnternet kullanıcıları ürün almak istediklerinde çoğunlukla arama motorlarında araştırma yapıyor. Bu nedenle açılan E-Ticaret sitesinin arama motorunda ön sıralarda olması ve reklamların hedef kitleye gösterilmesi önem arz ediyor.

 • Sosyal Medya Reklamları

Facebook ve Instagram gibi dünya çapında milyarları aşan kullanıcılara sahip olan platformlarda görünür olan firmalar her zaman öncelikli oluyor. İnsanların vakitlerinin çoğunluğunu sosyal medyada geçirdiği gerçeğinden hareket edilerek verilen reklamlar, E-Ticaret sitesinin bilinirliğini artırıyor.

 • Sosyal Medya Fenomenleri İle Çalışmak

İnternetten nasıl satış yapabilirim diyerek yola çıkan kişilerin çok sayıda takipçisi olan kişilerle çalışması onlara avantaj sağlıyor. Ülkemizde, kitleler takip ettikleri kişilerin kıyafetlerine, ayakkabılarına ve makyaj malzemelerine dikkat ediyor. Özellikle onlara benzeme hayali ile onların kullandıklarına ilgi gösteriyorlar.

Sosyal medya fenomenlerine ücretsiz ürün gönderilerek tanıtım yapmaları istenebilir ya da belirli bir ücret karşılığında reklam yapması talep edilebilir. Ortak hareket edilen kişinin takipçilerinden hatırı sayılır bir oranın internetten satış yapan kişinin ürünlerinden satın aldığı görülüyor.

Çekiliş yapmak reklam bütçesi ayırmadan ve eldeki ürünleri değerlendirerek müşteri kitlesi elde edilebilir. Belirli periyotlar ile düzenlenen çekilişler yoğun talep görüyor. Dilden dile dolaşan bu etkinlikler sayesinde marka bilinirliği yükseliyor. Böylece markanın tanıtımı ile ürün satışlarında artış yaşanacak ve çekilişlerin artmasıyla hem bilinirlik hem de satışlar orantılı olarak artacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>