Amazon Türkiye’de Satışa Başlamak

Merhabalar… Sizlere bu yazımızda Amazon Türkiye’de mağaza açılışı ve satışlarınızı arttırmak için tüyolar vermeye çalışacağız. Öncelikle Amazon.com’un ne olduğundan bahsedelim.

Amazon.Com Nedir?

Amazon Dünya’nın en büyük E-Ticaret sitelerinden biridir. Her ay ortalama 3 milyar ziyaretçi alan Amazon tartışmasız alanında dünya lideri konumundadır.

2018 yılından itibaren Türkiye piyasasına girmeye karar veren Amazon oldukça fazla olan ziyaretçi sayısından dolayı satıcıların iştahını kabartıyor.

Şuan Amazon 14 ülkede faaliyet göstermektedir. Bu ülkeler: Amerika, Japonya, Çin, Brezilya, Kanada, Meksika, İngiltere, Fransa, Almanya, İspanya, İtalya, Hollanda, Hindistan, Türkiye ve Avustralya’dır.

Sizde hemen Amazon Türkiye’de mağaza açarak dünyanın her tarafına ürün satışı gerçekleştirebilir ve satışlarınızı arttırmaya başlayabilirsiniz.

Amazon’da Mağaza Açmanın Avantajları

Burada mağaza açmanın size sağlayacağı birçok avantajı bulunmaktadır. Bunların bir kısmı aşağıdaki gibidir:

 1. Amazon tüm dünya genelinde satış yaptığından dolayı ürünlerinizi çok geniş bir coğrafyada satışa çıkarabilirsiniz.
 2. Tüm dünyaya satış yaparak marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.
 3. Normal bir mağazayla ulaşamayacağınız kadar çok insana Amazon Türkiye ile ulaşabilirsiniz.
 4. Amazon Aylık 3 Milyar ziyaretçi sayısıyla E-Ticaret sektörünün en güvenilir sitelerinden biri konumunda olduğundan müşterilerin güvenerek alışveriş yaptığı bir platform olduğundan bundan faydalanarak ürünleri kolayca satabilirsiniz.
 5. Türkiye pazaryeri firmalarına göre komisyon oranları daha düşük olduğundan satışlardan elde ettiğiniz kazançlarınız daha fazla olacaktır.

Amazon’da Satış Yapmanın Dezavantajları

Bu kadar büyük bir pazarda satış yapmanın avantajlarının yanı sıra bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 1. Rekabet ortamı: Ürünlerinizi satışa çıkarırken sizinle aynı ürünleri satan birçok firma olduğundan bunların arasından sıyrılmakta zorlanabilirsiniz.
 2. Komisyon Oranları ve Mağaza Açma Ücretleri: Amazonda satış yaparken ürünü sattığınız kategori için belirlenen komisyon oranını firmaya ödemek zorundasınız.
 3. Müşteri İlişkileri: Müşterilerin tamamıyla Amazon ilgilendiğinden müşteri ilişkilerinizi geliştirmekte zorlanabilirsiniz.
 4. Marka Kimliği Oluşturma: En çok sorun yaşayabileceğiniz nokta marka kimliği oluşturmaktır. Burada sattığınız ürünleri sizden daha düşük fiyata satan satıcı olduğu zaman sizin satışlarınız düşecektir. Ayrıca Amazon sizinle aynı ürünleri satmaya karar verirse işiniz oldukça zorlaşacaktır.

Amazon.comda Nasıl Mağaza Açılır?

Amazon’da satış yapmaya karar verdiyseniz aşağıdaki adımları takip ederek mağaza başvuru sürecinizi başlatarak hemen satışlara başlayabilirsiniz.

Mağaza açılışı için bu bağlantıya tıklayarak mağaza başvuru formunu doldurabilirsiniz. Buradaki bilgileri eksiksiz doldurmanız mağaza açılış sürecini hızlandıracaktır.

Amazon Mağaza Açılışı İçin Gerekli Belgeler

Amazon.com mağaza açılışı sırasında sizden bir takım belgeler istemektedir. Müşterilerin güvenini sağlamak istediğinden bu evrakları tamamlamadan satışa başlayamazsınız.

Bu belgeler aşağıdaki gibidir:

 1. Telefon Numarası: Amazon’un sizinle iletişime geçmesi için zorunludur.
 2. Kredi Kartı Bilgileri: Satın alma işlemlerinde bakiyenizin yeterli olmaması durumunda Amazon işlem ücretlerini buradan tahsil edecektir.
 3. Firma Kayıt Bilgileri: Amazon’da satış yapabilmek için bir firmanızın olması gerekmektedir. Firmaya ait işletme türü, mersis no, vergi numarası ve şirket adres bilgilerinin girilmesi zorunludur.
 4. Banka Hesap Numarası: Satışlardan elde ettiğiniz gelirin yatırılması için girilmesi gerekmektedir.
 5. Birincil İrtibat Kişisi Bilgileri: Ürün satışı gerçekleştirecek kişiye ait irtibat bilgileri gereklidir.

Amazon Türkiye’de Mağaza Açılış Ücretleri

Normalde Amazon.com’da mağaza açmak için 99 TL tutarında mağaza açılış ücreti ödemeniz gerekmektedir. Şuan için kısa süreliğine Amazon Türkiye’de mağaza açılış ücreti alınmamaktadır.

Mağaza açılışını ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Amazon Türkiye’de Mağaza Açmadan Satış Yapılabilir Mi?

Ülkemizdeki birçok pazaryeri firması gibi Amazonda satış yapabilmeniz için mağaza oluşturma şartı getirmiştir. Mağaza açılışı gerçekleştirmeden satışa başlayamazsınız.

Amazon Mağazası Ne Kadar Sürede Açılır?

Tüm bilgileri eksiksiz bir şekilde tamamlayıp gerekli evraklar Amazon’a ilettiğiniz takdirde çok kısa bir sürede Amazon’da satışa başlayabilirsiniz.

Amazon Mağaza Fiyatları (Ürün Listeleme)

Amazon’da Gittigidiyor gibi mağaza ücreti alınmamaktadır. Profesyonel satıcı modelinde belirtilen ücreti ve satış başına ödenmesi gereken komisyon tutarını ödemek zorundadırlar.

Buda maliyetlerinizi düşürdüğünden satışlardan elde ettiğiniz geliri arttıracaktır.

Amazon Türkiye Mağaza Girişi

Amazon’da satıcı hesabı oluşturduktan sonra Amazon Türkiye Mağaza Girişi sayfasından mağazanızı yönetmeye başlayabilirsiniz. Buradan gelen siparişleri ve ürünlerinizi yönetebilirsiniz.

Amazon Türkiye Komisyon Oranları

Amazon Türkiye’nin bize göre en güzel yanlarından biri düşük komisyon oranlarının olmasıdır. Hepsiburada, N11, Gittigidiyor komisyon oranlarına göre Amazon Türkiye’de alınan komisyon ücretleri çok daha uygun durumdadır.

Amazon Türkiye’de 15 farklı kategoride satış yapabilirsiniz. Kategorilere göre alınan Komisyon Ücretleri aşağıdaki gibidir:

Kategori Komisyon Tutarı
Cep Telefonları %6
Fotoğraf Makinası %6
Elektronik Ürünler %6
Bilgisayar %6
Elektronik Aksesuarlar %10
Kişisel Bakım Ürünleri %10
Ev Aletleri ve Dekorasyon Ürünleri %10
Ev ve Mutfak Ürünleri %10
Oyuncak ve Oyunlar %10
Kitaplar %10
Bebek Ürünleri (Giyim Hariç) %10
Ofis Ürünleri %10
Spor %10

Yukarıda belirtilen komisyon oranları değişiklik gösterebilmektedir. Güncel komisyon oranlarını kontrol etmelisiniz.

Amazon Türkiye İletişim

Satışlarınız, Mağaza açılışı veya diğer tüm sorunlarınız için dilediğiniz zaman Amazon ile iletişime geçebilirsiniz. Amazon Türkiye ile iletişime geçmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yorumunuzu yazarken HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz. Örnek: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>