E-Ticaret’e Nereden Başlanılmalı

E-Ticaret sitesine girmeye karar verdiniz ancak nereden başlayacağınızı ve nasıl ürün satacağınızı bilmiyorsanız bu yazımız tam sizlere göre, yazımızda E-Ticaret hakkında merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

Öncelikle E-Ticarete başlarken önce ne satacağınıza karar vermeniz gerekmektedir.

Alan Adı Seçimi

E-Ticarete başlarken üzerinde en çok durulması gereken konulardan biri alan adı seçimidir. Seçeceğiniz alan adı sizin kimliğinizi oluşturduğundan oldukça önemlidir.

Alan adı seçiminde dikkat etmeniz gereken bazı kriterler aşağıdaki gibidir:

 1. Uzantı seçerken .com uzantılı veya .com.tr uzantılı domain almaya özen göstermelisiniz. Diğer alan adı uzantıları popüler olarak kullanılsa da ülkemizde bazı alan adı uzantıları pek bilinmemektedir. Bu yüzden alacağınız alan adı uzantısına dikkat etmelisiniz.
 2. Aldığınız alan adının diğer uzantılarını da almanız yararınıza olacaktır. İlerleyen dönemlerde siteniz popüler olmaya başlayınca gerekli olacaktır. Başkaları sizin kullandığınız markanın farklı uzantılarını alması sizin için sıkıntı yaratabilir.
 3. Alan adınızın kolay okunabilir ve kısa olmasına özen gösterin. Seçtiğiniz alan adından başkalarına bahsederken açıklama yapmak zorunda kalıyorsanız seçtiğiniz alan adı için bir kere daha düşünmeniz yararınıza olacaktır.
 4. Kullanılmış alan adı almayı düşünüyorsanız dikkatli olmalısınız. Geçmişi bilinmeyen veya ne amaçla kullanıldığı belli olmayan alan adları sorun yaratabilir. Geçmişte ceza almış alan adları sizi oldukça zor durumda bırakacaktır.
 5. Bilinen markalara benzer alan adı almaktan kaçının. Alan adınıza benzer bir alan adı kullanan bilindik firmalar varsa bu sizi oldukça zor durumda bırakacaktır buna dikkat etmelisiniz.
 6. Alan adınız 12 karakter veya daha kısa olsun. Yapılan araştırmalara göre 12 karakterin altındaki alan adlarının daha çok işe yaradığını göstermektedir.
 7. Alan adınızın SEO uyumlu olmasına dikkat edin. Alan adınız anahtar kelimeleri içeriyorsa arama motorlarında üst sıralarda çıkmanıza yardımcı olacaktır.
 8. Sosyal medya hesapları alabileceğiniz domainler seçmelisiniz. E-Ticarette sosyal medya olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Seçtiğiniz alan adının sosyal medya hesaplarının uygun olması işinize yarayacaktır.
 9. Alan adınızı güvenilir yerlerden alın. Alan adınızı bilmediğiniz yerlerden almanız sizi tehlikelerle karşı karşıya bırakabilir. Bu yüzden alan adınızı mutlaka bilindik firmalardan almaya özen göstermelisiniz.
 10. Alan adı alırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise sorgulama yaparken beğendiğiniz domaini hemen almalısınız. Whois veya alan adı sorgulama siteleri sürekli takip edilmektedir. Sorgulattığınızda boş görünen alan adı daha sonra sorgulattığınızda firmalar tarafından alınabilir bu yüzden beğendiğiniz domaini hemen almanız yararınıza olacaktır.

Hosting Seçimi

Türkiye’de en çok karşılaşabileceğiniz sorunlardan biri hosting firmasıdır. Başlangıçta bu durum size pek sorun çıkarmayabilir. Siteniz büyümeye başladıktan sonra ziyaretçi sayınız artınca hosting firmaları genellikle kullanıma sınırlama getirmektedir.

Bu sebepten dolayı hosting seçimi yaparken iyi bir araştırma yapmalısınız. Hosting firmasında sürekli kesintilerin meydana gelmesi veya bilgilerinizin kaybolması hem SEO açısından sorun yaratmakta hem de müşteri kaybetmenize sebep olacaktır.

Tema ve Altyapı Seçimi

Her şeyi hazırladıktan sonra dikkat etmeniz gereken en önemli şey altyapıdır. Burada 3 farklı yolu tercih edebilirsiniz. Bunların avantajları ve dezavantajları aşağıdaki gibidir. Size uygun olanı tercih ederek işe başlayabilirsiniz.

 1. Özel Yazılım E-Ticaret Yazılımı

Özel yazılım E-Ticaret yazılımı büyük bütçelerle işe başlayacaklar için en çok tavsiye edilen sistemdir. Her şey tamamen sizin istediğiniz gibi olduğundan oldukça faydalıdır. Bu sistemin avantajları ve dezavantajları aşağıdaki gibidir:

Avantajları:

 • Tamamen size özel bir yazılıma sahip olursunuz. Buda sitenizin daha ciddi durmasını sağlayacaktır.
 • Ücretsiz sistemlere göre daha güvenli olduğundan güvenli bir şekilde satış yapabilirsiniz.
 • Dilediğiniz zaman bilgilerinizi istediğiniz yere taşıyabilir istediğiniz sunucu firmasını tercih edebilirsiniz.

Dezavantajları:

 • Oldukça yüksek maliyetli olduğundan küçük firmalar için tercih edilmemektedir.
 • Ücretsiz E-Ticaret Yazılımı Kullanmak

Tercih edebileceğiniz bir diğer yöntem ise ücretsiz E-Ticaret yazılımlarıdır. Magento, wordpress, Opencart, pentashop gibi sistemler bunlara örnek verilebilir. Bunlarında avantaj ve dezavantajları aşağıdaki gibidir:

Avantajları:

 • Maliyet düşüktür. Başlangıç maliyetini düşürmek isteyen kullanıcılar için uygundur.
 • Kullanıcıların ihtiyacına göre sürekli gelişen yapıları vardır.
 • Eklentilerin çok olması. E-Ticaret sitesinde sürekli bazı eklentilere ihtiyacınız olmaktadır. Bu tür yazılımlar bu konuda size yardımcı olacaktır.
 • Ücretli olarak bir eklenti yazdırmak istediğinizde kolayca sistemi geliştirebilecek yazılımcı bulabilirsiniz.

Dezavantajları:

 • Ücretsiz yazılım tercih ettiğiniz zaman bazı durumlarda ciddi güvenlik açıklarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.
 • Çok sık kullanıldıklarından dolayı itibar kaybına sebep olabilmektedir.
 • Özel E-ticaret Yazılımları

Tercih edebileceğiniz bir diğer yöntem ise özel yazılımlardır. E-Ticarete yeni başladıysanız özel yazılım E-Ticaret yazılımlarından birini tercih edebilirsiniz.

Avantajları:

 • İhtiyaçlara göre önceden hazırlanmış altyapıları bulunmaktadır.
 • Yardıma ihtiyaç duyduğunuz zaman teknik destek ekibinden yardım alabilirsiniz.
 • Çok fazla teknik bilgiye ihtiyaç duyulmamaktadır.
 • Ödeme sistemi, sipariş takibi, kargo takibi gibi eklentileri sayesinde işleriniz kolaylaştırabilirsiniz.
 • Hosting için ayrı bir arayışa girmenize gerek kalmamaktadır.

Dezavantajları:

 • Piyasada birbirine benzeyen çok sayıda web sitesinin olması.
 • Sistemi kiraladığınız takdirde sürekli ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz.
 • Gelişime pek açık değillerdir. Firmalar bazı kısımları şifrelemekte veya size tüm kodları vermediğinden dilediğiniz gibi geliştiremezsiniz.

Özel yazılım E-Ticaret yazılımı en çok tavsiye ettiğimiz yöntemlerden biridir. Düşük maliyetlerle özel yazılım E-Ticaret yazılımı için firmamızı gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Ödeme Sistemi Seçimi

Bu aşamaların tamamını geçtikten sonra sıra geldi ödeme sistemi seçmeye. E-Ticarette en çok dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi de ödeme sistemi seçimidir. Aşağıdaki yöntemlerden size uygun olanı seçebilirsiniz.

Sanal Pos

Sanal pos; kredi kartıyla satış yapmak isteyen siteler için olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Yeni açılan E-Ticaret sitelerine bankalar sanal pos vermek istemediğinden aracı ödeme sistemi firmalarından birini tercih edebilirsiniz.

Aracı firmalardan birini tercih ederek kolayca sitenize sanal pos alabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey firmaların talep ettiği yıllık ücret ve komisyon oranlarıdır.

Bu konuyla ilgili yeterince araştırma yapmalı doğru aracı firmayı seçmeye özen göstermelisiniz. Düşük maliyetli ödeme sistemlerinden birini seçmeniz maliyetlerinizin düşmesine sebep olur.

Banka Havalesi

Ödeme alırken tercih edebileceğiniz bir diğer yöntemde banka havalesi ile ödeme almaktır. Yeni açılan E-Ticaret sitelerinde bu yöntem müşterilere güven vermediğinden pek tavsiye edilmemektedir.

Ayrıca müşteriler genellikle taksit yapmak istediğinden dolayı sadece banka havalesi ile ödeme almanız satışlarınızı düşürecektir.

Kapıda Ödeme

E-Ticarette müşteriler yeni açılan sitelere güvenmediğinden genellikle kapıda ödeme sistemini tercih etmektedirler. Bu yöntemi kullanarak satış yaparak satışlarınızı arttırabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey kapıdan geri dönen ürünlerdir. Bazı müşteriler ürünleri almadığından kargo ücreti size sıkıntı yaratabilir. Kapıda ödeme kolaylığını sadece güvendiğiniz müşterilere sunmanız yararınıza olacaktır.

İlk kez E-Ticarete başlıyorsanız yukarıdaki bilgiler ışığında satışa başlamak sizin yararınıza olacaktır. Yeni başlayanlara tavsiyemiz kolay ve akılda kalıcı bir domain seçimi ve altyapı seçerken ücretli yazılım E-Ticaret sitesi ile işe başlamak olacaktır.

Bu tür E-Ticaret sistemleri işinizin büyümesinde size oldukça kolaylık sağlayacaktır. Aracı firma seçerken de komisyon oranları düşük ve bilindik aracı firma kullanarak sanal pos almanız. Komisyon oranları düşük olduğundan ve kredi kartına taksit imkânı sağladığından sanal pos firmaları satışlarınızı arttıracaktır.

İşlerinizi büyüttükten sonra mutlaka bir bankayla görüşmeli ve bankadan sanal pos almalısınız. Bankalarla yapacağınız anlaşma ile 0 komisyonla ürün satışı yapabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>