fbpx
$ s

Trenyol Sentos’a Mağaza Bağlama ve Entegrasyon İşlemleri

Sentos Destek Merkezi

Buradasınız:
← Tüm Konular

Trendyol Api Bilgilerine Ulaşma Ve Sentos’a Tanımlama

Trendyol Api bilgilerine ulaşmak için öncelikle https://partner.trendyol.com/ adresine giriş yapmalısınız.

Giriş yaptık sonra sağ üst köşede bulunan mağaza isminize tıklayarak Hesap Bilgileri bölümünün altında yer alan Satıcı ID / API Username / API Password bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Trendyol Mağazanızı Sentos’a Tanımlama

Trendyol Entegrasyon Ayarlarına aşağıda gösterildiği gibi ana ekranda bulunan Ayarlar>Entegrasyon Ayarları>Trendyol Ayarları bölümünden ulaşabilirsiniz.

Ekranda sağ tarafta bulunan Trendyol Mağaza Ekle bölümünde Mağaza İsmi – Satıcı ID – API Anahtar – API Şifre ve Varsayılan Kargo Şirketi alanlarını doldurarak sağ alttaki KAYDET butonuna tıklayarak mağazanızı Sentos’a tanımlayabilirsiniz.

TRENDYOL KATEGORİ EŞLEŞTİRMESİ

Ürünler > Ürün Tanımlamaları > Ürün Kategorileri bölümünden kategori eşleştirmelerinizi tamamlayabilirsiniz. Ekranın yukarısında gösterilen Sadece Alt Kategorileri Göster butonuna tıklarsanız filtreleme uygulayarak sadece eşleşme yapmanız gereken kategorileri ekrana getirebilirsiniz.. Filtrelediğiniz kategorilerin yanında bulunan Düzenle butonundan kategori eşleştirmelerini yapabilirsiniz.

Kategori eşleştirmelerini tamamladıktan sonra isterseniz ürünlerinizin tek tek veya toplu bir şekilde Trendyol’a gönderimini sağlayabilirsiniz.

Kategori Gönderim Şablonu Oluşturma (Otomatik Ve Toplu Ürün Gönderimi)

Kategori eşleştirmelerini tamamladıktan sonra ürünlerinizi toplu ve otomatik bir şekilde Trendyol platformuna göndermek için Kategori Gönderim Şablonlarını doldurmanız gerekmektedir.

Kategori Gönderim Şablonlarını doldurarak kategori bazında tüm ürünlerin özelliklerini seçmiş olursunuz. Bu sayede kategori bazlı sorulan zorunlu sorulara (*) ortak cevaplar vererek ürünlerinizi toplu olarak platformlara hızlı ve kolay bir şekilde gönderimini sağlayabilirsiniz.

Ürünlerinizi N11, Gittigidiyor ve Trendyol’a gönderirken her bir ürün için ayrı ayrı ürün özellikleri tanımlamak yerine kategori gönderim şablonlarında sizlere sorulan zorunlu sorulara ortak cevaplar vererek şablonunu doldurduğunuz kategorideki tüm ürünleri toplu ve hızlı bir şekilde gönderimini sağlayabilirsiniz.

Kategori gönderim şablonunun doldurulmasındaki amaç, kategori bazlı sorulan zorunlu sorulara hazır cevap şablonları oluşturarak ürünlerin platformlara toplu ve otomatik gönderimini sağlamaktır. Ayrıca gönderim şablonlarını doldurduğunuz kategorilere yeni bir ürün yükleseniz dahi tekrar tekrar aynı zorunlu sorularla karşı karşıya kalmadan ürünlerin otomatik gönderimini sağlayacaktır.

Sorulan zorunlu sorulara ortak cevaplar vermeniz gerekmektedir. Örneğin; Cinsiyet alanı unisexs olabilir. Beden alanı standart – tek ebat olabilir. Renk alanı çok renkli – karışık renkli vb. gibi cevaplar vererek şablonu kaydedebilirsiniz.

NOT: Kategori eşleştirmesi ve kategori gönderim şablonları tek sefere mahsus yapılmaktadır.

Trendyol Marka ve Varyant Eşleştirmeleri

Ayarlar > Entegrasyon Ayarları > Trendyol Ayarları bölümünden Marka ve Varyant Eşleştirmelerini yapabilirsiniz.

Marka Eşleştirme bölümünden ürünlere tanımladığınız markaların eşleştirmelerini yapabilirsiniz. Örneğin; kullandığınız markayı Marka Seçimi bölümünden (Arzum) bularak Trendyol Markası alanından da (Arzum) bularak marka eşleştirmelerinizi tek sefere mahsus tamamlayabilirsiniz.

Marka eşleştirmesini tamamladıktan sonra hemen sol tarafta Trendyol Marka Eşleştirmeleri alanında yer alacaktır.

Not: Marka eşleştirmesi yapılmadığı takdirde de ürünleriniz Trendyol’a gönderilebilir. Bu şekilde işlem yapacaksanız Ürünü Trendyol’a gönderirken Marka seçimi yapılması gerekir.

Trendyol Model / Beden / Numara / Varyant Eşleştirmeleri

Ayarlar > Entegrasyon Ayarları > Trendyol Ayarları bölümünden Model / Beden / Numara / Varyant Eşleştirmeleri yapabilirsiniz.

Varyant Eşleştirmeleri bölümünden ürünlere tanımladığınız varyantların (model/beden/numara/yaş) eşleştirmelerini yapabilirsiniz. Örneğin; giyim kategorisinde bulunan Sweatshirt kategorisinin varyant tipi “beden”dir. Sisteme tanımladığınız varyant değerlerini de “S,M,L,XL” olarak varsayalım. “L” bedenini seçtiğimizde ilgili Trendyol kategorisini ve varyant tipini seçtikten sonra karşımıza ilgili varyant değerleri gelecektir. Trendyol varyant değeri olarak gelen “L” seçilip eşleştirme tamamlanır.

Trendyol Entegrasyonu Manuel Ürün Gönderimi

Sol menüden ÜRÜNLER > ÜRÜNLER LİSTESİ butonuna tıklıyoruz. Açılan sayfada ürünlerin sağ tarafında bulunan Entegrasyonlar butonundan giriş yapıyoruz.

Trendyol’da satışa çıkarmak istediğiniz ürünün Entegrasyonlar butonuna tıkladıktan sonra açılan ekranda TY Entegrasyonlar kısmına geçiyorsunuz. Yeni Trendyol Entegrasyonu Ekle butonuna tıklayarak devam ediyorsunuz.

Yeni Trendyol Entegrasyonu Ekle butonunda ürün bazlı değiştirmek istediğiniz herhangi bir alan var ise değiştirebilirsiniz.(açıklama, başlık, fiyat, kargo firması…)

Trendyol Entegrasyonunda sorulan ürün markasını yazarak Marka seçiminizi yapıyorsunuz.

Marka alanını doldurduktan sonra Trendyol tarafından sorulan kategori bazlı zorunlu sorular var (*) ise sorulara cevaplar vererek Entegrasyona Ekle butonundan ürünün gönderimini tamamlayabilirsiniz.

Eklenen entegrasyon Mevcut TY Entegrasyonları bölümünün altında yer alacaktır.

Trendyol tarafında entegrasyona eklenen ürünler direk yayına çıkmaz. Önce TY onay aşamasına gönderilir ardından TY onay verdikten sonra satışa açılır.

Entegrasyona eklediğiniz ürünün altında Ürün Trendyol tarafına kontrol edilmesi için gönderilmiştir. Ürün durumunu “Listelerim” sayfasından kontrol edebilirsiniz bilgisi yer alacaktır.

Ürününüz “Listelerim” ekranında Satışta Olan ürünler bölümüne geçmişse onaylanmış ve satışa çıkmış demektir. “Reddedilmiş Ürünler” bölümüne geçmişse Trendyol bir sebepten ürünü onaylamamış demektir. Ürünün reddedilme sebebini burada görüp, düzenleyip tekrar onaya gönderebilirsiniz.

Yazar

sentos