GittiGidiyor Entegrasyon Nedir?

2001 yılında kurulan GittiGidiyor.com internet alışveriş sitesi ürün satışı konusunda oldukça başarılı işler çıkarmayı başarmıştır. Dünyanın en büyük e-ticaret sitesi olan eBay’in ortaklığına giren firma büyüme hızını da paralel olarak arttırmıştır. Oluşum hayata geçirildiği günden bu yana güvenli online ödeme sistemlerinin de gelişmesine imkan sağlamıştır. Online olarak yapılan alışverişlerde ürün alımının gerçekleşebilmesi için kullanıcı adı, e-posta adresi, şifresi gibi değişkenler belirlenerek giriş yapılması mümkün hale gelmiştir.

GittiGidiyor’da Satış Yapmak

3 ayrı formatta satış yapılmaktadır. Bunlar;

 • Sabit Satış Formatı,
 • Mağaza Formatı,
 • Açık Arttırma Formatı şekilde sıralanabilir.

GittiGidiyor entegrasyon yapabilmenin ilk adımı sitede satış yapan bir satıcı olmaktır. Bunun için de sistemde bir kullanıcı adı ya da mağaza açmak gerekmektedir. Bu mağazanın yönetilmesi için:

 • Ürün eklemek,
 • Ürün güncellemek,
 • Müşterilerin siparişlerini almak,
 • Kargo takibi yapmak gerekmektedir.

GittiGidiyor entegrasyon sürecinin yürütülmesi için gereken her şeyin GittiGidiyor’a ait mağaza yönetim panelinden yönetilmesi gerekmektedir. Bu panel satıcıya ait hesap bilgileri gibi mağazaların temel niteliklerinin yanı sıra kendi içerisinde de ürün listeleme servisi sunmaktadır. Bu listeleme hizmeti ile ürünlerin yönetilmesi sağlanmaktadır. Panelde yapılan listeleme sayesinde ürünlerin teker teker ya da çoklu işlemler ile GittiGidiyor mağazasında satışa sunulması ve görüntülenmesi sağlanmaktadır. GittiGidiyor internet sitesi aracılığıyla satış yapan; satıcılar, mağaza yönetim paneli dışında satışlarını yazılım ve hazır e-ticaret paketi ile entegre etmek istediklerinde genel bir entegrasyon ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan bu ihtiyacın giderilmesi noktasında ise entegrasyon sistemleri devreye girmektedir. Bu entegrasyon sayesinde de panel aracılığı ile site içerisinde gerçekleşen tüm işlemlerin harici olarak bir sistem ya da uygulama ile yapılması mümkün olmaktadır.

GittiGidiyor Entegrasyon Aşamasında API Kullanımı

GittiGidiyor Entegrasyonu yapabilmek için işlevlerin dışarıdan kullanılmasına imkan tanıyan GittiGidiyor API’nin kullanılması gerekmektedir. Gittigidiyor API temel düzeyde sistemin işlev ya da metotlarını dışarından bir uygulama ile kontrol etmektedir. GittiGidiyor API işlemlerin tek olarak ya da toplu biçimde yapılması için kullanışlı web servislerinden bir tanesi olarak belirtilmektedir. GittiGidiyor Entegrasyon kavram olarak otomatik ve uzaktan yönetimi tanımlamaktadır. Harici kullanım yani bu entegrasyon aşamasında GittiGidiyor API servisi mutlaka gerekmektedir.

GittiGidiyor Entegrasyonu API Kullanımı Öncesi

GittiGidiyor API servislerinin kullanımı öncesinde:

 • Listeleme servisi ya da dükkan aboneliğinin olması gerekmektedir.
 • GittiGidiyor Entegrasyon API kullanıcı rol tanımının yapılması gerekmektedir.
 • Geliştiri kaydına sahip olması gerekmektedir.
 • Uygulama kaydına sahip olunması gerekmektedir.

GittiGidiyor Entegrasyon için Kullanılan API Nedir?

Bu Entegrasyon için gerekli olan Api servisleri kullanıcılar ve profesyonel uygulama geliştiricilerin kullanacağı hizmetler arasında yer almaktadır. Genel olarak satış yapacak olan kullanıcılar hazır olan listeleme servisleri ya da kapsamlı e-ticaret entegrasyon paketlerini kullanmaktadır. GittiGidiyor API çağrıları genelde bu gibi uygulamaların arka planında çalışmaktadır. API ile ilgili detaylı bilgilerin tamamı geliştiriciler tarafından dikkatle takip edilmektedir. Bu Entegrasyon aracı API, kendi içerisinde dışarıdan gelen istekler ile işlevlerini bağlı olarak çalıştırmak için APP yani Application parçaları uygulama yöntemini kullanmaktadır. Bu uygulamaların tamamının sayısı, isimleri ve hali hazırda yürütülen metotları bulunmaktadır.

GittiGidiyor Entegrasyon API Güvenlik Sistemi ve Servis Çeşitleri

GittiGidiyor API servislerinde işleyen iki kademeli güvenlik sistemi bulunmaktadır.

 1. Temel Doğrulama; kullanıcı adı ve şifre ile girişin yapılmasıdır.
 2. API Kullanımı için; Api Key ve Secret Key ile kullanım gerçekleşebilir.

GittiGidiyor Entegrasyon API servis çeşitleri:

 • Anonim Erişim
 • Bireysel Kullanıcı Erişimi
 • Çoklu Kullanıcı Erişimi
 • Dahili Erişim

GittiGidiyor Entegrasyon API çeşitlerine daha detaylı bakmak gerekirse:

 • Herkesin ortak biçimde kullanabildiği, tüm kullanıcılara açık ve her istek gönderildiğinde uygulamayı tanımaya gerek kalmadan hizmet sunan GittiGidiyor Entegrasyonu API servisi Anonim Erişim olarak ifadelendirilmektedir.
 • Tek uygulama için kullanılan GittiGidiyor Entegrasyon API servisi bireysel kullanıcı erişimi istek sırasını, isteği kimin yaptığını ve ne zaman yapıldığını bildirmektedir. Örnek vermek gerekirse; sipariş, kargo ve mesaj servisleri gibi hizmetler sağlanmaktadır.
 • GittiGidiyor Entegrasyon API servisi çeşitlerinden Çoklu Kullanıcı erişimi ile birden fazla uygulamanın çalışması sağlanmaktadır.
 • GittiGidiyor Entegrasyon API çeşitleri arasında yer alan dahili erişim bireysel servislerin her seferinde doğrulama gerektirmeyen halidir.

GittiGidiyor Entegrasyon API servisi çeşitleri arasında kullanıcıları ve mağaza sahibi satıcıları ilgilendiren başlıklar Anonim ve Bireysel servislerdir. GittiGidiyor Entegrasyon API servislerinden faydalanabilmek için dükkan sahibi olunabileceği gibi listeleme servis abonesi olmak da yeterli olmaktadır. GittiGidiyor Entegrasyon API servisi listeleme aboneleri ürünleri açık arttırma ya da sabit formatla listeleyebilmektedir. Mağaza sahipleri dükkan formatında da rahatlıkla listeleme yapabilmektedir. GittiGidiyor Entegrasyon API servisini kullanarak üç formatta listeleme yapabilmek içinse her iki aboneliğin bulunması gerekmektedir. GittiGidiyor Entegrasyon API dahilinde bulunan ve en fazla tercih edilen ürün servisi olarak belirtilebilir. Bu kategoride:

 • Ürün kaydetme,
 • Ürün güncelleme,
 • Ürün silme,
 • Ürün satışı gibi pek çok özellik bulunmaktadır.

GittiGidiyor Entegrasyon Ayarları Nasıl Yapılır?

GittiGidiyor Entegrasyon programı ayarlarını yapmak için:

 • GittiGidiyor sayfa sol menüsünden; Ayarlar seçeneğine oradan entegrasyon ayarlarına girilmelidir.
 • Sayfanın sağ alanında yer alan mağaza ekle bölümüne istenilen ismin verilmesinin ardından siteden alınan; api key, secret key, role name ve pass name alanları doldurulmalıdır.
 • GittiGidiyor kullanıcı adı ve şifre bilgilerinin tamamının girilmesinin ardından kaydet butonuna basılarak işlemin sonlandırılması sağlanabilir.

Bu entegrasyon tanımlamaları yapıldıktan sonra sayfanın sol kısmında yer alan GittiGidiyor Mağazaları alanından kişisel mağazanın görüntülenmesi mümkündür.

GittiGidiyor Entegrasyonunun Faydaları Nelerdir?

 • Gittigidiyor Entegrasyon programı sayesinde tonlarca ürünün birkaç saniyede otomatik olarak listelenmesi sağlanmaktadır.
 • Siparişlerin tamamı Sentos ekranından takip edilmektedir. Tüm farklı siparişlerin aynı ekrandan görüntülenmesi mümkün hale gelmektedir.
 • Gittigidiyor Entegrasyon programı ile listeleme sırasında kategorilerin eşleştirilmesine gerek duyulmamaktadır. Sentos bu tarz işleri otomatik olarak halletmektedir.
 • Sipariş faturaları da Sentos ile otomatik olarak kesilmektedir. E-fatura kullanan satıcıların faturaları iki saniye içerisinde otomatik olarak kesilerek gönderilmektedir.
 • Fiyat bilgileri sürekli olarak güncel tutulmaktadır.
 • GittiGidiyor tarafından gelen müşterilere ait mesajlar Sentos’ta toplanarak otomatik yanıt sistemi tarafından cevaplanmaktadır.
 • Gittigidiyor Entegrasyon programı sayesinde bütün bu işlemler sadece Gittigidiyor sitesinde değil satış yapılan diğer platformlarda da gerçekleşmektedir.
 • Sentos önemli muhasebe hesaplamalarını yaparak e-fatura ihtiyaçlarını da karşılamaktadır.
 • GittiGidiyor Entegrasyon aşamasında Sentos ürünlerin Excel dosyasına tek seferde yüklenmesini sağlamaktadır. Ürünleri sentos yükleme panelinden kolaylıkla yüklemek mümkün olmaktadır.

GittiGidiyor Entegrasyon Ayarlarında Kategori Eşleştirme Nasıl Yapılır?

Gittigidiyor Entegrasyon ayarlarını gerçekleştirirken kategorilerin de eşleşmeleri yapılmalıdır. Sentos içerisinde kayıtlı olan kategorilerin online satış kanalındakilerle eşleştirilmesi ve yüklü olan ürünün sitedeki ilgili alana gönderilmesi gerekmektedir. Ekran sağ kısmında yer alan ‘kategori eşleştirme’ alanında gereken tanımlamanın yapılması gerekmektedir. Üst kısımdaki kategorileri satıcıların kategorilerini belirtmektedir. Alt kısımda ise GittiGidiyor kategorileri görüntülenmektedir. Bütün bu bilgilerin ışığında online satış yapılmasına olanak tanıyan GittiGidiyor internet sitesi üzerinden satış yapmayı düşünen yatırımcıların nitelikli bir entegrasyon uygulamasına sahip olmaları gerektiğini söylemek mümkün olmaktadır.gittigidiyor entegrasyon küçük logo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>