Barkodlu Satış Programı Nedir?

Herhangi bir sektörde faaliyet gösteren bir mağazanın satış işlemlerinin niteliği önemlidir. Ürünün kasada tanımlanması, banka kartlarının kullanımı, fatura ve fişlerin yazılması gibi işlemlerin hızlı ve sorunsuz olması müşterileri sevindirmektedir. Barkodlu satış programları kullanan mağazalarda, memnuniyet derecesi oldukça fazladır.

Satış işlemlerinde zaman oldukça kritik bir unsurdur. Bir müşterinin ödeme bölümünde beklemesi, sıra oluşması, fiyatlandırmalarda sıkıntılar olması, firmanın müşterilerin gözündeki değerini düşürür. Ayrıca gereksiz zaman kaybeden personel de verimli olmaktan uzaklaşmaktadır.  Mağaza sahipleri barkodlu satış programı edinerek çözüm bulmaktadır.

Satış işlemlerinin hızlandırılması amacıyla, mağazalar çeşitli uygulamalar kullanmaktadır. Günümüzde yoğun müşteri kabul eden perakende mağazaları, online satış yazılımlarını kullanmaktadır. Özellikle market, butik, zücaciye gibi çok ürünlü mağazalarda barkodlu satış programları; kullanıcılarına büyük avantaj sağlamaktadır.

Barkodlu Satış Programı Nasıl Çalışır?

Barkodlu satış programına, satışa sunulan tüm ürünler önceden tanımlanır. Barkodlu stok programı ile entegre edilmiş ise, stok programındaki tanımlamaları otomatik olarak algılar. Müşteri tarafından alınmak istenilen ürünün barkodu, barkod okuyucu ile okunur ve ürünün fiyat bilgisi ekranda çıkar. Barkod okuyucu yok ise, ekrandan seçme yöntemi ile fiyat bilgisine ulaşılır.

Ürün sayısı ne niteliği fark etmeksizin tüm ürünler arka arkaya faturaya ya da fişe eklenir. Müşteriye sunulan total ücret üzerinden ödeme alınır ve fiş sunulur. Barkodlu satış programı kullanmak oldukça kolaydır. Uzun süreli bir eğitim ya da pratik istemez.

Barkodlu Satış Programı Özellikleri Nelerdir?

Barkodlu satış programları tek değildir. Her yazılım firması tarafından özel nitelikli birçok program geliştirilmektedir. Programlar ara yüzleri ve ekstra modülleri bakımından farklılık göstermektedir. Genel bir değerlendirme yapıldığında, barkod satış programlarının ortak özellikleri şöyledir?

  • Her personelin rahatça kullanabileceği kolay ara yüzlere sahiptir, deneyim istemez.
  • Personeller için ayrı ayrı kullanıcı girişi tanımı yapılabilir.
  • Satış ve iade işlemleri barkodlu satış programı sayesinde hızlı gerçekleşir.
  • Ekmek benzeri barkod bulunmayan ürünler için özel satış modülü bulunur.
  • Ürünün barkodu okutulduğunda ürüne ait tüm bilgiler ekranda gözükür.
  • Mağazadaki farklı bilgisayar ya da tabletler üzerinden erişim sağlanabilir.
  • Özel kampanyalar tanımlanabilir, özel teklif verme özelliği eklenebilir.
  • Barkod okuyucu ayrımı yapmaz ve her türlü cihaz ile uyumlu çalışır.
  • Terazili şekilde kullanılabilir ve tartılan ürünü fiyatlandırabilir.

Barkodlu Satış Programı Fiyatları

Barkodlu satış programı fiyatları, ürünün içerdiği özelliklere göre değişmektedir. Üründe bulunan stok takibi, müşteri takibi, raporlama, uyarı verme, hesap takibi gibi özelliklere göre fiyat yükselir. Ayrıca firmanın servis kalitesi, müşteri hizmetlerinin etkinliği, ürünün performansı gibi durumlarda ürünlere ödenen ücretleri değiştirmektedir.

Barkodlu satış programı ücretsiz olarak edinildiğinde de verim sağlanabilir. Özellikle yerel olarak faaliyet gösteren, karmaşık ürün grupları bulunmayan mahalle bakkalı ve benzeri kuruluşlarda ücretsiz programlar yeterli olabilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>