Hepsiburada.com’da Satış Yapmak

Merhabalar. Bugünkü yazımızda sizlere ülkemizdeki en büyük e-ticaret sitelerinden biri olan Hepsiburada.com’da nasıl mağaza açabileceğinizi ve ürün satışına nereden başlayacağınıza dair bilgi vermeye çalışacağız.

Hepsiburada.com’da mağaza açmanın size sağlayacağı çok büyük avantajları vardır. Öncelikle sizlere bu avantajlardan bahsetmek istiyorum.

Hepsiburada aylık 90 Milyon ziyaretçi sayısıyla ülkemizin en büyük e-ticaret sitelerinden biri konumundadır. Buda sizlere ürünlerinizi çok daha fazla kişiye gösterme imkanı sağlıyor.

Ayrıca Hepsiburada, N11, GittiGidiyor gibi pazaryerlerinde ürün satışı yaparken kira, elektrik vs. gibi giderleriniz olmadığından ve yine dükkan kiralamaktan çok daha cazip geliyor.

Hepsiburada, N11, GittiGidiyor, Sanalpazar gibi sitelerden farklı olarak her bir ürün için ayrı ayrı satıcıları listelemek yerine her ürünün altında satıcıların bilgilerini vermektedir. Bu nitelikte onu diğer pazaryeri sitelerinden ayıran özelliklerden bir tanesidir.

Hepsiburada.Com’da Nasıl Satış Yapılır?

Burada satış yapmanın 2 yolu bulunuyor:

 1. Mağaza açarak kendi ürünlerinizi satmak
 2. Hepsiburada.com’a satması için ürünlerinizi vermek (Hepsiburada.com’a tedarikçi olmak )

Bu yöntemlerin ikisinde de sizden istenen bazı evraklar bulunmaktadır. Sitede satış yapabilmek için öncelikle bir şirket olmak zorundasınız.

Bu konuda yeterince bilgi sahibi değilseniz sitemizde yer alan nasıl şirket kurulur makalesinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Eğer direk olarak Hepsiburada.com’a satış yapmayı hedefliyorsanız bu bağlantıya tıklayarak iş ortaklığı sayfasına ulaşabilirsiniz.

Bu sayfada yapmanız gerekenlerin tümü detaylı olarak anlatılmıştır. Buradaki aşamaları takip ederek işleminize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Hepsiburada.Com’da Mağaza Nasıl Açılır?

Mağaza açarak direk olarak müşterilere satış yapmak istiyorsanız bu bağlantıya tıklayarak mağaza açma bölümüne ulaşabilirsiniz.

Hepsiburada.com’da mağaza açmak tamamen ücretsizdir. Aşağıda belirtilen evrakları tamamladıktan sonra mağazanızı açıp satmak istediğiniz ürünlerinizi yükleyerek satışa başlayabilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken konu komisyon oranlarıdır. Bölümlere özel komisyon uygulaması mevcuttur yazımızın devamında bu bölümlere de ulaşabilirsiniz.

Satış yapabilmeniz için gerekli evraklar listesi aşağıdaki gibidir.

Hepsiburada.Com’da Satış Yapmak İçin Gerekli Evraklar

 • Sözleşme Belgesi :  14 sayfadan oluşan sözleşmeyi PDF şeklinde tek nüsha olarak veya  ZIP uzantısında, sisteme yüklemelisiniz. Her sayfanın kaşeli ve ıslak imzalı olması gerekmektedir.
 • Ek3 Pazaryeri Formu : Sarı alanları doldurmak suretiyle, komisyon oranlarını yazılı biçimde kaşeli ve ıslak imzalı olarak yüklemelisiniz.
 • Vergi Levhası : En eski, bir önceki sene olmak üzere, içerisinde bulunduğunuz vergi yılına dair olacak şekilde yüklenmelidir.
 • İmza Sirküleri : Geçerlilik süresi geçmemiş olması zorunludur. Burada Adi Ortaklıklar İmza beyannamesi veya Şahıs Firmaları olarak başvuru yapılabilmektedir.
 • Banka Bilgileri: Islak imzalı ve kaşeli olacak şekilde kullandığınız bankanın ismi, hesap adı, hesap numarası, şube adı, şube numarası ve iban numarası titizlikle, eksik olmadan doldurulmalıdır.
 • Faaliyet Belgesi : Son 6 aya dair olmak zorundadır.
 • Ticari Sicil Gazetesi: Burada vereceğiniz bilgiler, Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayınlanmış adres ve unvan bilgisi, firma kaşesi, vergi levhası ve faaliyet belgesi ile uyumlu olmak zorundadır.
 • Eğer bir şahıs şirketi iseniz ve firmanızın ticaret odası kaydı mevcut ise Ticaret Sicil Gazetesi ve Faaliyet Belgesi evraklarınızı da yüklemeniz gerekmektedir. Firmanızın ticaret odası kaydı mevcut değilse bu belgeleri yüklemeniz gerekmemektedir..
 • Adi Ortaklık firmaları için, ortaklığı belirten Ticaret Sicil Gazetesi ve Vergi Levhası yüklemeniz gerekmektedir.
 • Ortaklarınıza ait Vergi Levhası ile İmza Beyannameleri de teker teker yüklenmelidir.
 • Sunduğunuz tüm dokümanlarda, kaşe ve tüm ortakların ıslak imzasının bulunması zorunludur.
 • Hepsiburada.com’da mağaza açmak için bu belgeleri gönderdikten sonra onay süreciniz başlayacaktır. Aynı arayüzden belgelerinizin onay alıp almadığını kontrol edebilmektesiniz. Hepsiburada  reddedilen belgeler için sebep belirtir ve tekrar yüklemenizi ister. Bu süreç başarılı sonuçlanırsa mağazanızı açabilir ve Hepsiburada’da satış yapmak için ürün girdisine başlayabilirsiniz.

Mağazanızı açtıktan sonra ürünlerinizi yükleyerek satışa başlayabilirsiniz. Ürünlerinizi nasıl yükleyeceğinize dair bilgilere yazımızın sonunda ulaşabilirsiniz.

Hepsiburada Komisyon Oranları

Hepsiburada’da tüm kategorilerde uygulanan farklı komisyon oranları yer almaktadır. Ürün satarken bu komisyon oranlarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bazı bölümlerde %7 oranında bir komisyon alınırken bazı bölümlerde %20’yi bulabilmektedir.

Bu yazımızda sizlere tüm bölümlerde uygulanan komisyon oranlarını detaylı olarak açıkladık konumuzu inceleyebilirsiniz.

Ürünlerinizi satmadan önce komisyon oranlarını dikkatli bir şekilde incelemenizi tavsiye ederiz. Ürünlerinizin fiyatını belirlerken bu komisyon oranlarını dikkate almanız sizin yararınıza olacaktır.

Hepsiburada.Com’a Ürün Nasıl Yüklenir?

Tüm aşamaları tamamlayıp mağaza açtıktan sonra sıra geldi ürünlerinizi yüklemeye yükleme işlemini 2 şekilde yapabilirsiniz:

 1. Ürünlerinizi tek tek yükleyerek satışa çıkartmak
 2. Toplu olarak ürün yüklemek

Paragraf Ürün yükleme işlemleri genellikle sıkıcı ve zahmetli olmaktadır. Zahmetli olmasının yanında fiyat, başlık vs. gibi kısımları hatalı girilme ihtimali bulunduğundan dolayı size yardımcı olması için geliştirdiğimiz hepsiburada entegrasyonu uygulamamızı kullanarak tüm ürünlerinizi kolayca satışa çıkartabilirsiniz.

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yorumunuzu yazarken HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz. Örnek: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>