fbpx
$ s

XML Entegrasyon Ayarları

Sentos Destek Merkezi

Buradasınız:
← Tüm Konular

Güncel durum ekranlarında sol tarafta bulunan XML Entegrasyonları tabının altında tanımlı XML bağlantılarını görüntüleyebilirsiniz. XML tanımlaması yapıldıktan sonra Güncellenecek Ürün Bilgileri bölümünden Alış Fiyatı, Satış Fiyatı, Html Açıklama ve Ürün Stoğu ile ilgili alanlarda düzenlemeler yapabilirsiniz.

  • Alış Fiyatı: XML’den gelen alış fiyatlarını kullanacaksanız eğer ✔işaretini kullanmanız gerekir. Eğer XML’den alış fiyatlarını almak istemiyorsanız ✔işaretini kaldırmanız gerekir.
  • Satış Fiyatı: XML’den gelen satış fiyatlarını esas almak istemiyorsanız ✔işaretini kaldırmanız gerekir. Satış fiyatını yeniden belirlemek için ürün listesi>ürün düzenle bölümünden yapabilirsiniz.
  • Html Açıklama: Ürünlerinizin altında gelen HTML açıklamaları kullanmak istiyorsanız ✔işaretini kullanmanız gerekir. Esas almak istemiyorsanız ✔işaretini kaldırarak ürün listesi> ürün düzenle bölümünden ürünlerinizin html açıklamasını düzenleyebilirsiniz.
  • Ürün Stoğu: XML’den gelen ürün stoklarını kullanmak istiyorsanız ✔işaretini kullanmanız gerekir. Yeni bir stok belirlemek için ürün listesi bölümünden stok belirleyebilirsiniz.

Stokların Aktarılacağı Mağaza tabından, XML bağlantısı ile gelen ürün stoklarını çekmek için stokların aktarılacağı mağaza seçimin buradan yapabilirsiniz.

Ürünlerde Kullanılacak Alt Açıklama ile eğer XML’den gelen ürünlerinizde bir alt başlık gelmiyor ve bir başlık belirlemedi iseniz alt başlık olarak otomatik ürün ismi geçer ama ürünlerinize farklı bir alt başlık eklemek istiyorsanız Ürünlerde Kullanılacak Alt Açıklama bölümünden ürünleriniz için bir alt başlık ekleyebilirsiniz. Örneğin; XML’den gelen bütün ürünlerde kullanılacak alt başlık “ %100 Güvenli Alışveriş” olarak düzenleyebilirsiniz.

Şu Stok Miktarının Altında Olan Ürünlerin Stoğu Sıfırlansın bölümünden, XML’den gelen ürün stoklarını kontrol altında tutmak için belirlediğiniz bir uyarıdır. Şu stok miktarının altına düşen ürünlerde otomatik olarak stoklarını sıfıra çekmesi ve ürünlerin satışa kapanması için ayarlamalar yapabilirsiniz.

Kar Marjı Uygulama Türleri

XML’den gelen ürünleriniz için 3 şekilde kar marjı uygulayabilirsiniz

  1. Tüm Ürünlere Aynı Kar Marjı Eklensin seçeneği ile XML’den gelen bütün ürünleriniz için aynı kar marjını uygulayabilirsiniz. Satış fiyatına eklenecek kargo ücretini ve satış fiyatına uygulanacak kar marjını da (% de veya sabit tutar olarak) buradan belirleyebilirsiniz. Örneğin; tüm ürünlere 5 TL kargo ücreti eklensin ve %10 kar marjı eklensin gibi…
Kar marjı uygulama türleri
Kar marjı uygulama türleri

2. Fiyat Aralığına Göre Kar Marjı Eklensin seçeneği ile belirtilen fiyat aralıklarında olan ürünlerinizin üzerine % veya tutar olarak bir kar marjı ekleyebilirsiniz. Örneğin; 50-100 TL fiyat aralığındaki tüm ürünlere %5 fiyat eklensin veya 10 TL eklensin uygulansın gibi…

3. Platform Bazlı Kar Marjı Eklensin seçeneği ile XML’den gelen tüm ürün Kategorileriniz için Aynı Kar Marjı Ekleyebilir veya Ayrı Ayrı Kategori Bazlı Kar Marjı Ekleyebilirsiniz.

  • XML’den gelen Tüm Kategorilerinize Aynı Kar Marjını % veya tutar olarak ekleyebilirsiniz. Örneğin; n11 mağazanızdaki tüm kategorilere %20 kar marjı eklensin veya 20 TL kar eklensin gibi…
  • Kategori Bazlı Kar Marjı eklensin ayarı ile her bir platform ve her bir kategori için ayrı ayrı kar marjı ekleyebilirsiniz. Örneğin; n11’de Giyim&Ayakkabı > Erkek Ayakkabı > Günlük Ayakkabı kategorisindeki tüm ürünlere 7₺ + %25 ekle, aynı kategori için Gittigidiyor’da 6₺ + %20 ekle gibi ayarlamalar yapabilirsiniz. Bu sayede satış platformlarına gönderilecek satış fiyatını maksimum düzeyde optimize etmiş olursunuz.
  • Kutucuklara girilecek değerlerin başına “%” işareti koyulduğu zaman marj yüzde olarak eklenecek, “15” gibi rakam girildiği zaman marj tutar olarak ekleme yapılacaktır. Tutar eklemeleri ürünlerinizin mevcut döviz kuru üzerinden eklenecektir. Örnek; TL kuru ile gelen bir ürün için ürün fiyatını 100₺ olarak baz alırsak “15” olarak marj eklediğimizde ürün fiyatı 115₺ olarak belirlenecektir. Aynı işlemi USD kuruyla gelen bir ürün için gerçekleştirdiğimizde 100USD+15USD *(çarpı) güncel döviz kuru olarak ürün fiyatı belirlenecektir.

Gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonrasonra KAYDET butonundan yapılan değişikliklerin kaydını gerçekleştirebilirsiniz.

NOT: XML adres tanımlamalarınızı teknik destek ekibimiz yapmaktadır. XML güncellemeleri ortalama 1 saatte bir güncelleme yapar (Bu güncellemeler ürün sayınıza göre uzayadabilir). Böylece XML’den gelen stok ve ürün bilgileri otomatik tüm platformlarda ortalama her saat güncellenir.

Yazar

sentos