E-Ticarette Başarılı Olmanın 16 Altın Kuralı

Her geçen gün açılan E-Ticaret sitesi sayısı artış gösteriyor. Açılan bu siteleri incelediğimiz zaman kısa süre içerisinde oldukça başarılı olan E-Ticaret sitelerinin yanında kısa süre içerisinde kapanan sitelerinde olduğunu görüyoruz.

Peki, başarılı olanlar bunu nasıl yapıyor?

E-ticarette başarı nasıl sağlanır?

Bu tür soruların cevabını sizler için bir araya getirdik.

Aşağıdaki adımları takip ederek kısa süre içerisinde çok sayıda ürün satışı gerçekleştirebilir markanızı başarılı E-Ticaret siteleri arasına yazdırabilirsiniz.

Başlamadan önce mutlaka E-ticarette sık yapılan hatalar hakkında yazılmış makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

Orijinal Bir Fikriniz Olsun

Başarılı olmuş E-Ticaret sitelerini incelediğimiz zaman çoğunun rakiplerinden farklı olduğunu görüyoruz. Rakiplerinden farklı olan E-Ticaret siteleri düşük maliyetlerle kısa süre içerisinde başarıyı yakalamışken onlardan sonra açılmış ve ciddi yatırımlarla işe başlamış kişilerin başarılı olamadığını görüyoruz.

Sizde bu işi ciddi olarak yapmak istiyorsanız işe orijinal bir fikir bularak başlayabilir sektör lideri konumuna gelebilirsiniz.

Rakiplerinizden Farklı Olun

Rakiplerinizden farklı olmak daima bir adım önde olmanızı sağlar. Eğer sıradan bir E-Ticaret sitesinden farkınız yoksa işe mutlaka sizi farklı yapacak bir şeyler bularak başlayabilirsiniz. Bu sizi kısa süre içerisinde daha başarılı hale getirecektir.

Yazılım ve Tema Seçerken Dikkatli Olun

E-ticarete başlarken mutlaka işinizi kolaylaştıracak bir yazılım seçmeye özen gösterin. Tasarımınızda herkesinkinden farklı olsun. Mutlaka kullanımı kolay hızlı ve kurumsal duran bir temayla işe başlayın. Bu rakiplerinizin bir adım önünde olmanızı sağlayacaktır.

Blog Tutun

Evet, E-Ticaret sitelerinde blog kısmı pek önemsenmemekte ancak oldukça fayda sağlamaktadır. Açacağınız blog kısmında sürekli işinizle alakalı içerikler paylaşmanız sizi sektörün öncüleri haline getirecektir.

Sitenizden alışveriş yapmayanlarında sitenize gelmesi marka bilinirliğinizin artmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca Google’da sitenizin kısa sürede yükselmesi için blog kısmı oldukça fayda sağlayacaktır.

Reklam ve Pazarlamaya Bütçe Ayırın

Başarısız E-Ticaret sitelerinin reklama yeterince bütçe ayırmadığını görüyoruz. Oysa marka bilinirliği yaratmak istiyorsanız en çok önem vermeniz gereken şeylerin başında reklam gelmektedir.

Başarılı bir marka yaratmak istiyorsanız insanların sizi duymasını sağlamalısınız. Yeni açılmış bir siteyi kim nerden duymuş olabilir ki, bundan dolayı sitenizi duyurmak için reklama bütçe ayırmalısınız.

Reklam verirken sadece para harcayarak başarılı olamayacağınızı unutmayın. Mutlaka doğru hedef kitle analizi yapmalı sitenizin kimlere hitap ettiğini analiz etmelisiniz.

Doğru kitleye reklam verdiğiniz takdirde çok kısa sürede başarılı olabilirsiniz.

Sosyal Medyayı Aktif Olarak Kullanın

İnstagram ve Youtube başta olmak üzere sosyal medya sitelerini aktif olarak kullanın ve ziyaretçilerinizin sosyal medya hesaplarınızı takip etmenizi sağlayın.

Bir süre sonra takipçileriniz arttığından yeni ürünlerinizi çok daha düşük maliyetlerle daha fazla kişiye ulaştırabilirsiniz.

Sponsor Olacak Bir Yerler Bulun

Evet, sizi başarıya götürecek bir diğer yolda sosyal medya hesaplarında veya çok kişi tarafından takip edilen projelere sponsor olmak.

Bunun için instagram sayfası veya popüler youtube kanallarını tercih edebilirsiniz. Özellikle youtube kanallarında yapılacak reklamınız marka bilinirliğinizi arttıracaktır.

 E-posta Pazarlamasına Önem Verin

Sitenizi ziyaret eden kullanıcıları e-posta bültenine abone olmaları için teşvik edin. Bunun için açacağınız blog kısmına gireceğiniz kaliteli içerikler oldukça yardımcı olacaktır.

Gelen kullanıcıların eposta bültenine abone olmasını sağladığınız takdirde kısa süre içerisinde geniş müşteri kitlesi toplamış olursunuz. Buda ürünlerinizin bilinirliğini arttırma konusunda çok faydalı olmaktadır.

Müşteri Merkezli Olmaya Özen Gösterin

Müşteri memnuniyeti başarılı olmak için olmazsa olmazlardan biridir. Müşterilerinizle sürekli etkileşim halinde olarak, önerilerine kulak vererek kendinizi sürekli geliştirin.

Kendinizi müşterilerin yerine koyarak sitenizi sürekli eleştirin. Tarafsız olarak sitenizi eleştirerek sitenizi geliştirmeye özen gösterin.

Sürekli müşteri kazanmaya çalışmanız size oldukça fayda sağlayacaktır. Bunun için gerekiyorsa bir süre para kazanmaktan vazgeçin. Ama müşterilerinizi kaybetmeyin onlar size mutlaka kaybettiğinizi kazandıracaktır.

Çalıştığınız Tedarikçiler Sağlam Olsun

Size sürekli ürünleri geç gönderen veya stok durumu konusunda sıkıntı yaşatan tedarikçilerden uzak durun. Müşterilere olmayan bir ürünü satmaya çalıştığınızı düşünün durumun tedarikçiden kaynaklandığını müşteriye anlatmak oldukça zordur. Bu durumda ciddi itibar kaybı yaşayabilirsiniz.

Siz gece gündüz müşteri toplamaya çalışırken tedarikçilerinizin müşteri kaybetmenize neden olmasına izin vermeyin tedarikçilerinizi mutlaka araştırın.

Her Şeye Hazırlıklı Olun

Sitenizde işler yolunda gitmediğinde yapabilecekleriniz için önceden bir liste hazırlayın. İşler yanlış gittiğinde yapabilecekleriniz için önceden hazırlık yapmadıysanız yanlış kararlar alabilirsiniz.

Bu yüzden işe başlar başlamaz işler yolunda gitmediği zaman yapılacaklar için bir liste hazırlayın. Bu işler yolunda gitmediğinde sizi rahatlatacaktır.

Hukuk

Yapacağınız işlerin daima yasalara uygun olmasına özen göstermelisiniz. Bu konuda sürekli danışabileceğiniz bir avukat ve muhasebecinizin olmasına özen gösterin.

SEO Çalışması Yaptırın

SEO E-Ticaret siteleri için olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. SEO çalışması yaptırmadığınız takdirde sürekli reklama çok fazla bütçe ayırmanız gerekeceğinden işiniz hayli zorlanacaktır.

Ayrıca SEO çalışması yaptırmadan reklam verdiğinizi düşünün. Reklam verirken müşterileriniz Google’da marka ismini arattığını düşünün. En üstte çıkmadığınız takdirde onca emek boşa gidecektir.

Ödeme Yöntemleri

Müşterilerin işini kolaylaştırmak için farklı ödeme seçenekleri sunun. Müşterilere farklı ödeme yöntemleri sunmanız satışlarınızı arttıracaktır. Bunun için mutlaka sanal pos kullanın.

Ayrıca müşteriler tarafından kapıda ödeme seçeneğinin çok sık tercih edildiğini unutmayın.

Fiyat Bilgisi

Fiyatlarınızı sürekli rakiplerinizle karşılaştırın. Rakiplerinizin fiyatlarından çok daha yüksek fiyata ürün satmaya çalıştığınız takdirde satışlarınız ciddi oranda düşecektir.

Bu yüzden ürünlerinizin piyasa fiyatlarını sürekli takip ederek güncellemeye özen gösterin.

Rakip Analizi

Ülkemizde en sık yapılan hatalardan biri de rakip analizi yapmamak. Rakiplerinizi sürekli analiz ederek çok sattığı ürünleri takip etmelisiniz.

Ayrıca rakip analizi ile rakiplerinizin ziyaretçi sayısı ve satışlarını analiz ederek en çok kullandıkları pazarlama yöntemleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>