fbpx
$ s

Sentos ile Hepsiburada Tarafında Toplu Ürün Eşleştirme

Sentos Destek Merkezi

Buradasınız:
← Tüm Konular

Hepsiburada İşlemleri

Mağazanıza erişim sağlayabilmeniz için, merchant.hepsiburada.com adresinden giriş yapmanız gerekmektedir.

Mağaza yönetim ekranına giriş yaptıktan sonra , Dashboard menüsünden Ürün Yönetimi > Ürünlerim ekranına giriş sağlıyoruz . Sağda bulunan Eski görünüme dön seçeneğine tıklayıp ilgili ekranlarımıza ulaşım sağlıyoruz.

Mağaza Yönetim Ekranı

Ürün yükleme ekranına ulaşmak için aşağıdaki resimde gösterilen alandan , Ürün Yükleme butonuna tıklıyoruz.

Hızlı Ürün Ekle

İlgili ekranlarımızdan , Hızlı Ürün Ekle bölümünden Tek Ürün veya Toplu Ürün ekleme seçenekleri yer almaktadır. Toplu ürün yüklemesi yapacağımız için , toplu ürün seçimi yapıyoruz.

Hızlı ürün ekranından , Hızlı Ürün Ekle dosyasını indirin butonuna tıklayarak güncel excel dosyasını indirmeniz gerekmektedir. İndirmiş olduğunuz excel aşağıdaki resimde görüldüğü gibi bilgisayarınızın ilgili klasörüne inmektedir.

Sentos Paneli İşlemleri

Hepsiburada tarafından indirilen güncel excel formatına , Sentos panelinizdeki ürünleri uygun bir şekilde eşleştirme aşaması yer almaktadır.

Sentos panelinden Ürünler > Ürün Listesi alanından , EXCEL’E AKTAR butonuna tıklayarak , listenizdeki tüm ürünlerin excele aktarımını gerçekleştirmiş olursunuz.

Excel aktarımı tamamlanan ürünlerinizin , aşağıdaki resimde görüldüğü gibi İNDİR butonu yer almaktadır . Butona tıklayarak exceli bilgisayarınızın ilgili klasörüne indirebilirsiniz.

Sentos Exceli ile Hepsiburada Exceli Alanlarının Eşleştirilmesi

Hepsiburada alanından güncel olarak indirmiş olduğunuz exceli açmanız gerekmektedir.

Sentos panelinden indirmiş olduğunuz ürün listesi excelinide açmanız gerekmektedir.

Hepsiburada ve Sentos excelinden ilgili alan eşleştirmelerine başlayalım . Öncelike; Hepsiburada excelinde yer alan Satıcı Stok Kodu , Sentos excelinde Ürün Kodu alanına değerdir. İlgili alanları hepsiburada exceline Kopyala / Yapıştır yöntemi ile gerçekleştirelim.

Hepsiburada excelinde yer alan Ürün Adı alanı , Sentos excelinde Ürün İsmi alanına eş değerdir . İlgili alanları hepsiburada exceline Kopyala / Yapıştır yöntemi ile gerçekleştirelim.

Hepsiburada excelinde yer alan Barkod alanı , Sentos excelinde Ürün Barkodu alanına eş değerdir . İlgili alanları hepsiburada exceline Kopyala / Yapıştır yöntemi ile gerçekleştirelim.

Tüm alanları uygun bir şekilde eşleştirdikten sonra , hazırlanmış olan excelimizi Kayıt ediyoruz. Hepsiburada excelini hazırlaken , dikkat edilmesi gereken bazı noktalar yer almaktadır.

1- Kullandığınız ürün giriş şablonu güncellenmiş olabileceğinden her defasında yeni ürün giriş şablonu indirmelisiniz. (https://mpop.hepsiburada.com/#/store/products/bulk/download )
2- Dosyadaki başlıklarda değişiklik, dosya üzerinde renklendirme, yeni sütun/başlık ekleme ya da kullanmadığınız sütun/başlıkları silme gibi işlemler yapmamalısınız.
3- Dosyadaki size kılavuz olan diğer açıklama sekmelerini silmemelisiniz.
4- Listelediğiniz her ürün için farklı olacak şekilde en az 2 basamaklı bir satıcı stok kodu girmelisiniz.
5- Dosyayı türkçe karakter içeren isim ile kaydetmeyiniz.

Hazırlanan Hepsiburada Exceli Yükleme İşlemleri

Hepsiburada için hazırlamış olduğunuz exceli , Hızlı ürün Ekle ekranında yer alan, Hazırladığınız ürün listenizi seçin ve yükleyin seçeneğine tıklayarak , ilgili dosya seçimini yapıp YÜKLE butonuna tıklayıp işlemi başlatmanız gerekmektedir.

Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra , Sorgulama Sonucu ekranından ilgili işleminizi görebilirsiniz. Sorunsuz bir yükleme olduysa , Hata durumunda (Hata Yok) , Son İşlem Mesajı kısmında ( Hızlı Ürün yükleme işlemi tamamlandı) yazmalıdır.

Excel yükleme işlemi tamamlandıktan sonra , ANASAYFA ekranına tıklayarak eşleştirme alanına geçiş sağlıyoruz.

Excel ile yükleme yapmış olduğumuz ve Hepsiburada tarafı ile eşleşmeye hazır olan ürünlerimizi , Eşleşen (Onayınız/Reddiniz Bekliyor) alanına tıklayarak kontrol edip , uygun eşleştirmeleri yapmanız gerekmektedir.

Eşleşen (Onayınız/Reddiniz Bekliyor) alanına tıkladıktan sonra , yüklediğiniz ürünlere , hepsiburada tarafından karşılık gelen ürünleri görüntülemekteyiz. Eğer sattığınız ve yayınlamak istediğiniz ürün barkodu , hepsiburada kataloğunda yer alıyorsa ve aynı ürün ise, aşağıdaki resimde de görmüş olduğunuz gibi , Giriş Yapılmasını İstediğim Ürün İle Aynı diyorsunuz , eğer ekleme yaptığınız ürünün barkodu hepsiburada tarafında farklı bir ürünün barkoduna eş değer geliyorsa , Gösterilen Ürün Farklı Bir Ürün seçimini yapmanız gerekmektedir.

Eğer ki , ürünlerinizi kontrol etmeden toplu bir şekilde onay verirseniz , ürünlerinize karşılık gelen ürünler farklı ürün barındırıyor olabilir ve sizleri zarara uğratabilir.

Örn : 10.000 TL değerinde bir elektronik eşya satıyorsunuz , bu eşyayı hepsiburada tarafına yüklendiniz ve kontrol etmeden eşleştirme onayı verdiniz . Sizin 10.000 TL değerindeki ürününüzün barkodu , hepsiburada tarafında 200 TL ye karşılık gelen başka bir ürüne tanımlı olabilir. Müşterileriniz bu barkod üzerinden sipariş verdiği taktirde , sizler bu ürünü panelinizde doğru eşleştirme sağlamadığınız için 200 TL olarak görüntüleyeceksiniz . Bu durumda sizler bu ürünün siparişini iptal etmeniz halinde , hepsiburada tarafından, tarafınıza bir yaptırım uygulanacaktır.

Bu sebepten dolayı , ürün eşleştirmelerini özenle ve dikkatli bir şekilde gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Hepsiburada tarafında satış yapmak istediğiniz ürün aynı ise , Giriş Yapılmasını İstediğim Ürün İle Aynı seçimini yaptıktan sonra , Ürün Eşleşme Onayı ekranından da göreceğiniz üzere , ONAYLA butonuna tıklayarak eşleştirdiğiniz ürünler , Ürün Yönetimi > Listelerim > Satışa Kapalı bölümünde yer alacaktır.

Bu işlemler doğrultusunda Hepsiburada paneline , excel ile toplu ürün yükleme işlemini tamamlamış bulunuyorsunuz.

Yazar

gulsah