Kasa Raporu Ne İşe Yarar ve Nasıl Tutulur?

Ürün ya da hizmet satarak ticari faaliyetini sürdüren firmaların günlük olarak tutmaları gereken kayıtlar bulunmaktadır. Firmanın maddi durumunu yansıtan en önemli kayıtların başında kasa raporu geliyor. Kasa defteri ya da kasa hesabı olarak da bilinen kasa raporu hakkında bilinmeyenleri sizin için bu yazımızda derledik.

Kasa Raporu Nedir?

Kasa raporu, bir işletmenin günlük faaliyetleri ile ilgilidir. Bir işletmenin kasasına giren nakitler ile çıkan nakitlerin tutulmasını ifade eder. Kasa raporunun tutulması firmaları disiplinli bir mali tablo ile karşılaştırır. Kasa raporu mükellefler için zorunlu bir uygulama değildir. Kasa raporu tutup tutmamak firmaların tercihidir.

Kasa Raporu Ne İşe Yarar?

Zorunlu bir uygulama olmamasına rağmen, neredeyse tüm ticari işletmelerde kasa raporunun tutulduğu görülür. Bunun sebebi ise kasa raporu kullanan firmaların ekonomik faaliyetleri denetleyebilmesidir. İşletmeye gelen ve gidenin herşeyin kayıt altına alınması, işletme sahibinin maddi verimliliği izlemesini sağlar. Kasa raporunun genel faydaları şöyledir:

  • İşletmenin kasasında gerçekleşen tüm azalmalar ve artmalar günlük olarak gözükür.
  • Yapılan ödemeler ile yapılması planlanan ödemelerin liste halinde gösterilebilir.
  • Nakit para akışı dışında bankalar aracılığı ile gelen ve giden kıymetleri gösterir.
  • Şüpheli işlemlerin oluşmasını engeller.
  • İşletmeye ait tüm ticari işlemlerin uzun süre tutulmasını sağlar.

Kasa Raporu Nasıl Tutulur?

Kasa raporu almak isteyen firmaların kullanacakları 3 yöntem bulunmaktadır. Kasa defterleri tutmak, kasa raporu almanın en klasik yoludur. İşletme sahibi ya da yetkilisi tarafından tutulan kasa defterleri, her işlem sonunda kaydın elle yazılması esasına dayanır. Bu sistemde gün sonu raporlarının alınması mümkün olmadığından tercih edilmemelidir.

Kasa raporları Excel yöntemi ile de tutulabilir. İşlem sayısı az, gelir ve giderleri orta seviyede olan firmalar için elverişlidir. Ancak işlem çeşitliliğinin artması firmaları sıkıntıya sokar. Personelin Excel konusunda uzman olmaması sonunda kasa takibi yapılamaz hale gelir.

Kasa raporu tutmanın en iyi yolu kasa takip programlarıdır. Hazır şablonlar barındıran ve kolay kullanımı olan programlar gün sonu raporları ile de işletme sahibini rahatlatır. Tüm işlemlerin ortak bir şekilde görüntülenmesi ve gerekli filtrelemeler yapılarak rapor verebilmesi programların en büyük avantajıdır. Ayrıca sipariş takibi, stok takibi ya da müşteri takibi gibi diğer yazılımlarla entegre edilebilmesi ticari faaliyetleri düzene sokar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>