fbpx
$ s

XML Entegrasyonu Kullanım Ayarları

Sentos Destek Merkezi

Buradasınız:
← Tüm Konular

XML EKRANINA ERİŞİM

Xml Entegrasyonları > Ürün Kaynakları ekranından ulaşabilirsiniz. Bu alanda ilgili tedarikçi seçilerek işlem yapacağınız ekranlara ulaşabilirsiniz. Xml ile ilgili yapılandırma ayarlarını, resimde gösterilen Xml Ayarlarına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

GENEL AYARLAR

Genel ayarlar ekranlarında yapılan işlemler tüm platformlar için ortak ayarlardır.

Dahil/Hariç Tutulması İstenilen Alanlar

Bu alanda belirlediğiniz kriterlere göre ürünler ürün listenize yüklenebilir veya yüklenmeyebilir.

Dahil Etme: Kategori bazında Dahil Etme Ayarı uyguladıysanız seçilen kategori ürün listenize eklenmeyecektir. Örn: Cep Telefonu kategorisi için, Dahil Etme seçildiyse sadece bu kategoriye ait ürünler listenize eklenmeyecektir..

Dahil Et: Bu ayarda ise sadece Dahil Et olarak seçtiğiniz kategorilere ait ürünler, ürün listenize eklenecektir. Diğer kategorilere ait ürünler eklenmeyecektir. Örn: Cep Telefonu kategorisi seçildiyse sadece bu kategoriye ait ürünler listenize eklenecektir.

Genel Ayarlar

Şu Stok Miktarının Altında Olan Ürünlerin Stoğu Sıfırlansın: Xmlden gelen ürünün stoğu belirlediğiniz miktarın altına düştüğü zaman, stok sıfırlanarak ürün satışa kapatılır.

Xmlden Gelen Kurlar Seçilen Kura Dönüştürülsün: Örn: Xmlden ürünler USD olarak geliyorsa, TL kuruna dönüştürülsün seçilerek TL olarak yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Xmlden Gelen Kategoriler Ağaç Yapısında Mı Eklensin: Sentos altyapılı bir B2C/E-Ticaret yazılımı kullanmıyorsanız bu ayar Hayır olarak seçili kalmalıdır.

Xmlden Gelen Ürünler Direk Yayına Çıksın Mı: Yapılandırma tamamlandığında ürünler yayına otomatik çıksın istiyorsanız Evet seçebilirsiniz. Satışa daha sonra çıkaracaksanız Hayır seçmelisiniz.

Güncelleme Ayarları

Tüm Ürünler İçin Güncelleme Ayarı

Bu ekran, Xmlden gelen Tüm Ürünlerin belirli bir alanını özelleştirmek isterseniz ilgili alanı Manuel olarak işaretleyerek özelleştirebilirsiniz.

Örn: Kategori ayarı Manuel olarak seçildiğinde, Tüm ürünlerin kategorilerini dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Xmlden gelen kategoriler güncellenmeyecektir.

Ürün Bazlı Güncelleme Ayarı

Bu ekran xmlden gelen Seçtiğiniz Ürünlerin belirli bir alanını özelleştirmek isterseniz ilgili alanı Manuel olarak işaretleyerek özelleştirebilirsiniz.

Örn: Bir ürün seçilerek Kategori ayarı Manuel olarak ayarlandığında, Seçilen Ürünün kategorisini dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Xmlden gelen ürün kategorisi güncellenmeyecektir.

PLATFORM AYARLARI

Bu ekranlarda platform bazlı ayarlarınızı özelleştirebilirsiniz.

Marj İlgili Ayarlar

TOPLU MARJ: Platformlarda toplu bir şekilde marj işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz alandır.

Toplu Marj hesaplanırken Xml den gelen fiyat üzerinden işlem yapılmaktadır.

( ( Alış Fiyatı * Kâr + Kargo + Sabit Fiyat ) * Plaform Komisyonu ) şeklinde hesaplama yapılmaktadır.

Yukarıda resimde yer alan Desi şablonunu Evet olarak değiştirerek, aşağıdaki resimde bulunan alana ulaşabilirsiniz.
Kargo ücretilerini Desi oranlarına göre belirlemek isterseniz , farklı desi oranalarına göre fiyat belirlemesi yapabilirsiniz.

KATEGORİ MARJ: Xmlden gelen kategorileriniz içerisinden seçim yaparak , sadece seçmiş olduğunuz kategoriye özel marj ayarlarını belirleyebilirsiniz.

MARKA MARJI: Xmlden gelen markalarınız içerisinden seçim yaparak , sadece seçmiş olduğunuz markaya özel marj ayarlarını belirleyebilirsiniz.

FİYAT ARALIĞI MARJI: Xmlden gelen ürünlere belirli bir fiyat aralıklarına göre, marj ayarlarını belirleyebilirsiniz.

DESİ BAZLI MARJ: Xmlden gelen ürünlerin belirli desi araklarına göre , marj ayarlarını belirleyebilrisiniz.

ÜRÜN BAZLI MARJ: Xmlden gelen ürünleriniz içerisinden seçim yaparak , sadece seçmiş olduğunuz ürüne özel marj ayarlarını belirleyebilirsiniz.

Alış Fiyatına Göre Oran Belirleyin: Xmlden gelen ürününüzün alış fiyatına göre işlem gerçekleştirebilirsiniz. Alış fiyatına göre oran belirleyin seçeneği seçildiği taktirde , alttaki resimde de göründüğü üzere Satış Fiyatı ( x ) olarak gözükmektedir.Bu durumda marj ile Satış Fiyatı belirlenmektedir.

Sabit Fiyat Belirleyin: Xmlden gelen tüm ürünlerin içersinden seçtiğiniz ürüne, Sabit Fiyat belirleyebilirsiniz. Örn: Herşey Dahil Satış Fiyatı : 200TL olarak belirlediğiniz platformda , ürün satış fiyatı , o platformda 200TL olacaktır.

İndirim

İndirim Yapma: Xmlden gelen ürünlerinize ait fiyatlandırmalarda, herhangi bir indirim uygulanmamaktadır.

İndirim Yap: Xmlden gelen ürünlerinize ait fiyatlandırmalarda, Fiyat veya %Yüzde olarak bir indirimli fiyat oluşturabilirsiniz. Örn: Xmlden 100TL ye gelen bir ürüne %20 indirim yaptığımız zaman , 100TL normal fiyat 80TL indirimli fiyatı olarak yayına çıkacaktır.

Satış Fiyatı Arttır/İndirim Yap: Xmlden gelen ürünlerinizin fiyatlarında , arttırma yapıp ve yapılan değişiklik üzerinden indirim gerçekleştirebilirsiniz. Örn: 200TL olan bir ürüne , İndirim Türü olarak; % Yüzde seçilip, Değerini %50 tanımladığımız zaman , ürünün yeni Satış Fiyatı: 300TL olarak belirlenirken , indirimli fiyatı 200TL olarak gözükecektir.

Fiyat Yuvarlama

Yuvarlama Formatı

Yuvarlama Yapma: Xmlden gelen fiyatlarda herhangi bir yuvarlama yapılmamaktadır. Örn: 89,99 TL olarak gözükmektedir.

AA,x9: Virgülden sonra 2.basamak 9 olsun . Örn: 59,09 TL

AA,99: Virgülden sonra 2 basamak 99 olsun. Örn: 59,99 TL

AA,x0: Virgülden sonra 2.basamak 0 olsun. Örn: 59,90 TL

AA,00: Virgülden sonra 2 basamak 0 olsun. Örn: 59,00 TL

AA,90: Virgülden sonra 2 basamak 90 olsun. Örn: 59,90 TL

Yuvarlama Yönü

En Yakına: Xmlden gelen fiyatın en yakın değere yuvarlamaktadır.

Aşağı: Xmlden gelen fiyatı aşağı yuvarlamaktadır.

Yukarı: Xmlden gelen fiyatı yukarı yuvarlamaktadır.

Ürün Detay Düzenleme

Ürünlerde Kullanılacak Alt Başlık: Xml ile gelen tüm ürünlerinizde, N11 platformunda standart olarak kullanabileceğiniz Alt Başlığı belirleyebilirsiniz.

Ürünlerde Kullanılacak Üst Açıklama: Xmlden gelen ürünlerinizde sabit gelmiş olan açıklama alanına , standart olarak kullanabileceğiniz Üst Açıklama belirleyebilirsiniz.Belirlediğiniz üst açıklamalar N11 platformunda açıklama alanında bulunan, ürün başlığının üst tarafında yer almaktadır.

Ürünlerde Kullanılacak Alt Açıklama: Xmlden gelen ürünlerinizi , standart gelmiş olan alt açıklamaların altına , değişkenler kullanarak alt açıklamalar ekleyip gönderim sağlayabilirsiniz.

Değişkenler
Kodu: Xmlden gelmiş olan alt açıklamanın altına ek olarak , ürününüzün koduda eklenip gelmektedir.

İsmi: Xmlden gelmiş olan alt açıklamanın altına ek olarak , ürününüzün ismi eklenip gelmektedir.

Marka: Xmlden gelmiş olan alt açıklamanın altına ek olarak , ürününüzün markası eklenip gelmektedir.

Kategori: Xmlden gelmiş olan alt açıklamanın altına ek olarak , ürününüzün kategorisi eklenip gelmektedir.

Resim1,Resim2,Resim3.. : Xmlden gelmiş olan alt açıklamanın altına ek olarak , ürününüzün resmi eklenip gelmektedir.

Entegrasyon Ayarları

Alıcı Öder/Satıcı Öder

Xmlden gelen ürünlerinizi platformlara , ALICI ÖDER ve SATICI ÖDER olarak gönderebilirsiniz. Bu iki gönderme koşulu sadece N11 ve GittiGidiyor platformlarında bulunmaktadır.

N11 tarafına iki farklı şekilde ürünlerinizi gönderebilmek için , tiki açmanız yeterli olacaktır. Gönderim şablonlarınız aynı olmamalıdır. Örn: İlk şablonunuz ALICI ÖDER ise , diğer şablonunuz SATICI ÖDER olmalıdır.

GittiGidiyor tarafında da , aynı N11 platformunda olduğu gibi, iki farklı gönderim seçeneği yer almaktadır. İkinci gönderimi aktif edebilmek için tiki açmanız yeterli olacaktır.

EŞLEŞTİRME AYARLARI

Kategori Eşleştirmesi

NOT : Hepsiburada , tamamen Cataloglu yapıda olduğu için , kategori eşleştirmesi yapılmamaktadır.

Kategori eşleştirmesi ekranından , sisteminize tanımlı olan platformlar görünmektedir. Her platform altında , Xmlinizden gelmiş olan kategoriler yer almaktadır. Kategorilerinizi platform bazlı , uygun kategoriler ile eşleştirmeniz gerekmektedir.

Varyant Eşleştirmesi

Xmlden gelen ürünleriniz varyantlı ise, platform bazlı eşleştirmeler yapmanız gerekmektedir. Renk > Renk / Model > Model / Beden > Beden eşleştirmelerini uygun bir şekilde tamamlamanız gerekmektedir.

Yazar

gulsah