fbpx
$ s

Hepsiburada’da Satıcı Olmak için Yapılması Gerekenler

Hepsiburada’da Satıcı Olmak için Yapılması Gerekenler

Hepsiburada satıcı olmak için yapılması gerekenler konusunda bilgi almak isteyenler için bir rehber hazırladık. Hazırladığımız bu rehberde satıcı olmak isteyenlerin akıllarına takılan sorulara yanıt verdik. Hepsiburada satıcı olmak için yapılması gerekenler yazımızın içeriğinde mağaza açma şartlarından, mağaza açma ücretlerine ve komisyonlara kadar hemen hemen her soruya yanıt bulabileceksiniz. Ayrıca sizlere Hepsiburada mağaza açtıktan sonra yardımcı olabilecek entegrasyon sisteminden de söz edeceğiz.

Hepsiburada Mağaza Açmanın Avantajları Nelerdir?

Hepsiburada mağaza açma adımlarına geçmeden önce sizlere bir Hepsiburada mağazası açarak elde edeceğiniz avantajlardan söz edeceğiz. Bu avantajlarla beraber markanızı duyurarak şirket hacminizi büyütebileceksiniz. İşte Hepsiburada mağaza açmanın avantajları:

 1. İşletme dünyasına henüz yeni giren küçük bir işletmeyseniz ya da belli süreden beri piyasada yer alan orta ölçekteki işletmelerden biriyseniz Hepsiburada tam size göre. Çünkü platform küçük ve orta çaptaki işletmelere kucak açarak markalarını daha fazla duyurmalarına imkan sağlıyor.
 2. Pazar yerleri arasında yer alan Hepsiburada ilk atılımını 1998 yılında yapmıştır. Durum böyle olunca köklü bir geçmişe sahiptir. Bu köklü geçmişin bir ortağı da siz olarak Hepsiburada’nın reklam potansiyelinden payınızı alabilirsiniz.
 3. Günümüzde web sitesi açarak online bir şekilde satış yapmak fiziki dükkanlardan yapılan satışlara nazaran daha fazla gelir getiriyor. Firmanıza ait bir web sitesi açarak ürün satmanız size avantaj olabilir. Ancak gücünü tüm Türkiye ve hatta dünyaya duyurmuş bir markanın çatısında satış yapmak kısa sürede fazla satış imkanını doğuracaktır.
 4. Hepsiburada sitesine tablet, telefon ve bilgisayar gibi tüm cihazlardan giriş sağlanmaktadır. Böylece mağazanızı açmanızın ardından oluşacak linkinize her yerden erişim sağlanabilecektir. Dolayısıyla ekstra mobil uyumlu bir web sitesi kurarak maliyete girmenize gerek kalmayacak. Düşük maliyetle çok satış yapabileceksiniz.
 5. Türkiye’nin her yerine ürününüzü gönderebilir ve her yerden satıcı bulabilirsiniz. Böylece tek bir online mağazayla tüm Türkiye’ye kendinizi tanıtabilirsiniz. Ayrıca yurt dışına satış yapma imkanınız da bulunmaktadır.

Hepsiburada mağaza açma sonrasında elde edebileceğiniz avantajları yukarıdaki gibi sıralayabiliriz. Ancak Trendyol satıcı hesabı açmanın avantajları için de bilgi almak isterseniz hemen konumuza giderek detayları öğrenebilirsiniz.

Hepsiburada Mağaza Açma Şartları Nelerdir?

Hepsiburada mağaza girişi yapabilmeniz için platformun sizden istediği bazı şartlar vardır. Bu şartları karşılamanız gerekmektedir. Platform tarafından sunulan şartları karşılamayan satıcılar ürünlerini siteye ekleyerek satış yapamamaktadır. Böylece herkes Hepsiburada satıcısı olamıyor ve platformun saygınlığı gün geçtikçe artıyor. Hepsiburada mağaza açma şartları şu şekildedir:

  1. Hepsiburada platformundan ürününüzü satmak isterseniz bir şirket açılışı vermeniz gerekiyor. Dolayısıyla hobi amaçlı ve vergi ödemeden satış yapanlar platformun avantajlarından yararlanamıyor.
  2. Şirket açılışınızı verdikten sonra şirketinizin faaliyetlerini icra edeceği bir adreste bulunması gerekiyor. Eğer bir adres veremiyorsanız Hepsiburada sizi kabul etmiyor.
  3. Ürünleriniz için satış kategorisini mağaza açma adımında belirtmelisiniz. İstediğiniz her kategoride satış yapamıyorsunuz. Örneğin; hem anne bebek ürünleri hem de temizlik ürünleri satışı yapıyorsanız iki kategoriden birini seçmelisiniz. Seçtiğiniz kategori onaylandıktan sonra diğer kategori için başvuru yapmalısınız.
  4. Kamu ya da özel herhangi bir bankadan şirketinize ait banka hesabı açtırmalısınız. Eğer banka hesabınız yoksa satışlarınızdan elde edeceğiniz kazançları hesabınıza aktaramayacağınız için başvurunuz ret olur.
  5. Şirket türünüze göre ekstra şartlar bulunuyor. Yukarıdaki saydığımız şartlar tüm şirketler için geçerlidir. Bu madde ise sadece anonim şirketler ile limited şirketleri kapsamaktadır. Anonim şirkete ya da limited şirkete sahipseniz mersis ve ticaret sicil numaranız bulunmalıdır. Ayrıca KEP adresiniz de başvurmanız esnasında sizlerden talep edilecektir.
   

  Hepsiburada Satıcı Paneli – Hepsiburada Satıcı Tipleri

  Hepsiburada mağaza açmak için üç farklı satıcı tipi bulunuyor. Her satıcı tipinin avantajları ve şartları farklıdır. Bu satıcı tiplerini ve özelliklerini aşağıda görebilirsiniz:

  1. Hepsiburada Standart Mağaza: Küçük ve orta ölçekli işletmelerin başvurabileceği bir mağaza türüdür. Mağazanızda her kategoride satış yapabilirsiniz.
  2. Hepsiburada Kadın Girişimci: Türkiye’de ilk e-ticaret kadın girişimci desteği bu platform tarafından verilmektedir. Bir şirkette en az %51 payı olan kadın girişimcilerin başvurabileceği bir mağaza türüdür. Hepsiburada girişimci kadınlar başvuru yapıldıktan sonra takı, giyim, ev dekorasyonu, özel tasarım ve kozmetik ürünlerinizi satabilirsiniz.
  3. İlk senenizde ya da 50.000 TL’lik barajı geçene kadar yazımızın devamında sunduğumuz komisyon oranlarında %75 indirim yapılmaktadır. Böylece Hepsiburada kadın girişimci komisyon oranları daha ekonomik şekilde karşınıza çıkmaktadır.
  4. İlk 6 aylık süreçte kargolarınızı ücretsiz bir şekilde gönderebiliyorsunuz.
  5. 000 TL bütçeli kampanya ve banner desteği size verilmektedir.
  6. HepsiTürkiye’den Mağazası: Herhangi bir ile ait yöresel ürün ya da ürünleri satacak mağazaların başvurduğu satıcı tipidir. Bu mağaza için başvuruda bulunmak isteyenler marka tescil belgesi, gıda kodeksinin standartlarına göre ürünü paketleme ve son olarak coğrafi işaret tescil sahibi ve firma arasında yapılan sözleşmeye sahip olması gerekmektedir.
  7. HepsiTürkiye’den komisyon oranları000 TL barajına kadar %1 ile sabittir.
  8. Ekstra satış eğitimleri Hepsiburada tarafından verilmektedir.
  9. Platform tarafından reklam ve banner desteği sağlanmaktadır.
  10. Ücretsiz şekilde fotoğraf çekme imkanı verilmektedir.

Hepsiburada Satıcı Olmak için Adımlar

Hepsiburada kurumsal yapısına dahil olmak için aşağıda sıraladığımız adımları geçmeniz gerekiyor. Sonrasında mağazanız onaylanarak satıcı paneline giriş yapabiliyorsunuz.

 1. Öncelikle Hepsiburada anasayfasına giriş yapmanız gerekiyor. Anasayfada “Hepsiburada’da Satıcı Ol” yazan linke giriş yapmalısınız.
 2. Karşınıza bir sayfa açılacak ve burada Yeni Başvuru yazan farklı bir link olacak. Bu linke tıklayarak açmak istediğiniz üyelik tipini seçmelisiniz.
 3. Hepsiburada satıcı paneli başlığındaki satıcı tipleri üç tanedir. Bunlar; standart satıcı, Hepsiburada kadın girişimci ve HepsiTürkiye’den satıcılarıdır. Yukarıda açıkladığımız üyelik tiplerinden hangisini seçmek isterseniz ilgili butona tıklayınız.
 4. Karşınıza adım adım Hepsiburada üyelik formu çıkacak. Bu formda istenen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız gerekmektedir.
 5. Üyelik formunda mağaza adınızı, şirketinizin türünü ( limited, anonim, şahıs v.b.) girmelisiniz. Ayrıca yine şirketinizin adına açılmış banka hesap bilgilerini vermelisiniz.
 6. Üyelik formunun devamında sizden hangi kategoride satış yapmak istediğinizi seçmeniz istenmektedir.
 7. Hepsiburada satıcı evrakları yüklemeniz gerekmektedir. Bu evrakları az önce sizlere açıklamıştık. Formun üzerinden belge yükleyerek evraklarınızı online olarak gönderebilirsiniz.
 8. Hepsiburada satıcı üyelik sözleşmesi cihazınıza indirilmeli ve imzalanmalıdır. Ayrıca şirketinize ait kaşe bu sözleşmeye basılmalıdır. Daha sonra belge taranarak Hepsiburada sistemine yüklenmelidir.
 9. Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra Hepsiburada satıcı üyeliği onay süreci başlamış bulunuyor. Onay işlemleri 7 gün içerisinde cevaplanmaktadır. Bazı satıcılara ret, bazılarına onay gelmektedir. Ret alan satıcılar eksiklerini tamamlayıp yeniden başvuru yapabilirler.

Hepsiburada Satıcı Paneli Girişi Nasıl Yapılır?

Hepsiburada satıcı olmak için yapılması gerekenler tamamlandı ve üyeliğiniz onaylandıysa artık satıcı paneline giriş yapabilirsiniz. Panele giriş yapmak için Merchant. Hepsiburada sayfasına giriniz. Buradan “Giriş Yap” butonuna tıklayınız. Başvuru yaparken kullandığınız mail adresi ya da girdiğiniz şirket adınızla panelinize giriş sağlayabilirsiniz. Ayrıca yine ilk üye olurken sizden oluşturmanız istenen şifreyi de yazmalısınız.

Hepsiburada Mağaza Açma Ücreti Nedir?

Hepsiburada mağaza açma ücreti şu an için 0’dır. Yani Hepsiburada’da online mağaza oluşturanlar platforma herhangi bir şekilde ödeme yapmıyorlar. Ancak satışlardan belli oranlarda komisyon ödüyorlar. Ödemeniz gereken komisyonları yazımızın devamından görebilirsiniz.

Hepsiburada Komisyon Oranları

Hepsiburada komisyon 2021 ve diğer yıllar için belirleniyor. Ancak her kategori için farklı bir komisyon oranı bulunuyor. Aşağıdaki tablodan kategoriler ve komisyon oranlarını görebilirsiniz.

Tabloyu inceledikten sonra Trendyol ne kadar komisyon kesiyor? diye sormaya başladıysanız ilgili konumuzdan öğrenebilirsiniz.

Hepsiburada Mağaza Destek Hattı

Hepsiburada mağaza açma adımlarını tamamlarken ya da mağazanızı açtıktan sonra desteğe ihtiyaç duyarsanız 3 farklı yolla mağaza destek hattını kullanabiliyorsunuz.

 1. Hepsiburada Mağaza Canlı Destek: Canlı destek üzerinden temsilciye bağlandıktan sonra satıcı bilgilerinizi iletip sorularınızı yöneltebiliyorsunuz.
 2. Hepsiburada Mağaza Destek Hattı: Telefonla sesli destek almak isterseniz 0850 252 40 00 telefon numarasını arayıp mağaza destek bölümüne bağlanabilirsiniz.
 3. Hepsiburada Satıcı Destek Talep Formu: Hepsiburada Market Place Secure Form’a giriş yaparak hangi konuda destek talep ediyorsanız seçerek bilgi alabilirsiniz.

Hepsiburada Entegrasyonu Nasıl Yapılır?

Hepsiburada Entegrasyonu; Hepsiburada’da satıcı ol işlemlerinizi tamamlamanızın ardından yapmanız gereken bir senkron sürecidir. Bu süreçte bir entegrasyon firması ile anlaşmanız gerekmektedir. Daha sonra platformda açtığınız mağaza ve entegrasyon firması arasında senkronizasyonu sağlayarak işlemlerinizi kısa sürede yapabilirsiniz.

Hepsiburada API Entegrasyonu yapabilmek için mağazanızın API’sini kopyalayıp anlaştığınız entegrasyon firmasıyla eşleştirmelisiniz. Hepsiburada satıcı destek talep formu üzerinden API’nize kolayca ulaşabilirsiniz.

Hepsiburada Entegrasyon Firmaları

Pazaryeri entegrasyon tavsiye istiyorsanız sizleri Sentos ile tanışmaya davet ediyoruz. Firmayla anlaşmanızın öncesinde ücretsiz demo seçeneğini kullanabiliyorsunuz. Canlı demo imkanıyla hizmeti satın almanızın ardından karşılaşacağınız avantajları tek seferde online şekilde görebiliyorsunuz. Ayrıca firma sizlere hizmet satın aldıktan sonra müşteri hizmetleri personeli aracılığıyla destek sunmaktadır. Böylece hizmetinizle alakalı bir sorun yaşadığınızda hemen destek personelinden yardım talep ederek sorunuzu giderebiliyorsunuz.

Yapacağınız entegrasyon sonucunda aşağıdaki hizmetleri elde edebileceksiniz.

 1. Ürünlerinizi senkronize edebileceksiniz.
 2. Özellikle tekstil ve ayakkabı kategorisinde ürün yükleyecekseniz beden ve numaraları farklı ürün gibi listeleyerek müşterilerinize sunabileceksiniz.
 3. Hepsiburada’da farklı kategoriler için mağaza onayınız varsa tek anlaşmayla tüm mağazalarınızı yönetebileceksiniz.
 4. Ürünlerinizi paket, set ya da bundle şeklinde listeleyebilirsiniz.
 5. Platforma ürünlerinizi kolayca yükleyebileceksiniz.
 6. Satış yapmak istediğiniz ürünü tüm alternatifleriyle senkronize edebilirsiniz.
 7. Ürününüzü tüm modelleriyle senkronize edip satabilirsiniz.
 8. Eğer firmanıza ait bir web siteniz varsa ya da diğer pazar yerlerinde hesabınız bulunuyorsa Trendyol, Çiçeksepeti, N11, Gittigidiyor, Hepsiburada entegrasyon fırsatını tek seferde yakalayabilirsiniz.
 9. Ürünlerinizi istediğiniz zaman, istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz.
 10. Toplu bir şekilde kargo etiketi ve toplu fatura yazdırabilirsiniz.
 11. Son olarak e-fatura entegrasyonu E-faturanın avantajları nelerdir? öğrenmek için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Hepsiburada satıcı olmak için yapılması gerekenler konusunda bilgi verdik. Eğer siz de Hepsiburada’da satıcı olmaya karar verdiyseniz Sentos ile pazar yerlerindeki başarınızı arttırabilirsiniz.

Yazar

Burak Silay