Stok Takip Programı Nedir? Stoklar Nasıl Tutulur?Ticari faaliyet yürüten bir firmanın satışa sunmak, kendi faaliyetleri esnasında kullanmak ya da imalatını yaptığı bir ürünün bileşeni olarak kullanmak amacıyla edindiği tüm mallar stok olarak kabul edilmektedir. Marketçinin elindeki gıda ürünleri veya fırıncının deposundaki unlar birer stok örneğidir.

Stok önemli midir? Stoklar nasıl tutulur? Stok takip yöntemleri nelerdir? gibi sorular ticaretle uğraşan kişiler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Stoğun önemini bilmek ve nasıl yapılacağını öğrenmek, ticarette yükselmenin anahtarlarından birisidir.

Stok Takibi Nedir?

Stok takibi; ticaretle uğraşan firmaların ellerindeki ürünlerin durumunun periyodik olarak denetlenmesidir. Firmalar, stok takibi sonunda satışa sundukları ya da üretimde kullandıkları ürünlerin ne kadar kaldığını görebilecek ve buna göre yeni sipariş kararı verecektir.

Ülkedeki maliyetlerin sürekli değişmesi ve yeni ürün fiyatlarının güvensiz bir şekilde dalgalanması, stok takibini zorunlu kılmaktadır. Stok takibi işlemlerini düzenli bir şekilde yapan firmalar, doğru zamanda doğru ürünü alma yeteneğine sahip olacaktır. Bu durum firmanın daha fazla kar etmesini sağlayacaktır.

Stok Neden Önemlidir?

Stok yapmak, yeterli bütçeye sahip birçok firmada görülen bir uygulamadır. Yeterli sermaye birikimine sahip olan ve stoğu karşılayacak depoya sahip tüm firmalarda stok yapmak ticari bir gereklilik olarak görülür. Stoklar nasıl tutulur demeden önce stoğun faydasını bilmek gerekir. Stok yapmanın firmalar için önemi şöyledir:

  • Stok yapan firmanın bir ürünü, beklenmedik şekilde taleple karşılaşırsa, yapılan stok nedeniyle tüm ihtiyaçlara cevap verilir.
  • Bir ürünün yeniden temininde sorunlar oluşabilir. Örnek vermek gerekirse, buğday üretiminin düşmesi nedeniyle un üretimi azalmıştır. Stok yapan firma, stoğundaki ürünlerle bu kritik süreyi aşabilir.
  • Ticaretin her boyutunda alınan ürün sayısı arttıkça, birim başına düşen maliyet düşmektedir. Firmalar maliyetleri düşürmek ve daha fazla kar elde etmek amacıyla fazla ürün alıp stoklayabilir.  
  • Ülkemizde olduğu gibi, stok yapılacak olan ürünün fiyatının farklı sebeplerle yükseleceği korkusu varsa, bundan etkilenmemek için stok yapılabilir.

Stok Takibi Nasıl Yapılır?

Stok takibi yapmak için birçok yöntem bulunmaktadır. Günlük sayım yapmak ve deftere kaydetmek gibi klasik yöntemler artık geride kalmıştır. Gelişmiş bir ticari ağa sahip olan firmalar için, gelişmiş yöntemlere ihtiyaç vardır.

Stok takibi yapmak için Excell programı ya da ön muhasebe programı kullanımı da oldukça fazladır. Excel programının inceliklerini bilen çalışanlar, etkili bir stok takibi yapabilmektedir. Stok takip Excel ile yapılacaksa geniş bir zamana ihtiyaç vardır ve bu husus çalışanların performansını düşürür.

Ön muhasebe programlarında bulunan stok takibi eklentileri, Excel’e göre daha etkilidir ve çokça kullanılmaktadır. Stok takibi yapmak için ön muhasebe programları yeterli gibi görünse de, sadece stok denetimi için tasarlanmış yazılımların kullanılması firmaların etkili bir stok anlayışına sahip olmasını sağlayacaktır. Global anlamda faaliyet gösteren birçok firma, stok takibi için bağımsız stok takip programları kullanmaktadır.

Stok Takip Programı Nedir?

Stok takip programı;  firmaların ellerindeki envanterlerin kolay bir şekilde izlenebilmesi imkanını veren özel bir yazılımdır. Günümüzdeki rekabet stratejileri arasında eldeki değerlerin olumlu şekilde değerlendirilmesi bulunmaktadır. Çünkü takip yapılmaması nedeniyle bazı ürünler kullanılamaz hale gelmektedir.

Stok takip programı olmayan işletmeler bunun zararını kısa süre içerisinde görecektir. Örneğin, hammadde fiyat artışlarını gören bir işletme sahibi elindeki stok durumu ve ürünlerin kullanılabilirlik durumlarını inceleyerek karar verir. Stok durumunu bilmeyen işletmeci bazen ürünsüz kalır bazen de gereğinden fazla ürüne yatırım yapmış olur. Stok takip programı ücretsiz olabilir. Ancak güncelleme, yeni işe uyarlama, sorun oluştuğunda danışma gibi özellikler ücretli programları ön plana çıkarmaktadır.

Stok Takip Programı Ne İşe Yarar?

Stok takip programı kullanan firmalar, bunun meyvelerini kısa süre içerisinde almaya başlar. Stok yönetimini profesyonel bir şekilde yapan firmaların sağladığı avantajlar şöyle sıralanabilir:

  • Azalan ürünler hemen fark edildiğinden üretim sürecinde hammadde yetersizliği yaşanmaz. Ya da müşterilerinin istediği bir ürünün olmaması nedeniyle olası bir satıştan yoksun kalınmaz. Çünkü eksikler günü gününe kontrol edilir.
  • Stok takip programı kullanılarak yönetilen stoklar, verimsiz olacakları bir sürece girmeden elden çıkarılır. Örneğin stoğundaki ürünleri gören bir süpermarket, son kullanma tarihi yaklaşan ürünlerinin farkındadır.
  • Alınacak ürünlerin ve ürün sayılarının belirlenmesinde stok takip programı verileri dikkate alınır. Buradan elde bulunan ürünlere ekstradan yatırım yapılmaz. Böylelikle kaynaklar verimli bir şekilde kullanılır.
  • Üretim ya da satış sürecinde, stoktaki ürünlerin maliyetleri daha kolay analiz edilir. Yeni iş ilişkilerinde eldeki stoğun durumuna göre anlaşma yapılabilir.Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>