XML Dosyası Nasıl Açılır?

XML Entegrasyonlarında, en önemli aşamalar XML dosyasını oluşturma ve oluşturan dosyayı açarak okuma işlemleridir. Çoğunlukla kullanıcılar XML dosyasını açma aşamasında sıkıntı yaşamaktadır. XML dosyası nasıl açılır ve nasıl okunur noktasında eksiği olan kullanıcılar, verimliliği düşürmektedir.

Hazırlanmış bir XML veri dosyasının açılması için kullanıcıların seçeceği 3 yöntem vardır. Aşağıda, yer verilen bu yöntemler ile XML dosyası nasıl açılır konusu ayrıntılı bir şekilde incelenecektir.

 • Metin düzenleyicisi kullanmak,
 • Web tarayıcısında görüntülemek ve
 • Dönüştürücü editörler yüklemek suretiyle XML dosyasına ulaşabilirler.

Metin Düzenleyicisinde XML Dosyası Nasıl Açılır?

XML dosyaları, özü itibariyle metin içerikleridir. Bu nedenle karmaşık olarak görünen XML verileri, herhangi bir metin editörü kullanılarak rahatça açılabilir. Bazı metin editörleri XML verilerini istendiği gibi göstermese de içeriğinde ne olduğuna dair fikir verecektir. Örnek vermek gerekirse bilgisayarlarda kurulu olan “Not Defteri” verimli değildir.

Metin düzenleyicilerinde XML verilerini açmak oldukça kolaydır. XML dosyasının üzerine gelinerek, sağ tıklama yapılır ve “Birlikte Aç” butonu aktif edilir. Buradan bilgisayarda kurulu olan metin editörlerinden herhangi biri seçilir ve tıklama sonunda XML dosyası açılmış olur.

Sıradan programlar XML verilerini istenildiği gibi göstermeden yetersiz kalabilmektedir. XML okuma geçici bir durum ise bu şekilde idare edilebilir. Verimli şekilde XML dosyası nasıl açılır diye düşünülüyorsa, buna en uygun programlar edinilmelidir. Özellikle bunu iş olarak yapanların özel bir metin editörü edinmesi faydalıdır. XML yöneticileri tarafından kullanılan bazı programlar şöyledir:

 • Editplus
 • OpenXMLwriter
 • Oxygen
 • WPSofficefree
 • OpenOffice
 • Notepad

Web Tarayıcısı Kullanarak XML Dosyası Nasıl Açılır?

Günümüzde tarayıcılar, XML dosyalarını açmak için gerekli yazılımı içermektedir. XML dosyasındaki verileri görüntülemek isteyen kişiler, Google Chrome ya da İnternet Explorer kullanarak dosyalarına erişebilirler. Ancak unutulmamalıdır ki, tarayıcı ile açılan XML dosyası üzerinde değişiklik yapılamaz, dosyaya veri eklenmez ve dosyadan veri çıkartılamaz.

Hızlı bir şekilde XML dosyası nasıl açılır diye soranlar için en iyi önerilerden birisi tarayıcılardır. Çünkü dosyanın üzerine çift tıklandığında uygun tarayıcıda açılacaktır. Ancak bu yöntem sadece XML dosyasının okunmasına izin vereceğinden, işlem yapacak olanlar için elverişli değildir.

Editör Kullanarak XML Dosyası Nasıl Açılır?

XML dosyaları ile haşır haşır neşir olanlar için en iyi yöntem olarak çevrimiçi editörler önerilmektedir. Bu editörler, dosyayı açmak, okumak, veri eklemek ve başka uzantılı dosyaya çevirmek gibi işlevler görürler. Kullanımları kolay olan bu editörler sayesinde XML dosyası açma işlemleri kısa sürede gerçekleşir.

Çevrimiçi editörler ücretli ve ücretsiz olabilmektedir. Beğenilen ve sıklıkla kullanılan birçok ücretsiz XML editörü bulunmaktadır. Yoğun şekilde kullanılan editörler, birçok kullanıcıya tavsiye edilmektedir. Ücretli editörler ise XML dosyası açma ve değiştirme işlemlerinde sürekli şekilde kendini geliştirerek ve üst düzey güvenlik sunarak iddialı olduklarını göstermektedir.

Halen aktif şekilde kullanılan ve dünya çapında binlerce müşterisi olan XML editörlerinden bazıları şöyledir:

 • XMLGrid.net
 • CodeBeautify.net
 • xmlblueprint.com
 • Oxygenxml.com
 • Xml-copy-editör.sourceforge.net

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yorumunuzu yazarken HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz. Örnek: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>