Kasa Takip Programı Ne İşe Yarar?

İşletmelerde titiz davranılması gereken hususlardan birisi nakit trafiğidir. İşletmenin ödeme ve tahsilatlarının takibi oldukça önemlidir. Kasa hesabının usule uygun şekilde tutulması firmanın maddi yönden dayanıklı olmasını sağladığı, yasal yükümlülüklerin yerine getirilmesinde de kolaylık sağlar.

Kasa hesaplarının tutulması ile ilgili uygun bir teknik arayan firmalar kasa takip programı ne işe yarar,nasıl elde edilir, nasıl kullanılır konusunda aydınlanmalıdır. Kasa takibinin önemi anlaşılmadan, kasa takip programlarının da önemi anlaşılmaz.

Kasa Takibi Nasıl Yapılır?

Kasa; işletmelerin faaliyetleri esnasında elde ettikleri gelirler ile gün içerisindeki giderlerini gösteren teknik bir terimdir. Kasadaki tüm hareketlerin bilinmesi gerekir. Çünkü firmalar etkinliklerini ve etkinliklerin verimliliğini ancak bu şekilde kontrol edebilirler. Kasada meydana gelen tüm değişiklikleri kaydetmek için yapılan bir dizi işleme kasa takibi denir.

Kasa takibinin yapılması ve bu amaçla kasa defterlerinin tutulması yasal bir zorunluluk değildir. Güncelik faaliyetlerden haberdar olabilmek ve gerekli görüldüğünde rapor alabilmek amacıyla ticari bir gelenek haline gelmiştir. Ticari alışkanlıklara dayalı bir işlem hakkında kasa takip programı ne işe yarar?

Kasa takibinin yapılması firmaların insiyatifinde olan bir işlemdir. Firmalar, kasa defterleri kullanarak amatör bir şekilde kasa takibi yapabilirler. Keza, Excel yolu ile kasa takibi sağlanabilmektedir. Ancak, kasa takibinden maksimum fayda sağlamak için özel bir kasa takip programı edinilmelidir.

Kasa Takip Programı Nedir?

Stok takibi, fatura takibi, cari hesap denetimi ve kasa takibi şirket için faaliyetlerine gereken önem veren firmalar; bu işlemler için kasa takip programları dışında bir alternatifi değerlendirmeye almaz. Çünkü kasa takibi programı, firmaların kasadaki gelir ve gider değişimlerini kontrol etmeleri amacıyla kodlanmış kapsamlı yazılımlardır.

Kasa takip programları, işletmelerin nakit trafiğinin kolay ve sorunsuz şekilde izlenmesini sağlar. Ücretsiz olarak da temin edilebilir. İnternet üzerinde, birçok ücretsiz kasa takip programı bulunur. Ancak bu programlar; ekstra özellikler bakımından yetersizdir. Ayrıca yazılım danışmanının olmaması bazen telafisi zor sonuçlar doğurmaktadır.

Kasa takip programı Excel programı şeklinde de görülmektedir. Online yazılım almak istemeyen ve Excel ile kayıtlarını tutmak isteyen firmalar bunları tercih etmektedir.

Kasa Takip Programı Ne İşe Yarar?

Kasa takip programı firmaların para denetimlerini yapmalarını sağlayan en verimli yoldur. Firmalar kasa takip programı ile firmanın kasa işlemlerine dair birçok işlemi gerçekleştirir. Bunun yanında full donanıma sahip kasa takip programları vasıtası ile stok takibi, cari hesap takibi gibi işlemler de yapılabilir.

Genel hatları ile kasa takip programı ne iş yarar?

 • Firmaların kasalarındaki azalma ve artmalar kaydedilir.
 • Gün bitiminde kasanın kapatılmasına izin verir.
 • Gün sonu bakiyesini, diğer ticari güne aktarabilir.
 • Kasa takip programı ödeme ve tahsilat günleri hakkında uyarı verir.
 • Banka hesaplarındaki para giriş ve çıkışlarını gösterir.
 • Kayıtlar tarihsel olarak listelenebilir.
 • Gelir ve gider durumları tek tuşla incelenebilir.
 • Birden fazla kasa açılmasına ve yönetilmesine izin verir.
 • Kasa takip programları öncelikli firmalarla ilgili özel kasalar açılabilir.
 • İstenildiği takdirde anlık olay kasa raporları alınabilir.
 • Yetkilinin isteği doğrultusunda daha ayrıntılı rapor kategorileri açılabilir.
 • Kasa takip programı; her yerde ve her saatte kullanılabilir.
 • Ödeme ve tahsilat günleri hakkında uyarı sistemi oluşturulabilir.

Kasa Takip Programı Avantajları

 • Kasa takip programları, en ayrıntılı ve nitelikli işlemleri, yıllarca kaydedebilmektedir. Normal kasa takip defterleri kullanıldığı takdirde, kayıtlar oldukça fazla yer kaplayacaktır. Ancak kasa takip programı yer işgal etmez ve sınırsız bir veri depolama imkanı verir.
 • Kasa takip programı; maddi bir varlık içermez. Bu nedenle defterlerdeki çalınma, kaybolma, yanma gibi fiziki riskleri taşımaz. Çoğu kasa takip programı, verilerin saklanması için bulut sistemini kullanır. Firmaların kasa güvenliği böylece garanti altına alınır.
 • Kasa takip programı; maharet istemez. Telefondan, tabletten ya da bilgisayardan basit şekilde açılır. Ayrıca kasa takip programından birkaç personel erişim hakkı verilebilir.

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yorumunuzu yazarken HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz. Örnek: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>