Cari Hesap Programı Nedir?

İşletmeler, faaliyetlerini devam ettirirken birçok alım ve satım işlemi gerçekleştirirler. Bunların bir kısmı kasa takibini gerektirirken, bir kısmı cari hesaba kaydedilirler.  Borçlar ve alacakların firmanın denetiminde olması için cari hesap tutulur ve bunun farklı teknikleri vardır. Cari hesabın üzerine düşen firmalar cari hesap programı nedir ve ne işe yarar, mutlaka öğrenmelidir.

Cari Hesap Nedir?

İki firma arasındaki alacak ve verecek ilişkisini gösteren, ödemelerin belirli dönemlerle yapılmasını sağlayan çizelgelere cari hesap denmektedir. Cari hesap sözleşmesi yapan firmalar, birbirlerinden mal aldıklarında her bir kalem için tek tek ödeme yapmazlar. Ürün ödemeleri haftalık, aylık ya da iş bitimi gibi temsili zamanlarda yapılır.

Mobilya sektöründe faaliyet gösteren X firması ile İnegöl’de mobilya üretimi yapan Y firmasını incelersek, aralarında mobilya alım anlaşması yaparlar. X firmasının mobilya mağazası ve deposu yeterli olmadığı için ürünleri gruplar halinde alır. Ancak her seferinde ödeme yapmaz. Cari hesaba ne kadar oturma grubu alındığı yazılır ve belirlenen tarihlerde ödeme yapılır.

Cari Hesap Tutmanın Önemi Nedir?

Cari hesap programı nedir? açıklamadan önce diğer terimlerin bilinmesi gerekir. Cari hesap tutulmasının pratik yanı ağır basmaktadır. Bu hesabı düzenli olarak tutan firmalar, mali bilançolar bakımından daha bilgili olurlar. İleriye dönük işlemlerde daha isabetli kararlar verebilirler. Çünkü gerektiğinde cari hesap raporu alabilen bir firma, olası yeni siparişlerin getireceği yükleri önceden kestirebilir. Ya da yeni siparişlerde daha uygun bir ödeme planı çizebilir.

Cari Hesabı Kimler Tutar?

Cari hesap şirket içi verimlilik işlemidir ve hukuki bir zorunluluğu yoktur. Ancak yeni nesil ticaretin olmazsa olmazları arasındadır. Şirketin iç işlemleri arasında yer aldığı için şirket personelinden birisi cari hesap tutumuna ayrılabilir. Bu personelin eğitim şartı bulunmamaktadır. Ancak cari hesap tutum şekline göre Excel, cari hesap defteri ve cari hesap programı konusunda temel seviye bilgisi olmalıdır.

Cari Hesap Takibi Nasıl Yapılır?

Cari hesap takibi için cari hesap defteri, Excel ve cari hesap programı yöntemlerinden birisi tercih edilir. Cari hesap defteri ve Excel kullanımı emek isteyen, kayıtların karışmasına neden olan ve güvenlik bakımından riskler oluşturan yöntemlerdir.

Cari hesap programı nedir sorusuna verilecek ilk cevap hız ve güvenliktir. Personelin kendi işine yoğunlaşmasını ve daha hızlı kararlar alabilmesinin önünde büyük engel oluşturan Excel ve cari hesap defterleri yerine cari hesap programlarının tercih edilmesi daha faydalıdır.

Cari Hesap Programı Nedir?

Ticaret ve muhasebe ile içli dışlı olan herkesin ortak düşüncesi, firmaların cari hesaplarının buna uygun programlar aracılığı ile kaydedilmesidir. Cari hesap programı nedir açıklamak gerekirse, firmaların cari ilişkilerinin kaydedildiği, birçok farklı özelliği barındıran, ekstra güvenlikli yazılımlardır.

Cari hesap programı bağımsız bir yazılım olabileceği gibi, ön muhasebe programlarının bir kategorisi şeklinde de görülebilir. Programlar ücretli ve ücretsiz olarak bulunabilir. Cari hesap programlarının başlıca özellikleri şöyledir:

  • Öncelikle cari hesap programı kullanan firmaların veri kaybı riski yoktur. Defterin kaybolması ya da Excel verilerinin silinmesi gibi olumsuz durumlar söz konusu değildir. Kayıtların yedeklemesi yapılır ve bazı programların verileri bulut sisteminde saklanır.
  • Cari hesap programı nedir şeklinde açıklama isteyenlere verilecek ilk cevap tabi ki hızdır. Cari hesap programlarının kullanılması Excel’e göre daha kolaydır. Her firma için ayrı cari kartlar oluşturulabilir ve özel sayfalar açılabilir.
  • Programların kullanılması oldukça kolaydır. Çünkü tasarımları, temel seviyede bilgisi olanların kullanabileceği şekilde yapılmıştır.
  • Cari hesap programı için birden fazla kullanıcıya giriş hakkı verilebilir. Böylelikle cari hesaplarda iş bölümüne gidilebilir.
  • Güncel alacak ve borç raporları alınabilir. Yapılan ödemeler ile tahsilatlar, tarihsel olarak gösterilebilir.
  • Alacak tarihleri ve ödeme günleri cari hesapta yer aldığından, bu günlere ilişkin uyarı sistemi kullanılabilir.
  • Alacaklılar tarafından geciktirilmiş olan ödemeler cari hesap programı ile listelenebilir. Listeleme yapılırken gecikme tarihi (1 aydan fazla gecikenler)  özel olarak filtrelenebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>