fbpx

Gelir Gider Takip Programı Ne Gibi Kolaylıklar Sağlar?

İşletmelerin maddi hareketlerini ayrıntılı olarak bilmeleri ticari hayatlarının devamı açısından önem taşıyor. Özellikle tecrübesiz yöneticilerin bulunduğu işletmelerde gelir ve giderin yönetilememesi ciddi sorunlara yol açıyor. Acı tecrübeler edinen firmalar gelir gider takip programı edinmek istiyor. Merak edilen bir konu olması nedeniyle bu yazımızda etkili bir yönetim için gelir gider takip programı kullanmanın avantajların bahsedeceğiz.

Gelir Gider Takibi Nedir?

Anlaşılmayan giderler ve takip edilemeyen gelirler sonucunda bazı firmalar kapanmak zorunda kalıyor. Bu nedenle firmalar işletmelerin artı ve eksi işlemlerin tamamını kontrol altına alması gerekiyor. İşletmenin günlük yiyecek, içecek, ısıtma, aydınlatma, ürün siparişi, işçi ücreti, aidat gibi günlük giderleri her türlü geliri düzenli olarak kayıt almasına gelir gider takibi deniyor. İşyerinin büyümesi ve ileriye dönük planlarını hayata geçirebilmesi, her şeyden önce gelir-gider yönetimi ile mümkün oluyor. Düzenli olarak tutulan kayıtlar, aynı zamanda bir iç denetimin yapılmasını sağlıyor. Gerektiğinde alınan raporlar ile gereksiz giderler tespit edilebiliyor.

Gelir Gider Takip İşlemleri Nasıl Yapılır?

Gelir gider takibi yapabilmenin birkaç yolu bulunuyor. Günlük ticari hareketlerin az olduğu firmalar, defter yazarak başarı sağlayabiliyor. Ödemelerin ve gelirlerin biraz daha karmaşık olduğu bir firmada defter ile takip mümkün görünmüyor. Hareketliliğe sahip firmaların önünde Excel yöntemi ya da takip programı seçenekleri bulunuyor.

Zengin içerikler oluşturulabilen Excel, halen etkinliğini koruyor. Birçok firma, stok takibi, kasa takibi, sipariş takibi gibi işlemler için Excel tablolarını kullanıyor. Ancak kullanmasının zorluğu, kapsamlı işlemlere ait verilerin işlenmesinin zorluğu ve veri güvensizliği Excel’in dezavantajı olarak görülüyor. Ticari faaliyetlerinde kurumsallığa ve kaliteye önem veren firmalar tereddütsüz olarak gelir gider takip programlarını tercih ediyor. Defter ve Excel yönteminden verim alınamaması ve bu yöntemlerin zaman kaybına yol açması, gelir gider takip programlarını ön plana çıkarıyor.

Gelir Gider Takip Programı Nasıl Kolaylık Sağlar?

Bir işletmenin gün ve saat fark etmeksizin para kontörlünün yapılması ve olası şüpheli işlemlerin anında tespit edilebilmesi nedeniyle gelir-gider takip programı takdir topluyor. Giderek daha fazla işletme tarafından alınan gelir gider takip programları aşağıdaki kolaylıkları sağlıyor:

  • Gelir gider takip programları ile işletmenin günlük giderleri ve gelirleri tek tek not edilebilir ve istenildiği takdirde hızlıca raporlanabilir.
  • Fatura, kira, senet, kredi ödemesi, kredi kartı ödemesi, işçi maaşları, prim ödemeleri ya da vergi ödemeleri gibi tüm ödemeler sisteme işleniyor. Sistem ödemeler yaklaştığında uyarı vererek bilgilendiriyor. Böylelikle dalgınlıkla unutulacak bazı işlemler hatırlatılıyor.
  • Ürün satışı, taksit ödemesi, kira geliri gibi işletmenin gelirlerinin hangi tarihlerde olduğu sisteme ekleniyor. Böylelikle borç ödemesini geciktiren müşteriler fark ediliyor ve günlük olarak listeleme yapılabiliyor.
  • İstenilen tüm raporlar alınabildiğinden işletmenin tüm masrafları gözden geçirilebiliyor.
  • Personel özelinde inceleme yapılabiliyor.
  • Programların verileri üzerinden yapılan analizler doğrultusunda ticari tahminler oluşturulabiliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>